Katliam yurt genelinde lanetlendi

Sivas katliamının 14. yıldönümünde alanlara çıkan kitle örgütleri ve siyasi partiler katliamı bir kez daha lanetlediler.


Sivas katliamının 14. yıldönümünde alanlara çıkan kitle örgütleri ve siyasi partiler katliamı bir kez daha lanetlediler. Eylemlerde yapılan konuşmalarda, devlet kurumlarının izlemekle yetindiği katliamı unutmamak ve gerçek sorumluların açığa çıkması için mücadele etmek gerektiği vurgulandı.
Tunceli’de Sanat Sokağı’nda bir araya gelen çok sayıda kişi, “2 Temmuz Sivas Katliamı’nı Unutmadık Unutmayacağız” yazılı pankart eşliğinde Belediye Yeraltı Çarşısı üzerine kadar yürüdü. Eyleme, DTP, EMEP, DHP, ESP, DİSK/Genel-İş ve KESK’in de aralarında bulunduğu çok sayıda demokratik kitle örgütü destek verdi.
Katliam meşalelerle lanetlendi
Malatya’da düzenlenen meşaleli eyleme katılan 250’yi aşkın kişi, CHP’nin eyleme katılmamasına tepki gösterdi. Yürüyüşe İHD, SES, Tek Gıda-İş, EMEP, DTP, TKP, ESP, DHP ve Partizan katıldı. Yürüyüş sırasında CHP seçim bürosunun önünden geçen kitle, büroda oturanları yürüyüşe katılmaları için çağırdılar. Kimsenin katılmaması üzerine CHP seçim bürosunun önünden geçerken CHP yuhalandı. Eylemde Malatya Bin Umut Bağımsız Milletvekili Adayı Mustafa Türk de bir konuşma yaparak katliamı kınadı
Sivas Katliamı’nın yıldönümü nedeniyle Dersim Kültür Derneği tarafından Erzincan’da yapılan anmada konuşan Dersim Kültür Derneği Başkanı Düzgün Akbaba, Kürt ve Alevilere uygulanan baskılar nedeniyle bu insanların kültürlerini özgürce yaşayamadığını belirtti.
‘Yeni Sivaslar yaşamamak için’
Adana’da Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Alevi Bektaşi Birlikleri Federasyonu, Hacı Bektaşi Kültür Derneği, Tunceliler Derneği, DİSK, KESK, Halkevleri, ÇHKM, İHD, ÖDP, CHP, BDSP, ESP, TÖP ve EMEP tarafından yapılan ortak açıklamada, Sivas’ta 14 yıl önce yapılanları unutmanın ihanet olduğu belirtilerek, “Unutursak yeni Sivaslar yaşarız” denildi. Kurumlar adına açıklama yapan KESK Dönem Sözcüsü Güven Boğa, “Bugün Sivas-Madımak’ta yapılan katliamı lanetlememiz daha fazla önem kazanmaktadır” şeklinde konuştu.
Mersin’de CHP İl Örgütü ve KESK, ayrı ayrı yaptıkları basın açıklaması ile sorumlulara gereken cezanın verilmesini istedi.
‘Farklı kimliklere yaşam hakkı tanınmıyor’
Eskişehir’de KESK Şubeler Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen siyasi parti ve kitle örgütü üyesi çok sayıda kişi, Kızılay İş Hanı’ndan Yediler Parkı’na kadar ‘Sivas’ı unutma, unutturma’, ‘Ne şeriat ne darbe, demokratik Türkiye’ sloganlarıyla yürüdü. KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ayhan Gürler, “Katliam sonrasında ortaya çıkan gerçekler, devletin dinsel gericiliğin arkasına gizlenerek oynadığı rolü bir kez daha gözler önüne sermiştir” dedi. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net