Meclis önünde F tipi protestosu

Meclis önünde F tipi protestosu

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesinin, hapishanelerde yaşanan tecrit, hak ihlalleri, ağır hasta mahpusların serbest bırakılmamasına karşı “Tecrit Öldürüyor, F Tipi Hapishaneler Kapatılsın!” sloganı ile Ankara’ya başlattığı yürüyüş Meclis önünde protesto ile sona erdi.İnsan Hakları Derneği İstanbul

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi başlattığı yürüyüş, Bolu, Kandıra, Gebze Sincan F Tipi Cezaevleri’ne uğranıldıktan sonra Meclis Dikmen Kapı’da sona erdi.

Yürüyüş için Ankara gelip Sincan F Tipi Cezaevine uğrayan yürüyüşçüler öğlen saatlerde Kızılay YKM önüne geldiler. “Tecrit öldürür. F tipi hapishaneler kapatılsın” yazılı pankart açarak “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek”, “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın” , Tecrit işkencesine son” sloganları atan yürüyüşçülere Ankara’dan da kitle örgütü ve parti temsilcileri destek verdi.

‘520 MAHPUS ÖLÜME TERK EDİLİYOR’

Burada bir açıklama yapan İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, durumu ağır ve yaşam mücadelesi veren mahpusların olduğuna dikkat çekti. Adalet Bakanlığı verilerine göre 520 ağır hasta mahpusun bulunduğuna vurgu yapan Türkdoğan, “Bu rakamlar Adalet Bakanlığının hasta mahkumları nasıl çürümeye ve ölüme terk ettiğinin bir göstergesidir” dedi. Hasta mahpusların serbest bırakılması gerektiğini ifade eden Türkdoğan, mahpusların da insan hakları olduğunu kaydetti. Türkdoğan’ın konuşmasının ardından yürüyüşçüler Adalet Bakanlığı önüne geldiler.

İNSAN HAKLARI KOMİSYONU RANDEVU VERMEDİ (!)

Burada konuşan İHD İstanbul Şube Yöneticisi Ümit Efe, cezaevlerinde yaşananlara, hasta mahkumların durumlarına dikkat çekmek için başlatılan yürüyüşlerinin son ayağının bakanlık ve Meclis olduğunu, ancak İnsan Hakları Komisyonunun kendilerine randevu vermediğini söyledi. Durumu Bakanlık önünde protesto ettiklerini ifade eden Efe, “Ya hapishanelerde bulunanları gerçek insan olarak kabul etmediklerinden ya da bu mekanlarda konuşmaya değer bir sorun yaşanmadığını düşündüklerinden. Başka bir nedeni varsa ve isterlerse açıklasınlar” dedi. Milletvekillerinin toplumun sorunlarına çare bulmak, çözmek için Mecliste olduklarını belirten Efe, vekillerin hapishanelerde insan haklarına saygılı, insancıl bir infaz sistemi için gerekli düzenlemeleri yapmak zorunda olduklarına vurgu yaptı.

AĞAR VE ERDOĞAN’A ÇİFTE STANDART UYGULAMASI AYIPTIR

Mehmet Ağar ve cezaevine girdiği dönem Başbakan Erdoğan’a uygun hapishane ve insani koşullar arandığına dikkat çeken Efe, “Bu insani düzenlemelerin sadece, hapishanede kaldığı 4 ay boyunca 30 binden fazla ziyaretçiyi kabul etme hakkına sahip olan, 13 bin mektup yazan Başbakan Erdoğan ya da kendisine 5 yıldızlı cezaevi aranan Mehmet Ağar için geçerli olmasını kabul etmemiz mümkün değildir” dedi. Efe, Türkiye’de her alanda yaşanan ayrıcalıkların hapishanelerde de geçerli olmasını eleştirerek, “Bu çifte standartlar ayıptır” dedi. Anayasanın 56. maddesindeki, “Devlet, herkesin hayatını, beden ve ruh sağlığı içinde sürdürmesini sağlamakla yükümlüdür” ibaresini hatırlatan Efe, personel yetersizliği ve sağlık haklarının ihlal edilmesinden kaynaklı yüzlerce hasta mahpusun hayatını kaybettiğini ifade etti. Efe Ceza İnfaz Kanunu’nda, “Hayati tehlikesi bulunan mahpusların tahliyesini” getiren  düzenlemenin derhal yapılmasını istedi.

Açıklamanın ardından İHD üyeleri ve aileler Meclis Dikmen Kapısı’na yürüdü. Burada İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu, BDP Grup Başkan Vekili Hasip Kaplan ve CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’e hazırlanan dosyaları sunarak görüşmeler gerçekleştirdiler. Yürüyüşçüler bir süre burada oturma eylemi yaptıktan sonra, taleplerinin takipçisi olacaklarını belirterek, eylemi sona erdirdiler. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net