19 Nisan 2012 15:56

Hey Tekstil işçilerinden korktular

İşten atıldıkları için direnişte olan HEY Tekstil işçilerini davet ederek sohbet etmek isteyen Kurtuluş Lisesi öğrencilerini okul yönetimi tehditlerle engelledi.Hey Tekstil işçileri 3 aylık ücretlerini alamadığı ve işten atıldıkları için 71 gündür fabrika önünde direniyor. Son olarak da geçtiğimiz g&uu

Hey Tekstil işçilerinden korktular

Paylaş
İmran Kurt

Hey Tekstil işçileri 3 aylık ücretlerini alamadığı ve işten atıldıkları için 71 gündür fabrika önünde direniyor. Son olarak da geçtiğimiz günlerde polis şiddetiyle yüz yüze geldiler.

Kurtuluş Lisesi öğrencileri de 1 Mayıs çalışmaları kapsamında işten atıldıkları için 71 gündür fabrika önünde duran, direnişleri sırasında polis saldırısına uğrayan Hey Tekstil işçilerini davet ettikleri bir sohbet düzenleme kararı aldı. Sohbetin amacı Hey Tekstil işçilerinin direnişini anlamak ve öğrenciler olarak liselerinde bu direnişe nasıl destek olacaklarını tartıştırmaktı. Ancak okul yönetimi sınıflara girip “Bu toplantıya katılan olmasın, katılanlar disiplin soruşturmasına tabii tutulacaktır” türünden açıklamalarla toplantıyı baltaladı.

DİRENİŞİ ÖĞRENMEK İSTİYORDUK

Kurtuluş Lisesi öğrencisi S.T okul yönetiminin yapılacak olan direnişçi işçilerle buluşmayı engellemek için birçok yol denediğini ve öğrencilerin gözünü korkuttuğunu belirterek “Bizler lisemizde parasız, bilimsel, demokratik ve anadilde eğitim mücadelesi yürütürken bir yandan da işçi sınıfı mücadelesine nasıl sahip çıkacağımızı tartışmak amaçlı böyle bir sohbet düzenleme kararı almıştık. Asıl korktukları şey gençliğin mücadelesinin aynı zamanda işçi sınıfının mücadelesi olduğunun bizim farkında olmamızdır” dedi. Bir diğer lise öğrencisi R.A ise buluşmayı yapmak için 1 hafta uğraştıklarını söyleyerek “okul yönetimi insanları korkutmaktan başka bir şey yapmadı. Bizler o işçilerin direnişi öğrenmek ve ders çıkarmak istiyorduk” diye konuştu.

Hey Tekstil işçisi Cevdet Oluşan işçilerin yaşamış olduklarını, direnişlerini öğrencilerin görmesinin engellendiğini belirterek, “Bugün bizlerin başına gelenler yarın öğrencilerin de başına gelebilir. Başbakana gitmek isterken yolumuz kesildi, polis bizi tehdit etti, şoförlerin belgelerine el konuldu. Hükümet bizi ve mücadelemizi engellemek istiyor, bu da onun örneklerinden bir tanesi” dedi. Bir diğer Hey Tekstil işçisi Süreyya Deniz ise “Zenginlere adalet, işçilere sefalet” diyerek direnişlerinin engellenmek istendiğini, sürekli baskı ve tehdit altında olduklarını ifade etti. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Toplumun en dışlananı; engelli kadın

SONRAKİ HABER

Cezayir'de cumhurbaşkanı seçimi için 24 adaylık başvurusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa