Sınıra askeri yığınak devam ediyor

Sınıra askeri yığınak devam ediyor

Türkiye'nin Suriye'ye müdahale edeceği iddiaları ve sınırdaki TSK hareketliliği devam ediyor. Günlerdir hareketlik yaşanan sınır hattının, Halep kentine bağlı Türkmenlerin yaşadığı Çobanbey ilçesinin hemen karşısında yer alan Kilis'in Elbeyli ilçesi sınır bölümüne yoğun askeri yığınak yapıldı.

Türkiye'nin Suriye'ye müdahale edeceği iddiaları ve sınırdaki TSK hareketliliği devam ediyor. Günlerdir hareketlik yaşanan sınır hattının, Halep kentine bağlı Türkmenlerin yaşadığı Çobanbey ilçesinin hemen karşısında yer alan Kilis'in Elbeyli ilçesi sınır bölümüne yoğun askeri yığınak yapıldı.

Elbeyli ilçesi sınırları içerisinde bulunan Dağ Karakolu'nun önüne 5 obüs, Çobanbey İstasyon Karakolu'nun hemen yanına ise 20 tank ve 5 obüs konuşlandırıldı. Yine 5 tank, Çobanbey'in hemen karşısında 2 kilometre uzaklıktaki Fatmacık Dağı'na doğru hareket ederken, sınır hattı boyunca kepçelerin tanklar için mevzi kazdığı gözleniyor. Yurttaşlar ise her gün uzun ve geniş askeri araç trafiği ile karşılaşıyor.

DERSİM'DEN SINIRA SEVKİYAT

Tunceli 4'üncü Komando Tugay Komutanlığı bünyesinde bulunan ve tamamı profesyonel askerlerden oluşan bir tabur asker, Suriye sınırında konuşlanmak üzere bugün zırhlı araçlarla, sıkı güvenlik önlemleri altında yola çıktı.

Türkiye'de, Bolu ve Kayseri'de bulunan komando tugayları ile birlikte profesyonel sisteme geçen ilk 3 askeri tugaydan biri olan Tunceli 4'üncü Komando Tugay Komutanlığı'nın bir taburu, bugün Suriye sınırına sevkedildi. Tamamı rütbeli askerlerden oluşan profesyonel taburun, her türlü savaş koşullarında görev yapabilme yeteneğinin yanısıra, terörle mücadele konusunda da en üst düzeyde eğitim alan özel bir tabur olduğu belirtildi. Bu nedenle taburun, Suriye sınırında yaşanabilecek olası bir çatışmada ilk müdahale edecek grup içerisinde yeralacak şekilde bölgede konuşlanacağı belirtildi. Yetkililer, Tunceli 4'üncü Komando Tugay Komutanlığı dışında Genelkurmay Başkanlığı'nın talimatı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın emriyle yine tamamı profesyonel askerlerden oluşan Bolu ve Kayseri Komando Tugayları'ndan bazı taburların da Suriye sınırına kaydırıldığını söyledi. Dersim'den çıkan askeri konvoyda, zırhlı araçlarla birlikte tam teçhizatlı askerler, otobüsle önce Elazığ üzerinden Suriye sınırına gidecekleri öğrenildi. Dersim-Elazığ karayolunda ilerleyen askeri konvoyun ön ve arkasında zırhlı araçlarla, havadan da Kobra tipi helikopterlerin güvenlik önlemi aldığı görüldü. Elazığ kent merkezinden iki ve üçerli araçlar halinde geçen askeri konvoyun, Malatya, Adıyaman ve Şanlıurfa güzergahını kullanarak Suriye sınırına gitmesi bekleniyor.

SINIRIN SURİYE TARAFINDA KRİTİK ÇATIŞMALAR

Öte yandan sınırın Suriye tarafındaki 3 farklı bölgede farklı gruplar arasındaki çatışmalar sürüyor.

İslami Cephe'nin kontrolündeki Azez kentinde, IŞİD ile İslami Cephe militanları arasındaki çatışmalarda top ve havan sesleri sınırın bu tarafından da yoğun bir şekilde duyuluyor.

El Nusra Cephesi ve Ahraru'ş Şam'ın öncülüğündeki cihatçı gruplar Halep'e saldırırken, YPG ve Burkan el Fırat güçleri de Kobanê'nin güneyindeki Sirrîn'i kuşattı. Sirrîn'in ele geçirilmesi IŞİD kontrolündeki Cerablus operasyonu için kritik bir öneme sahip. Cerablus, Antep'in Karkamış ilçesinin hemen karşısında yer alıyor. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 03 Temmuz 2015 13:38
www.evrensel.net