24 Mart 2007 00:00

‘Sınır ötesi harekat için potansiyel artıyor’

Ankara’da temaslarda bulunan The Guardian’ın önemli köşe yazarı Simon Tisdall, ABD’nin Kandil’de bulunan “PKK’lilerin yok edilmesi” konusunda çabalarını yoğunlaştıracakları yönünde Türkiye’ye güvence verdiğini yazdı.

Paylaş

Ankara’da temaslarda bulunan The Guardian’ın önemli köşe yazarı Simon Tisdall, ABD’nin Kandil’de bulunan “PKK’lilerin yok edilmesi” konusunda çabalarını yoğunlaştıracakları yönünde Türkiye’ye güvence verdiğini yazdı. Ancak, Tisdall, ABD’nin PKK ile Mücadele Özel Temsilcisi Joseph Ralston’un “Bir Türk sınır ötesi harekatı için potansiyelinin artmakta olduğu”nu kabul ettiğini belirterek, “ABD, Kürtlerin kontrolündeki Kuzey Irak’a ‘felaket’ olacak bir Türk askeri müdahalesini önlemek için çırpınıyor” ifadelerine yer verdi.
Simon Tisdall, köşe yazısında Bush Yönetiminin Türkiye’nin Kuzey Irak’a yönelik bir askeri müdahalesini önlemeye çalıştığını belirtti. Tisdall, Türkiye’nin bu yöndeki bir müdahalenin “felaket” sonuçlarının olacağı görüşünü dile getirirken müdahalenin Bağdat’ta güvenlik sağlanması amacıyla yapılan hamle için tehdit oluşturduğunu ve Irak’ın parçalanmaması için verilen mücadelede üçüncü bir cephenin açılmasına neden olabileceğini kaydetti. Tisdall şöyle devam etti:
“Üst düzey Bush Yönetimi yetkilileri, son günlerde Türkiye’ye, ABD kuvvetlerinin Kandil dağlarında ve Irak-İran-Türkiye sınırında güvenli barınma bulan Kürdistan İşçi Partisi (PKK) gerillalarını yok etmek için çabalarını yoğunlaştıracakları güvencesini verdiler.”
Gül: Sonuna kadar bekleyemeyiz
Ancak Türkiye Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, milletvekilleri, askeri komutanlar ve diplomatlarının 3 bin 800 PKK’linin Güneydoğu’ya saldırmaya hazırlandığını, Amerikalıların harekete geçmemesi halinde Türkiye’nin karşı saldırıya geçmeye hazır olduğunu söylediklerini belirten Tisdall, Dışişleri Bakanı Gül’ün, “Gerekeni yapacağız. Hiçbir şeyi dışlamıyoruz” yolundaki sözlerine dikkat çekti.
Tisdall’a konuşan Abdullah Gül ayrıca, “Birçok defa Amerikalılara ‘varsayalım ki Meksika’da Amerika’ya saldıran bir terör örgütü var. Ne yaparsınız?’ dedim. Umutluyuz. Büyük beklentilerimiz var ama sonuna kadar bekleyemeyiz” şeklinde konuştu.
‘Sıcak takip’
Simon Tisdall, Türk kaynaklarının özel kuvvetlerinin Kuzey Irak’ta “sıcak takip” operasyonları yaptıklarını söylediklerini belirtti. Türkiye’nin Kuzey Irak’taki son büyük operasyonun 10 yıl önce gerçekleştiğini kaydeden Tisdall, şöyle devam etti: “Önümüzdeki haftalarda bir müdahale, ABD’nin 2003 yılında Irak’ı kontrol altına almasından bu yana ilk müdahale olur ve Türk kuvvetleri ile Irak Kürt güçleri ve ABD müttefikleri arasında doğrudan çatışma riskini içerir.”
Gerilimi oluşturan diğer faktörler
The Guardian’ın köşe yazarı, Türkiye ile ABD arasındaki gerilime diğer başka faktörlerin de katkıda bulunduğunu belirterek bu unsurları söyle sıraladı:
“- ABD’nin Kuzey Irak’taki çifte oyun oynadığı yolundaki kesin inanç. Yetkililer, CIA’nın gizli bir biçimde İran’da üstlenmiş PKK’nın yan kuruluşunu finanse ettiğini ve silahlandırdığını söylüyorlar.
- ABD’nin petrol zengini Kerkük’te referandum düzenleme planını kabul etmesi.
- ABD Kongresi’nin 1915 yılındaki Ermenilere yönelik ‘soykırım’dan sorumlu tutan bir karar tasarısını oylama planları.
- 2003 yılından beri Türkiye’deki rekor düzeydeki ABD karşıtlığı.”
Erdoğan’a baskılar artıyor
Tisdall, Kuzey Irak’ta şiddet tırmanmasının ABD’nin Irak planının alabora olmasına neden olabileceğini yazdı. Türkiye’deki seçimler nedeniyle Başbakan Tayyip Erdoğan üzerindeki baskıların arttığına dikkat çeken Tisdall, Erdoğan’ın muhafazakarlar ve milliyetçilerce Washington’a karşı koymamakla suçlandığını kaydetti. AKP Milletvekili Ali Rıza Alaboyun’un açıklamalarına da yer veren Tisdall, Joseph Ralston’un “Bir Türk sınır ötesi harekatı için potansiyelin artmakta olduğu”nu kabul ettiğini belirtti. (HABER MERKEZİ)
Gül: Bağımsız Kürdistan’a ‘komşular’ izin vermez
Bir televizyon programında açıklama yapan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, bağımsız bir Kürdistan’ın, Irak’ın bölünmesi anlamına geldiğini belirterek, komşu ülkelerin buna izin vermeyeceğini ima etti. Gül, Türkiye için Irak’ın toprak bütünlüğünün korunmasının önemli olduğunu söyleyerek bölünmenin sonu olmayan savaşlar başlatacağını belirtti. Gül, “Bağımsız bir Kürdistan riski var mı?” yönündeki soruya ise şu yanıtı verdi; “Bağımsız bir Kürdistan Irak’ın bölünmesi demek. Böyle bir risk şüphesiz ki var. Iraklıları düşünün, kendi ülkeleri bölünecek. Buna önce kendileri müsaade edecek mi? Ondan sonra komşular buna müsaade edecekler mi?”
Barzani: İzin vermeyiz
Bu arada Kuzey Irak’taki Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani, El Hayat gazetesine yaptığı açıklamalarda Türkiye’nin Kerkük’e müdahale etmesine izin vermeyeceklerini söyledi.
ÖNCEKİ HABER

Sözleşmeli görevlendirilmeyecek

SONRAKİ HABER

Türk Telekom hat kiralama bedelini yükseltti; yeni zamlar yolda

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa