Fotoğraf: AA

Samsun’da sağlık rezaleti

AKP Hükümeti’nin sağlıkta “sessiz devrim” dediği uygulamaların, kimi nasıl “devirdiği” iyice belli olmaya başladı.


AKP Hükümeti’nin sağlıkta “sessiz devrim” dediği uygulamaların, kimi nasıl “devirdiği” iyice belli olmaya başladı. Sağlıkta kuyrukların azalacağını, her türlü mağduriyetin giderileceğini, her ailenin hatta her ferdin bir doktoru olacağını, 24 saat hizmet alacağını söyleyen AKP’nin, sağlık sorunlarını nasıl “çözdüğünü”, halk yaşayarak daha iyi anlamaya başladı.
Samsun, aile hekimliği uygulaması için seçilen pilot illerden biriydi. Hazırlık aşamasında yapılanlar, yaşananlar, aslında sağlık çalışanlarına önemli ipuçları vermişti. Sözleşmeli çalışmayı kabul etmeleri için her türlü yalan ve hileye başvurdular. ‘Doktorların maaşları 5 milyon olacak, diğer çalışanların maaşı iki katına çıkacak’ dediler. Sözleşmeye geçmeyenler, boş kalan uzak yerlere gönderilmekle tehdit edildi. Yetmedi, bazı çalışanlara torpil vaat edildi. Gizli tutulduğu için bazı çalışanların puanları şişirildi. Hiç köye gitmemiş kişilerin bazılarına köy puanları eklendi. Sendikalar, Tabipler Odası ve kitle örgütlerine haksız ithamlarda bulunuldu. Çalışanlara, hem hekimle hem de devletle ayrı ayrı sözleşme yapacakları söylendi ama bu dönem kimse bu sözleşme metinlerine ulaşamadı. Çalışanlara, boş bir kağıttaki “Sözleşmeli çalışmayı kabul ediyorum” cümlesinin altına imza attırdılar. Kura çekimi sırasında etrafları polisle çevrilen hekimleri, tek tek arayarak içeri aldılar ve apar topar imza attırdılar.
1 Mart’ta, sağlık ocaklarının tabelaları “Aile Sağlık Merkezi” olarak değiştirildi. Ne kuyruklar azaldı, ne şikayetler... Kimin ne yapacağı netleşmiş değil. Sözleşmeyi imzalamayanlara keyfi olarak her türlü iş yaptırılıyor. Uygulamalar, kurallarına göre yapılmıyor. Esas belirledikleri kurallar şimdi esnek tutuluyor. Vatandaşın (müşterinin) gönlünü hoş tutmaya çalışıyorlar.
Vatandaşa hizmet aşkıyla yanıp tutuşanlar, sağlık ocaklarını da kapatmaya başladılar!. “Yaygın ve zamanında sağlık hizmeti verebilmek için(!)” köylülerin kendi inşa ettikleri ve çevresiyle birlikte 4-5 bin kişiye hizmet veren Samsun Toybelen Köyü Sağlık Ocağı ve Çarşamba’ya bağlı Şeyhgüven Köyü Sağlık Ocağı, kapatıldı.
Toybelen ve Şeyhgüven köylüleri, SES ve SSTO başkanlarının da katıldığı eylemler düzenleyerek kapatmaya tepki gösterdiler. 1994 yılından beri hizmet veren sağlık ocaklarının, kapatılmasına anlam veremiyorlar. “Oysa biz Aile Sağlığı Merkezi olmasına da razıydık” diyorlar ve ekliyorlar: “Köyümüz Çarşamba, AKP’nin birinci olamadığı 5 köyden birisi olduğu için siyasi olarak cezalandırıldık. Bu yanlıştan dönülerek sağlık ocağımızın açılmasını istiyoruz.”
(SAMSUN)
Hasan Koçak
www.evrensel.net