Manisa'da katliam gibi kaza: 15 tarım işçisi öldü

Manisa'da katliam gibi kaza: 15 tarım işçisi öldü

Manisa'nın Gölmarmara İlçesi'nde kasasında tarım işçisi taşıyan kamyonet, süt tankeri ile çarpıştı. Kazada kamyonette bulunan 13'ü kadın işçi 15 kişi öldü, 2 kişi yaralandı. Ölen kadın işçilerden birinin de hamile olduğu söyleniyor.

Kaza bugün saat 05.30'da Gölmarmara'ya bağlı Hacıveliler Köyü yakınlarında meydana geldi. Bir süt tankeri ile bağa asma yaprağı toplamaya giden tarım işçilerini taşıdığı belirtilen kamyonet çarpıştı. Tankerin şerit ihlali yapması nedeniyle meydana geldiği ileri sürülen kazada, büyük bölümü kadın olan kamyonetin kasasında bulunan tarım işçisi 15 kişi yaşamını yitirdi, 2 kişi yaralandı. Tanker şoförünün ise kazadan sağ kurtulduğu öğrenildi. Kazanın haber alınmasının ardından olay yerine ambulans ve cenaze araçları sevkedildi. Jandarma kazayla ilgili soruşturma başlattı.

ÖLENLERİN CESETLERİ MORGA KALDIRILDI

Kazada hayatını kaybeden tarım işçilerinden Seyide Aydın'ın cenazesi Gölmarmara Devlet Hastanesi, diğer 14 tarım işçisinin cenazeleri ise, Akhisar Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. İlk tespitlerde kazaya, Gölmarmara'dan Salihli yönüne giden ve şerit ihlali yapan süt tankerinin neden olduğu belirlendi. Süt tankerinin çarptığı kamyonette ölen tarım işçilerinin de Salihli'nin kırsal mahallelerinden Çökelek'te oturdukları ve yevmiye ile çalışmak üzere asma yaprağı toplamak için yola çıktıkları belirtildi.

BAŞKAN ÖZ: BÜYÜK ACI YAŞADIK

Gölmarmara Belediye Başkanı AKP'li Kamil Öz, kaza ile büyük acı yaşadıklarını, ağıtların yakıldığını söyledi. Öz, ölen işçilerin Salihli İlçesi'ne bağlı eski köylerden Çökelek Mahallesi'nden yaprak toplamak için sahurda yola çıktıklarını, günde 40-50 lira yevmiye ile çalıştıklarını belirtti. Başkan Kamil Öz, kazada ölenlerin yakınlarının olay yerine geldiğini ve onları teselli etmek için büyük çaba harcadıklarını, herkesin acı içerisinde, çığlık ve bağırışlar içerisinde sağ- sola koştuğunu, olay yerine Manisa ve diğer ilçelerin itfaiye ekipleri ile kaymakamların da geldiğini dile getirdi. Öz, bu tür işçi taşımacılığının artık yapılmaması gerektiğini de vurguladı. İlçeleri birbirine bağlayan karayolunun da çok dar olmasından yakınan Öz, "Bu yolun biran önce genişletilmesi gerekiyor. Yolun yapımı yılan hikayesine döndü. Bugüne kadar bu yolda onlarca insan öldü" dedi. Kendisinin 16 aylık başkanlığı döneminde, 20 kişinin bu yolda kazada öldüğünü söyledi. 

ÖLEN 15 İŞÇİNİN 13'Ü KADIN 

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, kaza ile ilgili bilgi verirken, saat 05.30 sıralarında işçi taşıyan kamyonet ile süt taşıyan tankerin çarpıştığını öğrendiklerini söyledi. Vali Bektaş, şöyle konuştu:

"Orası kazayı sebebiyet verecek sıkıntılı bir yol değil. Aldığımız bilgiye göre, tanker şoförünün karşı şeride geçerek asma yaprağı toplamak için giden ve içinde 15 işçi bulunan kamyonete çarpıyor. Kazada 13'ü kadın olmak üzere 15 işçi kaybımız var. Savcı olayla ilgili gerekli soruşturmayı başlattı. Vefat eden işçilerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum" dedi. 

HDP Milletvekili Levent Tüzel: 'Üreticiye yük olur' diyen AKP iktidarı işçilere ölümü reva gördü

'KATLİAMIN NEDENİ; YAPILMAYAN YOLLAR'
HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ve CHP Manisa milletvekilleri Özgür Özel ile Tur Yıldız Biçer, hayatını kaybeden 15 tarım işçisinin ailelerini ziyaret etti. Çökelek köyüne giden vekiller, ailelere baş sağlığı dileyerek, olayın takipçileri olacaklarını söyledi. Burada kısa bir konuşma yapan HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Manisa Valisi Erdoğan Bektaş'ın "Yollarda sorun yoktur" sözlerine tepki göstererek, "Vali açıklama yapacağına sorunlu olan yolu önceden tamamlaması gerekiyordu. Biz burada yaşananlara işçi katliamı diyoruz" dedi.

Ardından konuşan CHP Manisa milletvekili Özgür Özel ise, kazada ölen kadınların evlerine ekmek götüremedikleri için öldüğünü söyledi. Özel, 1998'den beri Salihli ile Gölmarmara arasındaki yolun düzenlenmesi için soru önergeleri verdiklerini ancak yolların düzenlenmediği için bugünkü katliamın meydana geldiğine dikkat çekti.

TANKER ŞOFÖRÜ GÖZALTINA ALINDI 

Manisa'nın Gölmarmara İlçesi'nde, tarım işçilerini taşıyan kamyonetle çarpışan tankerin hafif yaralanan ve uyukladığı sanılan şoförü E.İ., tedavisinin ardından gözaltına alındı. Süt tankerinin Balıkesir'den süt toplamak için bölgeye geldiği ve Salihli yönüne gittiği ortaya çıktı. Kaza yerinde fren izinin olmadığı, tankerin şeridine geçtiği kamyoneti yaklaşık 50 metre sürükleyip, yol kenarına sıkıştırdığı anlaşıldı. 

ÖLENLERİN İSİMLERİ BELLİ OLDU

Manisa'nın Gölmarmara İlçesi'nde süt tankeri ile karşılıklı çarpışan kamyonetteki ölen tarım işçilerinin sürücü Seyde Aydın (52), eşi Ayşe Aydın (47), Nesrin Aydın (27), Kezban Uysal (67), Fadime Orhan (48), Zeynep Uysal (32), Ummuhan Uysal (30), Nurdane Kaya (40), Burak Kaya (15), Ümmü Demirkol (38), Zeynep Zengin (35), Azize Kars (52), Ayşe Yaşar (40), Zekiye Çetin (54) ve Yıldız Öztürk (41) olduğu öğrenildi. Ağır yaralanan Güldane Kılınç'ın ise Salihli Devlet Hastanesi'nde tedavisinin sürdüğü belirtildi. (DHA)

 

 

Son Düzenlenme Tarihi: 06 Temmuz 2015 17:36
www.evrensel.net