05 Nisan 2012 13:01

Armaya endekslenmiş hayatlar

Bucaspor tribünlerindeki duruş ülke tribünlerinde çok ayrı bir yere sahiptir. Sözde bir şehre aitken uygulamalarında o şehrin sadece sömürmek istediği sıradan bir değerdir. Kendi derbi müsabakalarında ev sahipliği yapamaması için rakiplerince önüne setler çekilen, lige çıktığında yarım sezon kendi evinde m&

Armaya endekslenmiş hayatlar

Paylaş
Gökhan Toluk

Bucaspor tribünlerindeki duruş ülke tribünlerinde çok ayrı bir yere sahiptir. Sözde bir şehre aitken uygulamalarında o şehrin sadece sömürmek istediği sıradan bir değerdir. Kendi derbi müsabakalarında ev sahipliği yapamaması için rakiplerince önüne setler çekilen, lige çıktığında yarım sezon kendi evinde müsabakalarını oynayamayan, Süper Lig şampiyonuna karşı mücadele edecekken tribünü anlaşılmaz sebeplerle kapatılan, şike soruşturmasında küme düşürülmesi için bir takım tezgâhların düzenlendiği iddia edilen bir ayrımla yüzleşmektir dünyaya Buca’dan bakmak. Bucaspor taraftarları içinde muhalif çizgi izleyen ve endüstriyel futbola karşı mücadele eden istasyon taraftar grubu lideri Hakan Özoğlu ile bu taraftar grubunu ve gündemdeki konuları ele aldık.

Bucaspor taraftarları içinde muhalif bir yol izleyen istasyon grubunu kısaca anlatır mısınız?

İstasyon, Bucaspor taraftarını Alsancak’ta oynanan İzmir derbilerine taşırdı. Geçmişte Buca’dan Alsancak’a on beş dakikada giderdik İstasyon, unutturulmaya çalışılan değerlerimize sahip çıkma ve tribünlerimizde yaşadığımız süreçlere sessiz kalmama bilincimizi tetiklemiş aslında. İstasyon, muhalif olmasak bile bilinç, akıl ve vicdan sahibi her bireyi bu yönde sorumluluk sahibi olmaya yönlendirdiği için hem tarihimiz hem de geleceğimizin aynası olarak doğrudan yaşanmış bir olayın sonucunda iptal edilen tren seferlerimizin ve geri gidişimizin karışında dikilmek bilincidir. Bizler de ona sahip çıkıyoruz, unutturmuyoruz...

Şike davası devam ediyor ve 2-3 yıl daha devam edecek gibi İstasyon Taraftarı olarak davaya nasıl bakıyorsunuz?

Dava ülkemizde siyasal birçok dava gibi taraflara sahip. Şikeye maruz kalmış ya da kalmamış cenahların değil, ülke futbolunu yöneten ve onu yönetmek isteyen güçlerin arasında geçiyor. Bizler açık olarak her şeyin ortaya dökülmesinden korkmuyoruz. Ama siyasal ama farklı açılar ile Bucaspor’un süper ligden nasıl düşürüldüğünü, stadımızın mahkemelik olmasından, maçlarımızı kendi evimizde oynayamamış olduğumuz süreçte ele alıyoruz. Şimdi moda bir söylem var “Cemaat Fenerle başa çıkamaz.” şeklinde. Biz yargı sürecinin TFF’deki değişimin ardından bir sonuç getirmesinin zor olabileceğini düşünüyoruz. Özetleyecek olursak, siyasal iktidar zannımızca oy kaybetmemek için davayı sümen altı edebilir. Demirören yönetiminde de ne gibi tepkiler gelecek, play-off gibi ne tarz saçmalıklar oluşacak bunu zamanla göreceğiz. Bu davanın tek mağduru kalmıştır o da hakkı yenen Bucaspor. Bu arada Cemaat Buca Belediye Başkanı ve Bucaspor kulüp başkanını seneler önce gözüne kestirmiş ve arı kovanı adlı operasyon yapmıştı. Bucaspor’un neden ligden düşürüldüğünü anlamak için bunları irdelemek zorundayız. Şike ise ülke fotbolunda hiçbir zaman yabancı bir gündem olmadı.

Sizin grubunuz dâhil 12 taraftar grubu tarafından İzmir de yapılan ortak açıklamada endüstriyel futbola ve yarattığı “makul taraftar” anlayışına karşı çıkılarak mücadele için birlik çağrısının içeriği neydi?

Bakın o birliktelik ayrı ayrı  renklerin zenginliğini koruma adımıdır. Müşteri olmamak, sadece seyirci konumunda kalmamak için atılmış bir adımdır.Haklarımızı elimizden alan yeni yasalara karşı koymak için her renkten her sesten bir araya gelerek atılmış bir adımdır. Stadyumlarda pankart asma yasaklarını İzmir’de de uygularlar ve genelde pilot takım olarak da senelerdir Bucaspor’u seçerler.. Bizler sporda şiddetin bitirilmesi yönünde görüşe sahibiz. Zaten istenilen şey şike vs. uygulama ve söylemleriyle futbolun ilgisini azaltmak ve tribünleri biraz daha boş bırakmaktır. Sahiplenmeyen, sorgulamayan insan yaratmak sürecinin bir parçasıdır. Buna karşı duruyoruz, tüm farklı renklerle ve de duracağız. Tribünler bizimdir bugün gelip yarın gidecek yönetici ya da siyasetçilerin değil.

Endüstriyel futbola karşı taraftar kültürü ve ultras kültürü neden benimsediniz?

Endüstriyel futbol kültürüne hizmet eden yöneticiler, taraftarlar, menajerler, kartel medya, tekstil, siyasetçi, yayıncı kuruluş, bahis vb. birçok alanda her şeye sahip olmaya çalışan ve satın almak için parası ve kaynakları tükenmeyen bir tüketmeyi aşılayan kitlelerin, sınıflandırılmasını yapamazsak tribün ve taraftar kültürünü temellendiremeyiz. Taraftar kültürünü en iyi yaşayan kulüpler semt kulüpleridir. Semt kültürünün tribünlerde yaşaması, yöresel yemeklerin damaktaki tadıdır. Metin Oktay’ın siyasal duruşu ve derinliğidir futbol ve tribün kültürü. Dünyaya kendi tarafından bakamayan kitleler, başkaları tarafından, rakiplerinin tepkilerinden ya da izinden giderek aynılaşarak futbol endüstrisine gömülmektedirler. Taraftar olmak, isyan marşı okuyup kulübünün el değiştirmesi ya da satılmasına susmak değildir. Tüm baskılara, engellere ve yasaklara karşın son sözümüz direniş, mücadele olacaktır. Hangi tarafta olursak olalım, hangi armaya âşık olursak olalım, bizi ve tribünlerimizi tehdit eden bu kötü gidişata ancak böyle engel olabiliriz. Her türlü baskı ve yasaklara karşı dayanışma içinde olmamız dileği ile yaşasın Ultras tribün kültürü!

Taraftar olarak beklentileriniz neler?

Öncelikle maçlarımızı kendi stadyumumuzda her oynamak istiyoruz. İl Güvenlik Kurulu şahsi uygulamalarıyla buna engel olmamalı. Her şehirde aynı ve adil stadyum kurallarının uygulanmasını istiyoruz. Stadyumumuz hala bir kaç farklı devlet kurumuyla davalık.. TFF geçtiğimiz sezon Bucaspor’a tribünlerini büyüt dedi, bu işlem bitti şimdi Ankara’dan gelen heyet denetliyor ve ceza kesiyor, ödemezsen yıkmalısın diyor. İçinde yaşadığımız emek sömürücü, kâr merkezli sınıflı sistem eleştirilmeden-algılanmadan, spor emekçileri kendi sorunlarının çözümü için örgütlenmeden yani endüstriyel futbola karşı bilinçli toplum oluşmadan ve bu kapitalist düzene karşı bir takım eylemler yapılmadan (endüstriyel futbola karşı sokak futbolu gibi) spor sistemi ya da sistemin sporu sorgulanamaz.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

“Kimse evinde soğuk bir havanın olmasını istemez”

SONRAKİ HABER

Kırşehir’de AKP’liler MHP’li adayın kardeşine saldırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa