29 Temmuz 2015 18:27

7 öğretmene ‘itibar zedeleme’ sürgünü

Mersin’de bir ortaokulda görev yapan 7 öğretmen, ‘müdürü itibarsızlaştırmak’ gerekçesiyle farklı okullara sürüldü.

Paylaş

Mersin’in merkez Mezitli ilçesindeki Viranşehir 75. Yıl Ortaokulunda görev yapan 7 öğretmen, ‘Grup oluşturarak okulun işleyişini önlemek, müdürü itibarsızlaştırmak’ gerekçeleriyle 7 farklı okula atandı. Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, “Bu bir sürgündür” dedi.

Türkçe Öğretmeni İhsan Yıldız, Fen Öğretmeni Bülent Oğuz, Teknoloji Tasarım Öğretmeni Figen Akgün, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Öğretmeni Sevgi Çelik, Sosyal Bilgiler Öğretmeni Şükriye Uslu ile Matematik Öğretmenleri Enver Göktaş ve Kemal Varol, iddiaya göre TEOG’a hazırlanan 8. sınıf öğrencilerinin ders programlarının daha sağlıklı yürütülmesi için 8. sınıflardan sorumlu Müdür Yardımcısı Ersin Öztürk’ün yerine daha aktif birinin getirilmesinin uygun olacağını görüşünde birleşti. 7 öğretmen daha sonra bu düşüncelerini 8 ay önce atanan Okul Müdürü Mehmet Bolkan’la paylaşıp Öztürk yerine başka birinin müdür yardımcısı olarak atanmasını istedi, ancak Bolkan kabul etmedi. Bunun üzerine öğretmenler bu taleplerini dilekçe yoluyla yeniden iletti. Okulda düzenlenen öğretmenler kurulu toplantısında da Müdür Yardımcısı Ersin Öztürk’ün öğretmenlerle iletişimi, TEOG sınıflarının ders programları, öğretmenlerin ders programları gibi konularda tartışmalar yaşandı.

SORUŞTURMA AÇILDI

Toplantının ardından Okul Müdürü Bolkan, 7 öğretmeni Mezitli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne şikayet etti.
Okulların tatil olması nedeniyle öğretmenlerden ikisi müfettişlere savunma verirken, 5 öğretmenin savunması eylül ayına kaldı. Ancak öğretmenler Kemal Varol, Bülent Oğuz, Şükriye Uslu, Figen Akgün, Sevgi Çelik, İhsan Yıldız ve Enver Göktaş’ın grup oluşturdukları, okul idaresini engelledikleri ve itibarsızlaştırmaya çalıştıkları, okulda göreve devam etmelerinin mümkün olmadığı gerekçesiyle başka okullara ‘atanmalarına’ karar verildi.

‘ATAMA DEĞİL SÜRGÜN’

7 öğretmen üye oldukları Eğitim Sen Mersin Şubesine başvurarak hukuki itiraz yollarını başlattı. Eğitim Sen Mersin Şube üyeleri de, okul önünde bir araya gelerek yaşananları protesto etti. Yeni müdür atama yönetmeliği ile AKP’ye yakın Eğitim-Bir-Sen yöneticilerinin, mülakatlar sonucunda okul müdürlüklerine atandığını belirten Eğitim Sen Şube Başkanı Sinan Muşlu, “Eğitimdeki kadrolaşma çabalarının son noktası müdür atamaları olmuştu. O atamalarla göreve gelen müdürler, okullarda Eğitim Sen üyesi öğretmenler üzerinde baskı kurmaya çalışıyor, üyelerimiz keyfi şekilde sürgün ediliyor. Mücadeleye birlikte devam edeceğiz” diye konuştu.

AR-GE GÖREVLİSİYKEN MÜDÜR OLDU

Öğretmenlerin sürülmesine neden olduğu öne sürülen Mehmet Bolkan, aynı zamanda Eğitim-Bir-Sen’in İl Başkanvekili. Bolkan, Mezitli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde Ar-Ge görevlisi olarak çalışırken 2014 yılının aralık ayında bölgenin seçkin okulları arasında gösterilen Mezitli Viranşehir 75’inci Yıl Ortaokuluna müdür olarak atanmıştı. Okula daha sonra da 4 yeni müdür yardımcısı atanmıştı. (Mersin/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Arınç'tan HDP'li vekile: Bir kadın olarak sus!

SONRAKİ HABER

Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesinde koronovirüs şüphesi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...