Tüzel: 'Üreticiye yük olur' diyen AKP iktidarı işçilere ölümü reva gördü

Tüzel: 'Üreticiye yük olur' diyen AKP iktidarı işçilere ölümü reva gördü

HDP'nin ısrar ve çalışmaları sonucu, mevsimlik işçilerin çalışma koşulları ve sorunlarına ilişkin Meclis'te kurulan Araştırma Komisyonu'nun hazırladığı komisyonda yer alan HDP Milletvekilli Levent Tüzel, mevsimlik işçilerin koşulları için getirdikleri birçok önerinin 'Üreticiye yük olur' gerekçesiyle komisyonda karşı çıkıldığını belirtti.

Yıllardır görmemezlikten geldiği mevsimlik işçilerin sorunlarına ilişkin hükümetin sürdürdüğü duyarsızlık ve çalışma koşullarının iyileştirilmesine yönelik hiçbir adımın atılmaması sonucu yaşanan iş cinayetlerine bir yenisi Manisa'da eklendi. Geçtiğimiz yılın Ekim ayında Isparta'da meydana gelen ve 17 kadın mevsimlik işçinin yaşamını yitirdiği katliamın ardından, özellikle HDP'nin ısrar ve çalışmaları sonucu, mevsimlik işçilerin çalışma koşulları ve sorunlarına ilişkin Meclis'te Araştırma Komisyonu kurulmuş ve komisyonda oluşturulan raporda, ivedilikle hayata geçirilmesi gereken öneriler dönemin Meclis Başkanı Cemil Çiçek'e sunulmuştu. Söz konusu rapor, Manisa'da meydana gelen "kaza" ile bir kez daha gündeme geldi.

Raporda, Isparta ve Manisa'da yaşanan katliamlara yol açan ulaşım sorunlarının çözümü için ayrı bir başlık atılmış ve şu ifadeler kullanılmıştı:  "Göç dönemlerinde şehirlerarası ulaşımlarda tren seferleri veya vagon sayısı artırılmalı ve tren ücretlerinde indirim yapılması suretiyle; işçilerin daha ucuz ve güvenli olan tren yolculuklarına yönlendirilmeleri teşvik edilmelidir. Mevsimlik tarım işçilerinin göç güzergahlarına ilişkin harita oluşturularak tarım işçilerinin ulaşım güvenliğine yönelik trafik denetimleri yapılmalıdır. Karayolları Trafik Yönetmeliği, uzun mesafelerde araç kasalarında yolcu taşınmasını yasaklayacak şekilde değiştirilmelidir."

Çiçek'in "Uygulamaya geçirilmesi lazım ve uygulamasının denetlenmesi gerekiyor" dediği ve ancak işçi sendikaları tarafından yetersiz görülen söz konusu raporun üzerinden 3 ay geçmesine karşın, AKP hükümetinin mevsimlik işçilerin çalışma koşullarının düzeltilmesine yönelik hiçbir adım atmaması, yaşanan kazalara nasıl zemin hazırlandığını ve AKP'nin kazalarda birinci derecede sorumlu olduğunu bir kez daha gösterdi.

Söz konusu Meclis Araştırma Komisyonu'nda yer alan ve Isparta'da yaşanan kaza ile ilgili Çalışma Bakanı Faruk Çelik'e de soru önergesi vererek olayın incelenmesini talep eden HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Manisa'da katliam gibi kaza: 15 tarım işçisi öldü

'BAKANLIĞIN UCUZ İŞ GÜCÜ, MANİSA'DA 15 KİŞİNİN ÖLÜMÜNE YOL AÇTI'
Tüzel, komisyonda mevsimlik tarım işçilerinin çalışma koşulları ve ulaşım güvenliklerine ilişkin birçok talep ve önerilerine, "Üreticiye yük olur, maliyet gerektirir" gerekçeleriyle karşı çıkıldığını hatırlatarak, "Bakıldığında, ucuz iş gücü ve güvenliksiz çalışma koşulları bu gün Manisa'da çoğunluğu kadın bir çocuk 15 kişinin ölümüne yol açtı. Burada reel bir kapitalist sermaye yaklaşım var. İnsan güvenliğinin bu şekilde sağlanamayacağı ortada" dedi.

'HER YOLCU GİBİ TAŞINMALILAR'
Mevsimlik tarım işçilerinin güvenliği için acilen kamyon kasalarında taşıma uygulamasından vazgeçilmesi gerektiğinin altını çizen Tüzel, şunları aktardı: "Her yolcu nasıl taşınıyorsa o şekilde taşınmalı. Yani açık, kamyonet kasasında taşıma gibi uygulamalar olmamalı. Bunlar trafik kazası olsa da olmasa da ölümlere yol açan ihmallerdir. Baksanıza, kazadan tek kurtulan şoför ve yanındaki bir insan. Şehirlerarası ulaşımda zorunlu görülen kurallar, kapalı ve koltuklu taşımayı her alan uygulamak gerekiyor. Normal insan nasıl ulaşıyorsa, mevsimlik işçi de öyle taşınmalı. Esas yapılması gereken budur."  (DİHA)

www.evrensel.net