Mülteci-Der: Mültecilerin avukata ulaşma hakkına saygı duyun

Mülteci-Der: Mültecilerin avukata ulaşma hakkına saygı duyun

MülteciDer Türkiye'ye çağrıda bulunarak mültecilerin avukata ulaşma hakkına saygı duymaya ve sınır dışı etme yasağına uygun hareket etmeye davet etti.

Mültecilerin Türkiye'ye geri gönderilmesi ile ilgili açıklamada bulunan Mülteci-Der, Türkiye'ye çağrıda bulunarak mültecilerin avukata ulaşma hakkına saygı duymaya ve sınır dışı etme yasağına uygun hareket etmeye davet etti. Açıklamada ayrıca Avrupa Birliği'nden de mültecilerin geri gönderme anlaşmasının tekrar gözden geçirilmesi istendi.

18 Mart 2016’da gerçekleşen AB - Türkiye zirvesinde, daha önce kabul edilen Ortak Eylem Planı doğrultusunda, 20 Mart 2016’dan itibaren Türkiye üzerinden Yunanistan’a düzensiz yollarla geçen ve Yunanistan’da sığınma talebinde bulunmamış mültecilerin, 2001 yılında imzalanan Yunanistan – Türkiye Geri Kabul Protokolü çerçevesinde, Türkiye'ye iade edilmesine karar verildi. Geri gönderilen mültecilerin hukuki durumuyla ilgili Mülteci-Der yazılı açıklama yaptı.

Türkiye'ye iade edilenlerin arasında Yunanistan’da sığınma talep etmek isteyen fakat bu talebi kayda geçmemiş kişilerin de Türkiye’ye iade edilmiş olabileceği iddiasına değinildiği açıklamada "Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) de bu iddiaların doğru olma ihtimalinin yüksek olduğunu vurguladı. Eğer sığınma talebi olan kişiler Geri Kabul Protokolü çerçevesinde Türkiye'ye iade edildiyse, temel bir insan hakkı olan sığınma arama hakkı devletler arasında imzalanan protokoller ve eylem planları ile insanların ellerinden alınmış ve hukukun üstünlüğü ilkesi anlamını yitirmiş demektir" denildi.

'GGM'DEKİLERLE GÖRÜŞTÜRÜLMEDİK'

Mülteci-Der avukatının Kırklareli Pehlivanköy'deki GGM'ye giderek geri gönderilenlerle görüşmeye talep ettiğinin de aktarıldığı açıklamada şunlar belirtildi "Avukatımız iki gün boyunca kişilerle görüşme talebinde ısrarcı olsa da, sonuç olarak Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün, Kırklareli İl Göç İdaresine verdiği “geri kabul edilenlerle ilgili bir çalışmamız var, bu nedenle onları bu çalışma bitene kadar avukat veya başka kişilerle görüştürmeyin” talimatı nedeni ile kişiler ile görüşmesine izin verilmeyerek, kişilerin kanunda güvence altına alınmış olan avukata erişim hakkı, hiçbir hukuki dayanağı olmaksızın keyfi bir şekilde ihlal edilmiştir. İdare, avukatın kişilerle görüşmesini engelleyerek, hukuka aykırı hareket etmiş ve hukukun üstünlüğü ilkesi bir kez daha göz ardı edilmiştir".

'TOPLU SINIRDIŞINI DURDURUN'

Mülteci Der, Avrupa Birliği'ni ve Yunanistan'ı insan haklarına dayanan politikalar izlemeye, toplu sınır dışının uluslararası hukukta yasaklanması nedeni ile iade işlemlerini durdurmaya ve Türkiye'nin mülteciler ve göçmenler açısından tekrardan değerlendirilmesi çağrısında bulundu.

'SINIR DIŞI ETME YASAĞINA UYGUN HAREKET EDİN'

Türkiye'ye de çağrıda bulunan Mülteci Der,  GGM'lerde tutulan kişilerin avukata ulaşma hakkına saygı duymaya, sınır dışı etme yasağına uygun hareket etmeye ve  Yunanistan'dan iade edilen kişilerin sığınma talepleri varsa bu talepleri kabul edilemez başvuru olarak değerlendirmeyip, herkesin sığınma talebini kayıt altına alıp esastan etkili bir inceleme yapmaya davet etti. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net