18 Nisan 2012 16:25

Bakan hem gerçekleri gizliyor hem ayrımcı

Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın elektrik zammını savunurken Bölge halkını ‘hırsızlıkla’ suçlaması Elektrik Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesinin tepkisine neden odu. EMO Diyarbakır Şube Başkanı İdris Ekmen “Bakan Yıldız’ın bu açıklamaları, elektrik zammının arka planını gizlemeye çalışmaktadır. Bakanın

Bakan hem gerçekleri gizliyor hem ayrımcı

Paylaş

EMO Diyarbakır Şubesinde bir basın toplantısı düzenleyen EMO Diyarbakır Şube Başkanı İdris Ekmen AKP hükümetinin son 7 yıl içerisinde enerjiye yüzde 100’ün üzerinde zam yaparak bu konuda dünyada ilk sırada yer aldığını belirtti. Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın son elektrik zammını Bölge halkının kullandığı kaçak elektriğe bağlamasını eleştiren Ekmen, “Bakan Taner Yıldız son elektrik zammını savunurken Kürt halkını hırsızlıkla suçlamış, Kürt halkını itibarsızlaştırmaya, ötekileştirmeye çalışmıştır” dedi. Bölgedeki kayıp-kaçak oranının yüzde olarak yüksek olmasının bir anlam ifade etmediğini çünkü bölgede elektik kullanımının düşük olduğunu belirten Ekmen “Şırnak’taki kayıp kaçak oranın yüzde 70 olması ile İstanbul’da kayıp kaçak oranının yüzde 25 olması Şırnak’ın İstanbul’un üç katı kaçak elektrik kullandığı anlamına gelmiyor. Aksine İstanbul’un tükettiği enerji göz önüne alındığında İstanbul’daki kaçak-kayıp oranının daha büyük olduğunu gösterir” dedi.

BÖLGE ÜRETİMDE ZENGİN TÜKETİMDE FAKİR

Bölgenin elektrik üretiminin, tüketiminin çok üzerinde olduğunu belirten Ekmen “Bölgede kaçak-kayıp oranının yüksek çıkmasının ön önemli sebebi tarımsal sulamada elektrik enerjisinin kullanılmasıdır. GAP’ın enerji yatırımlarının yüzde 85’inin tamamlanmasına rağmen sulama kanallarının tamamlanma oranının yüzde 15’lerde kalması bölgede çiftçileri elektrikle kuyudan su çekerek sulamaya yöneltmektedir. Bölgedeki kaçakla ilgili bir diğer boyut ise yoksulluktur. Yoksulluk sadece bölgenin değil ülkenin sorunudur. Bu nedenle yoksul hanelere ücretsiz elektrik vermelidir” dedi.

GAP kapsamında yapılan HES’lerden elde edilen gelirin bugüne kadar GAP’a yapılan yatırımları fazlasıyla karşıladığını hatırlatan Ekmen “Bölge üretimde zengin, tüketimde fakirdir. Enerjiye kesintisiz ve kalitesiz ulaşma konusunda en büyük sıkıntı yaşayan bölgemiz, kişi başına düşen enerji miktarının da en az olduğu bölgedir. Enerji Bakanı bu sıkıntıları gündemine almaktansa halkı kaçak kullanmakla suçlamakta ve halkı, halka şikayet etmektedir” dedi. Özeleştirmelerin tamamlanmasıyla birlikte 2015 yılında her bölgede farklı elektrik fiyatı belirleneceğinin altını çizen Ekmen, “Bu yöntemle bölgesel tarifeye geçilmek istenmektedir. Elektrik fiyatı belirlenmesinde bölgesel yöntem uygulamak isteyen bu hükümetin bölgesel ya da özerk yönetimlere karı çıkması da ilginç bir çelişkidir” dedi. (Diyarbakır/EVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Eşit, adil ve yeterli suya erişim hakkı

SONRAKİ HABER

Öztrak'tan, CHP imzalı sahte bildiriye tepki: Provokasyonu bıraksınlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa