06 Ocak 2016 18:44

Siz hiç LOL oynadınız mı?

LOL bir RTS çok oyunculu oyunu. İsterseniz tek başınıza isterseniz de takımınızla beraber beşer kişilik takımlarla oyunu oynayabiliyorsunuz.Oyunun satranç tahtasına benzer bir haritası var. Haritada koridorlar var ve her koridorun bir görevi var. Oyunda temel amaç karşı takamın Nexus denen ana kalesini yok etmek.

Siz hiç LOL oynadınız mı?

Paylaş

 Alişan DOĞAN
Serkan BOYNUEĞRİ
İTÜ

Son 3-4 yıldır gençlerin çok büyük bir ilgi ile oynadığı League Of Legends(LOL) oyununu ele alacağız bu yazımızda. Oyunla ilgili biraz bilgi almak ve değerlendirmek için İTÜ Elektronik Haberleşme Mühendisliği öğrencisi ve 5 yıllık LOL oyuncusu olan ama ismini vermek istemeyen bir arkadaşımızla bir araya geliyoruz. Arkdaşımız önce nasıl oynandığını anlatıyor bize. "LOL bir RTS çok oyunculu oyunu. İsterseniz tek başınıza isterseniz de takımınızla beraber beşer kişilik takımlarla oyunu oynayabiliyorsunuz. Oyunun satranç tahtasına benzer bir haritası var. Haritada koridorlar var ve her koridorun bir görevi var. Oyunda temel amaç karşı takamın Nexus denen ana kalesini yok etmek. Her tarafta koridorlarda kuleler var, siz bu kuleleri yıktıkça güçleniyorsunuz. Bu oyunda eğer 1e1 oynarsanız herkesten iyi olabilirsiniz ama takım oyununda takım arkadaşlarına en iyi şekilde yardımcı olman gerekiyor. Ayrıca oyun her hafta güncelleniyor, her sene çok köklü değişimler yaşanıyor. Oyunun 5 yıl önceki haritasıyla bugün kü haritasının database'i sabit ancak grafikleri, çözünürlüğü her şeyi çok daha gelişti."
HER İKİ ODADAN BİRİNDE OYNANIYOR
Biz daha önce yurdumuzda dergimizi dağıtırken neredeyse her iki odadan birinde LOL oynandığını görmüştük ve şaşırmıştık. Genel olarak bilgisayar oyunu oynayan öğrenciler arasında çok popüler bir oyun LOL. Bunun sebebini sorduğumuzda ise bize LOL'ün şanslı olduğunu söylüyor arkadaşımız; "LOL; Silkroad, Metin 2, Knight gibi oyunlardan insanların artık sıkıldığı dönemde çıktı. Ayrıca o oyunlar fazlasıyla ticari kaygı gütmeye başlamışlardı. LOL'ü ise hiç para koymadan oynayabilirsin, ayrıca oyunu ne kadar süre oynadığın kesinlikle güç dengesini değiştirmiyor. Parayla bazı şeyler alınabiliyor ama bunlar oyunu etkilemiyor. Bu da oyunu tamamen yeteneğe dayalı kılıyor. Bir oyunu insanlar ya para vermek istemediği için oynamaz ya da sistemini beğenmez o yüzden oynamaz. Ama LOL'de böyle bir durum olmadığı için bu oyunun popülerliği de buradan geliyor."  
LOL KAPTANLIĞI DA ZOR
Sohbet ilerledikçe karşımızda bir LOL şampiyonu durduğunu da öğreniyoruz. Arkadaşımız beş yıldır oyunu oynadığını, dört kere turnuvaya katılıp üç kere ikinci ve bir kere de şampiyon olduğunu ancak son yıl bıraktığını söylüyor. Neden bıraktığını sorduğumuzda ise turnuvaların yorucu olduğunu, eğer kaptanlık yaparsanız çok enerji ve zaman harcamanız gerektiğini ifade ediyor. "Kaptan olduğunuzda on kişiye uygun günü ve zamanı belirlemeniz gerekiyor. Ayrıca strateji belirlemeniz gerekiyor. Herkesin uyumlu hareket edebilmesi gerekiyor kazanabilmek için."
'PSİKOLOJİK OLARAK İNSANI YIPRATIYOR'
Sohbetimizin sonuna doğru arkadaşımız oyunu artık eski heyecanıyla oynayamadığını söylüyor. Oyunda artan küfür ve hakaretten duyduğu rahatsızlığı anlatıyor. "Yüksek rank seviyesinde olduğunuz zaman yoğun stres altında oluyorsunuz. O düzeyde her oyun sana bir değer ifade ediyor. LOL oyuncularının yaptığı en büyük hatanın oyunda çok sinirlenmek ve bunu oyuna küfür ederek yansıtmak olduğunu söylüyor. Oyunda küfür ve argo kullananların da sistem tarafından cezalandırıldığını da ekliyor. Oyunda diğer oyunculara bağlı oluyorsun. Senin tek başına yaptığın bir şey herkesin emeğini mahvedebilir veya başkası  da senin emeğini mahvedebilir. Bu durum da psikolojik olarak insanı çok yıpratıyor. Bazen yeri geliyor en yakın arkadaşınızla kavga edebiliyorsunuz."  
UNUTMAYALIM...
Sadece yukarıda bahsettikleri değil oynamayı bırakmasının sebebi. Oyuna çok fazla zaman ayrıldığı zaman insanların derslerden ve sosyal hayattan geri düştüklerini de ifade ediyor. Hatta çok fazla oynayan insanların çok yorulduklarını ve sonrasın da bir şey yapmak istemediklerini de söylüyor. Teşekkür edip ayrılıyoruz arkadaşımızın yanından. Evet belki derslerin ve sınavların yoğunluğundan sonra rahatlamak için iyi geliyor olsa da LOL'ü bir hayat felsefesi haline getirmiş arkadaşlarımız için tavsiyemiz; sadece bir oyun olduğunu ve dışarıda bir hayatın akıp geçtiğini unutmadan oynamaları!


ÜNİVERSİTELER ARASI TURNUVALAR
Arkadaşımız oyunun Türkiye'de de çok yaygınlaştığını, eskiden internet kafeye oyunu USB ile götürüp oynadığını ancak şimdilerde özel LOL cafeleri olduğunu söylüyor. Biz de tabii öncesinde biraz araştırma yapmıştık. Ayrıca İTÜ de dahil pek çok üniversitede turnuvalar olduğunu duyduk. Hatta 1000 kişilik bir "League Of Legends İTÜ" adlı kapalı facebook grubu bile var. Her üniversitenin bir LOL sorumlusu varmış. Bu arkadaş turnuva tarihini belirleyen kişi oluyor aynı zamanda. Eğer bir takımınız yoksa LOL İTÜ sayfasından kendinize bir takım bulabiliyorsunuz. Sonrasını kaptanlar hallediyor ve eleme usülü turnuva gerçekleşiyor. Üniversite turnuvasını kazanan takım, üniversiteler arası aşamaya katılabiliyormuş. İTÜ'de düzenlenen turnuvaların en yoğun katılımının beşer kişiden oluşan 12-16 takımla geçtiğini de öğrenmiş oluyoruz.
 

ÖNCEKİ HABER

Şehircilik Bakanlığı’na mahkemeden kötü haber: Cumhuriyet Mahallesi imar planı iptal edildi

SONRAKİ HABER

There is an economic and leadership crisis in Zimbabwe

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa