Türkiye -İsrail ilişkileri: El Aruri konusunda İsrail’le anlaşıldı mı?

Türkiye -İsrail ilişkileri: El Aruri konusunda İsrail’le anlaşıldı mı?

İsrail ve Türkiye arasında ikili ilişkilerin normalleşmesi için görüşmeler sürüyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu, İsrail’le görüşmelerin olumlu bir şekilde ilerlediğini söylerken, Filistin konusunda ısrarlarının sürdüğünü ifade etti. İsrail Başbakanı Netenyahu ise, İsrail’in şartlarından biri olan “Salih El Aruri’nin Türkiye’den sınır dışı edilmesi” taleplerinin Türkiye tarafından kabul edildiği sinyalini verdi. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İsrail’le görüşmelerin olumlu bir şekilde ilerlediğini söyleyerek üzerine basa basa İsrail’in kendilerinden özür dilediğini söyledi. Davutoğlun şöyle konuştu:  “Ama henüz nihai bir sonuç yok” dedi. Davutoğlu, “İsrail’le ilişkilerin normalleşmesi yolunda atılan adımlar Filistin’in yararı içindir” ifadesini kullandı. Grup toplantısında konuşan Davutoğlu, “İsrail’le ilişkilerimizin kesilmesi Mavi Marmara ile ilgilidir. Orada masum insanlarımız şehit edilmiştir. İsrail’e 3 şartımız olduğunu açıkladık. İsrail özür diledi ve 1. şart yerine getirildi. Bu özür beyanı açık ve net bir şekilde yerine getirilmiştir. Türkiye devleti İsrail’e özür dileten ilk devlet olma onurunu yaşamıştır. İsrail’le görüşmeler olumlu bir şekilde gidiyor ama henüz nihai bir sonuç yok. Bizim pozisyonumuz neyse aynen devam edecektir. Türkiye hem tazminat hem de Gazze’ye ablukanın kaldırılması konusunda ısrarlıdır. Türkiye ilk defa mazlum milletlerin tekrar umudu olmuştur. Hiçbir mazlumu kaderine terk etmedik ve etmeyeceğiz. Bugün dünyada en mazlum halk Filistin halkıdır. Kudüs’ün başkent olduğu özgür Filistin devleti kuruluncaya kadar bu desteğimiz devam edecek. 2012’de Gazze İsrail tarafından bombalandığında ben de Gazze’deydim. O şehit aileleriyle birlikte o acıyı paylaşan ve gözyaşlarına boğulanlar arasında ben de vardım.” 

Filistin’in yanında olmaya devam edeceklerini söyleyen Davutoğlu, “2012’de Filistin BM’de tanındığında Mahmut Abbas dışında İslam ülkesi temsilcisi bendim. O bayrak bir gün inşallah Kudüs’te de dalgalanır. Hiç kimse Gazze, Filistin konusunda Sayın Meşal kadar, bizim kadar duyarlı değildir.” dedi.  

‘SALİH EL ARURİ’ SINIR DIŞI EDİLECEK Mİ?

Başbakan Binyamin Netanyahu ise, iki ülke arasında varıldığı iddia edilen mutabakatta yer alan maddelerden birinde, “Salih El Aruri’nin Türkiye’den sınır dışı edilmesi” şartı da yer alıyordu. Netanyahu’ya göre; Türkiye, bu şartı halihazırda yerine getirdi.

Hürriyet gazetesinin İsrailli üst düzey bir yetkilinin aktardıklarına dayandırarak yaptığı habere göre; Partisinin milletvekillerine hitap eden Netanyahu, Hamas’ın askeri kanadının üst düzey yetkilisi Salih Aruri’nin Türkiye tarafından sınır dışı edildiğini açıkladı.   Netanyahu, Aruri’nin sınır dışı edilmesinin temel olarak İsrail’in talepleri değil, ABD’nin baskısı sonucu gerçekleştiğini öne sürdü. 

‘ARURİ TÜRKİYE’DEN AYRILDI’ İDDİASI

Öte yandan, Jerusalam Post’un İngiltere’nin başkenti Londra merkezli El Kuds El Arabi’den aktardığı habere göre; Aruri, Türkiye’den ayrıldı ve şu sıralar Katar ile Lübnan arasında gidip geliyor. Çünkü Hamas, üst düzey yöneticilerine bir ülkede sabit olarak kalmamaları yönünde tavsiyede bulundu.(HABER MERKEZİ)


 

 

www.evrensel.net