Bosch

Bosch'ta sendikasızlaştırma çabası belgelendi

BOSCH Rexroth fabrikasında sendika değiştirme sürecini engellemeye çalışan fabrika müdürleri yaptıkları protokolle işçileri sendikasızlaştırmayı amaçladıklarını kanıtladı.Nilüfer Organize Sanayi Bölgesinde kurulu bulunan ve hidrolik pompa üreten Bosch Rexroth’ta çalışan 700 işçinin tamamına yakını

Nilüfer Organize Sanayi Bölgesinde kurulu bulunan ve hidrolik pompa üreten Bosch Rexroth’ta çalışan 700 işçinin tamamına yakını bir ay önce Türk Metal Sendikasından istifa ederek Birleşik Metal-İş Sendikasına üye olmuşlardı. Türk Metal Sendikasından istifalarının kabulünü sağlayan 30 günlük sürecin dolacağı son haftada önce Türk Metal Sendikası, işçileri geri döndürmeye çalışmış, başarısız olunca devreye fabrika müdürleri girmişti. Geçtiğimiz Perşembe ve Cuma günü baskılarını arttıran fabrika müdürleri, işçileri Türk Metal’e geri döndürmeyi başaramayınca işçilere tarafsız kalın diyerek sendikasızlaştırma baskısını arttırdı. Fabrika müdürleri, geçtiğimiz Pazar fabrikadaki bir işçiyle yaptıkları protokolü fabrika çay ocaklarına asarak yaptıkları baskıyı adeta kanıtlamış oldu.

Yapılan protokole tepki gösteren işçiler bunun aldatmaca olduğunu asıl amacın işçileri Türk Metal’e geri götürmek olduğunu, Birleşik Metal-İş Sendikasında yaptıkları toplantıda protokolü kabul etmediklerini söylediler.

İŞÇİLERE DAYATILAN PROTOKOL

Bir işçi ile yapılan protokolde şu ifadelere yer verildi; “Temsilci seçimi; Gizli oy açık sayım usulü ile en çok oy alan 3 kişi bu süreçte çalışan temsilcisi olarak araştırmalara/düzenlemelere yetkili olacak. Bu seçime isteyen herkes aday olabilecek.

Çalışma anayasası;Hiçbir sendikaya üye olamadan bu süreci yürüten şirketler (Toyota, Martur vb.) bu seçim sonucu belirlenecek temsilciler tarafından araştırılacak. Kazanılmış haklar korunacaktır. Hakların belirlenmesinde komite bir araya gelerek sözleşmeler arasında seçim yapılacaktır.

Bugün itibariyle şimdiye kadarki süreçte yaşananlardan dolayı hiçbir çalışan hakkında disiplin işlemi yapılmayacaktır. Bugünden sonra olabilecek herhangi bir olayda prosedürler işletilecektir. Çalışanlarımıza bugünden itibaren birlik beraberliğimizi vurgulayacak mesajlar verilecektir.”

Protokol Personel Özlük İşler Müdürü Tufan Uzaslan , A.6 İmalat müdürü Ahmet Özdemir ve Tef bölümünde çalışan bir grup başı işçi tarafından imzalanmış.

Yine fabrika içinde asılan başka bir yazıda da sendikasızlaştırma süreci tarih ve yazılarla anlatılmış durumda. Yapılan protokolü aldatmaca olarak gören işçiler, daha iyi ücret ve çalışma koşuları için yola çıktıklarını bunun için sendika değiştirdiklerini birlik beraberlikle Birleşik Metal-İş Sendikasıyla yetki alıp haklarını büyüteceklerini söylüyorlar. (Bursa/EVRENSEL)

www.evrensel.net