23 Nisan 2016 04:53

Ünteks'te patron büyüyor, işçi küçülüyor

Ünteks, Rusya ile yaşanan krizden hiç etkilenmediği gibi yeni fabrika satın almaya devam ediyor. İşçiler ise büyümeden nasibini alamıyor.

Ünteks'te patron büyüyor, işçi küçülüyor

Paylaş

Fırat TURGUT
Çorlu

Çorlu'da bulunan ve ağırlıklı olarak Rusya pazarına üretim yapan Ünteks, Rusya ile yaşanan krizden hiç etkilenmediği gibi yeni fabrika satın almaya devam ediyor. İşçiler ise bu büyümeden nasibini alamıyor, hatta işçinin var olan hakları da ellerinden alınıyor. Ünteks’te daha önce 150 lira olan ‘BİM alışveriş kartları’ şu an 75 liraya düşürüldü.

“Arkadaş nasıl bir fabrika, nereye düştük biz...” Ünteks’te işe yeni başlayan birinin, bir süre sonra bu sözleri söylediğini aktarıyor bir işçi. Nedenini sorduğumuzda ise her işçi başka bir sıkıntıyı anlatıyor. Bir işçi, “3 vardiya, günde 8 saat çalışıyoruz. Makineler hiç durmuyor anlayacağınız. Üstelik pazar günleri de mesailer cabası. İzin yok. Gelmeseniz müdürler laf yapıyor. Senin yerine koyabileceği biri varsa seni çıkarabiliyor” diyor.

300 işçinin çalıştığı fabrikada, yeni işçiler asgari ücret alırken, diğer işçilerin aldığı ücret ise asgari ücretin biraz üzerinde. “Fabrika gittikçe büyüyor. Yeni makineler alınıyor” diyor bir işçi. Ancak bu büyümenin kendilerine yaramadığını aksine işçinin gelirinin git gide küçüldüğünü anlatıyor: “Fabrika BİM kartları dağıtıyor. Ben işe girdiğimde bu kartlar 150 liralıktı. Önce 150’den 100’ düşürdüler. Şimdi de 75’e düştü. Borçla gidiyoruz, borçsuz olmuyor.”

İŞ KAZASI VE MESLEK HASTALIĞI ÇOK

Bir başka işçi de meslek hastalıklarının ve iş kazalarının çokça yaşandığını anlatıyor: “Sürekli ayaktayız. Mesela ben işi bitirince eve gidip hemen yatıyorum. Ayrıca genelde bel ve boyun fıtığına yakalanıyoruz. Çalışırken parmaklarda kesilmeler, silindire sıkışmalar falan oluyor.”

SAVAŞ İŞÇİYİ BÖLÜYOR

Bölge’ye yönelik operasyonların ve çatışmaların işçiler arasında sıkça tartışıldığını dile getiren bir işçi de şunları söylüyor: “Savaş meselesinde bölünüyor insanlar. Evet savaş olmasın, insanlar ölmesin diyen bir kesim var ama ‘Sorun savaşarak çözülür’ diyen insanlar da var. Bunlar daha çok AKP’ye oy veren kemikleşmiş kişiler.

İŞÇİLER EK ZAM TALEBİYLE İŞ BIRAKMIŞTI

300 işçinin çalıştığı Ünteks, geçtiğimiz mart ayında işçilerin ek zam talebiyle gündeme gelmişti. Neredeyse bütün fabrikalarda ocak zamları belli olmasına rağmen, zammı bir ay geç açıklayan Ünteks patronu, ücretlere ortalama yüzde 10 zam yapmıştı. Çorlu’da tekstil fabrikalarında yapılan zamların gerisinde kaldığını belirten Ünteks işçileri de buna tepki olarak pazar mesailerine gelmeme eylemi yapmıştı. Patron da bu eyleme işçileri işten atarak yanıt vermişti. İşten atmalarla birlikte işçilerin tepkilerinin bastırıldığını söyleyen bir işçi, “Şimdi fabrika içerisinde patronun adamları dolaşıyor sürekli” diyor.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Trakyalı işçiler: 1 Mayıs alan günü değil talep günüdür

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa