Öğretmene şiddete ortak tepki

Öğretmene şiddete ortak tepki

İstanbul Esenyurt’ta, öğrencisi tarafından bıçaklanan Narife Çekcen'e yapılan saldırı protesto edildi. Kıraç Lisesi önünde toplanan eğitim sendikalarına bağlı öğretmenler, okulun önünden yaralanan öğretmenin yattığı Esenyurt Devlet Hastanesine yürüdü.Tasdikname almak için okula giden S.

Tasdikname almak için okula giden S.A., tasdiknamesini alamayınca arkadaşlarını görmek için sınıfına girmiş, burada tartıştığı öğretmeni Narife Çekcen'i bıçaklamıştı. Saldırı, Kıraç Lisesi önünde toplanan Eğitim-Sen, Eğitim-Bir-Sen, Türk-Eğitim Sen ve Eğitim-İş’e bağlı öğretmenler tarafından protesto edildi. Okul önünde slogan atan öğretmenler, kalemlerini kırarak yola attı. Öğretmen Çekcek’e yapılan saldırıyı kınayan meslektaşları, bu tür saldırıların tekrarlanmamasını istedi.

Sendikaların ortak basın açıklamasını Eğitim-Bir-Sen İstanbul 5 No’lu Şube Başkanı Emin Engin yaptı. Daha önce birçok ilde tanık olunan öğretmene şiddet olaylarının, şimdi de Esenyurt Kıraç Lisesi’nde görüldüğünü belirterek, “İnsanların kendi çocuklarına bile gereken sevgiyi göstermekte zorlandığı bir ortamda, 50-60 kişilik sınıflarda her bir öğrencisine ayrı sevgi gösteren, daha iyi eğitim almaları adına hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan öğretmenlerimize uygulanan şiddeti kabul etmemiz mümkün değildir. Yaşanan bu saldırı, eğitim çalışanlarının vicdanını yaralamıştır. Sendikalar olarak, öğretmenlerimizin, öğrencilerin daha iyi bir eğitim almaları adına mücadele verirken, hayatlarını riske edecek derecede şiddete maruz kalmasından son derece kaygılıyız” dedi.

Milli Eğitim Bakanı’nın yaptığı açıklamalarla ve uygulamalarla sürekli öğretmenleri hor gördüğü atmosferin şiddet dalgasına ivme kazandırdığına dikkat çeken Engin, “Milli Eğitim Bakanlığı eğitim çalışanlarıyla öğrenciyi, veliyi karşı karşıya getiren uygulamalarını bir an önce gözden geçirmelidir. Kanun hükmünde kararnamelerle sözde adalet dağıtan hükümet, konu öğretmene gelince mali, ekonomik mobbing uygulamaktan geri kalmamıştır. Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimin paydaşları ile birlikte bu konuya dikkat kesilmeli, en azından bundan sonra yaşanabilecek bu tür olayların önüne geçecek tedbirleri almalıdır” diye konuştu.

“Buradan sesleniyoruz şiddetin her türlüsüne nereden ve kimden gelirse gelsin karşıyız. Bir an önce bireysel ve toplumsal şiddete, cinsiyet ayrımcı şiddete, özelde bazı meslek gruplarına yönelen şiddete son vermek için gerekli çalışmalar ivedilikle başlatılmalıdır” diyen Engin, sorunun sadece güvenlik politikaları yönünden ele alınmamasını, şiddetin nedenlerini ortadan kaldıracak tedbirlere ağırlık verilmesini istedi. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net