Katılımcılar konusunda anlaşılamıyor, Suriye görüşmeleri ertelenebilir

Katılımcılar konusunda anlaşılamıyor, Suriye görüşmeleri ertelenebilir

Suriye müzakereleri için öngörülen tarihe bir hafta kala görüşmelerin ertelenmesi gündeme geldi. Euronews’ın haberine göre Birleşmiş Milletler (BM), “muhalefet”i temsilen masaya kimlerin oturacağı sorusu netlik kazanmadan görüşmelerle ilgili taraflara davet yollanmayacağını duyurdu. Müzakerelerin 25 Ocak’ta, Cenevre’de başlaması planlanıyordu. BM Sözcüsü Ferhan Hak, “Uluslararası Suriye Destek Grubu’nun önde gelen ülkeleri, müzakerelere çağrılacak muhalefet temsilcileri üzerinde anlaşma sağlayınca BM davetiyeleri gönderecek” dedi. Ferhan Hak, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un tüm tarafları anlaşmaya varmak için çabalarını iki katına çıkarmaya çağırdığını sözlerine ekledi.

‘KİMİN KATILACAĞI’ KONUSUNDA ANLAŞMA YOK

ABD merkezli New York Times gazetesi de pazartesi başlaması planlanan Cenevre görüşmelerinin “tehlikede” olduğunu yazdı. Somini Sengupta imzalı habere göre Suudi Arabistan kendi desteklediği silahlı grupların “tek muhalif temsilci” olarak tanınmasını istiyor. İsmi açıklanmayan BM yetkililerine dayandırılan bilgiye göre bu talep kabul edilmezse grupları görüşmelerden çekmekle tehdit ediyor. 

Suudi Arabistan, Suriye’de İslami Cephe’ye verdiği destekle biliniyor. İslami Cephe, el Nusra ve Ahrar’uş Şam gibi diğer cihatçı grupların oluşturduğu Fetih Ordusu içinde yer alıyor. 

Öte yandan Esad Hükümetini destekleyen Rusya’nın da “daha geniş bir Suriye muhalefeti temsili” istediği aksi takdirde Esad Hükümeti’nin görüşmelere katılmayacağını ilettiği öne sürülüyor. 

Görüşmelere kimin katılacağı konusunda “son karar” Birleşmiş Milletlerin.

RUSYA-KATAR GÖRÜŞMESİ

Bu arada Rusya, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad es-Sani’yi ağırladı. Rusya Devlet Başkanı Vladmir Putin ve konuğu Katar emiri, Ortadoğu’daki süreci ele aldı. Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov görüşme ile ilgili, “Katar ve Rusya, Suriye hükümeti ile muhalefet arasındaki görüşmelerin, BM’nin desteklediği plan çerçevesinde, en kısa zamanda, bu ay içerisinde başlamasını bekliyor” dedi. 
(DIŞ HABERLER)


MÜSLİM, ŞAM’LA GÖRÜŞMEYİ YALANLADI 

Demokratik  Birlik Partisi (PYD) lideri Salih Müslim, Suriye’deki Kürt güçler ile Şam yönetiminin kısa bir süre önce Qamışlo’da görüştükleri iddiasını yalanladı. Salih Müslim, “Bu spekülasyondur. Biliyorsunuz orada devletin bazı kurumları oluyor ama bunlar rejimi temsil etmiyor ve ara sıra böyle spekülasyonlar çıkarıyorlar. Öyle bir şey olduğunu sanmıyorum. Ancak Hristiyan Afram, Katolik adam (Patrik II Afram Kerim) kendisi yılbaşı dolayısıyla oraya gitmiştir. Ama öyle bir görüşme gerçekleştiğini sanmıyorum, öyle bir şey yok” dedi. Müslim, Suriye devlet yönetimiyle ne geçmişte ne de şimdi herhangi bir görüşme yapmadıklarını kaydetti.

 ‘CENEVRE’YE HENÜZ DAVET EDİLMEDİK’

Cenevre’de 25 Ocak’ta yapılması planlanan ancak hangi grupların davet edileceği konusunda uzlaşmaya varılamaması nedeniyle ertelenebileceği belirtilen görüşmelere PYD’nin davet edilip edilmediği sorusunu yanıtlayan Müslim, “Her şey yarın belli olacak. Kimlerin katılacağı. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile Kerry. artık karar verecek.” diye konuştu.  

‘TÜRKİYE KATILIMIMIZI ENGELLİYOR’

Cenevre görüşmelerine katılmalarının, Türkiye ve Suudi Arabistan gibi Kürtlerin bir statüye kavuşmasını istemeyen ülkeler tarafından engellendiğini söyleyen Müslim, Ahrar’uş Şam, Nusra Cephesi gibi Suriye’de siyasi çözüm istemeyen gruplar dışında tüm Suriyeli örgütlerin görüşmelere davet edilmesi gerektiğini ifade etti. (DIŞ HABERLER)


BM’YE 1000 İMZA YOLLANACAK

Bu arada Barzani’ye yakınlığı ile bilinen Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Suriyeli Kürtlerin Cenevre’deki görüşmelere dahil edilmesi için imza kampanyası başlattı. ENKS lideri İbrahim Biro, “Bu dilekçe Kürtlerin Suriye’deki rolüne dikkat çekmekte ve gelecekle ilgili verilecek kararlara dahil edilmelerini talep etmektedir. BM ve uluslararası topluma bu tür önemli meselelerle Kürtlerin de karar vericiler arasında olduğunu ve halkımızın kaderi hakkında yalnızca politikacıların söz söyleyemeyeceğini anlatmak istiyoruz” dedi.

 

Son Düzenlenme Tarihi: 19 Ocak 2016 22:48
www.evrensel.net