15 Mart 2009 04:00

Silah satışı krizden etkilenmiyor

İsveç’in en iyi müşterilerinden biri Irak ve Afganistan’ı işgal ederek yüz binlerce sivili katleden ABD.

Paylaş

Murat Kuseyri

İSVEÇ silah sanayisi altın çağlarından birini yaşıyor. Mali kriz, düşük konjonktür silah tekellerini etkilemiyor. Silah fabrikaları tam kapasite ile ölüm makinelerini üretmeye devam ediyor. Bugüne dek onlarca barış, demokrasi ve insan, kadın ve çocuk hakları konferanslarına ev sahipliği yapan İsveç, dünyada en fazla silah ihraç eden ülkeler sıralamasında 8. sıraya yükseldi. Bir yandan insan hakları ve barış konferansları toplayan İsveç, aynı zamanda dünyanın 63 ülkesine ölüm makineleri ihraç ediyor. İsveç, bazuka ve bombalarla Irak ve Afganistan’da, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu sivilleri öldürüyor!
Silah satışları ile ilgili raporunu açıklayan Devlet Silah İhracat Kontrol Dairesi (IPS), geçen yıl İsveç’in 12.7 milyar kronluk silah satarak en fazla silah satan ülkeler sıralamasında sekizinciliğe yükseldiğini belirtti. İsveç’in sattığı silahlar arasında Jas savaş uçakları, bazukalar, füzeler, bombalar ve gelişmiş radar sistemleri bulunuyor.
Silah tekellerinin lobi örgütü Güvenlik ve Savunma Derneği de 2008 yılında silah tekellerinin cirolarının 50 milyar krona çıktığını açıkladı. İsveç Barış Derneği Başkanı Anna Ek, hükümetin savaşan ve işgalci ülkelerle, insan hakları ihlallerinin yaşadığı Türkiye ve Tayland’a silah satış izinlerini iptal etmesini istedi.
Sırf para topladığı için insanları terör örgütlerine destek vermekle suçlayıp mahkum eden ve yıllarca cezaevinde tutan İsveç hükümeti, silah ihracatı söz konusu olduğunda yasaların çiğnenmesine göz yumuyor. İsveç’te yasalar, insan haklarını ihlal eden ve birbirleri ile çatışma halinde olan ülkeler ile işgalcilere silah satışını yasaklıyor. Yasaların yasaklamasına rağmen İsveç silah tekelleri, Pakistan, Hindistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Tayland’ın yanı sıra ABD ve İngiltere gibi işgalci ülkelere silah satmaya devam ediyorlar.
İsveç’in en iyi müşterilerinden birisi de Irak ve Afganistan’ı işgal ederek çoğunluğunu çocuk ve kadınların oluşturduğu yüz binlerce sivili katleden ABD. ABD, İsveç’e 2.2 milyar ödeyerek 650 bin adet AT4 adı verilen silah satın aldı. Saab Bofors Dynamics’in ürettiği AT4 çok dar ve sıkışık bölgelerde kullanılabiliyor. ABD, satın aldığı bu silahları özellikle Irak ve Afganistan’da direnişçilere karşı kullanıyor.
ABD’nin çok kullandığı bir diğer silah ise aynı şirket tarafından üretilen Excalibur adlı el bombası. Bu silah, 2007 yılında ABD ordusu tarafından belirlenen en iyi on silah arasında yer aldı. Saab AT4’nun gelişkin ve daha öldürücü bir versiyonunu üretti. ABD ordusu, AT4 CS olarak adlandırılan bu silahın tüm birlikler tarafından standart silah olarak kullanılmasını kararlaştırdı. ABD’nin 2 milyar kron ödeyerek yüz binlerce AT4 CS alacağı tahmin ediliyor.
AFGANİSTAN’A DAHA FAZLA ASKER VE SİLAH
İsveç hükümeti, aralık ayında Afganistan’da görev yapacak askerlerin sayısını 389’dan 500’e yükseltmeyi kararlaştırdı.
İsveç askerleri, 7 yıldan beri NATO komutasındaki ISAF güçlerinin emrinde Afganistan’ın işgaline katılıyorlar. Hükümet, İsveç askerlerine yönelik saldırı ve tehditlerin arttığını gerekçe göstererek Afganistan’a daha fazla silah ve malzeme göndermeyi de karara bağladı. Bir yük taşıma uçağı, bir ambulans helikopter ve çok gelişkin teknoloji ile donatılmış 90 olarak adlandırılan üç adet zırhlı tank, bir çekici ve 12 adet Galten adı verilen hafif savaş tankı, bu yılın ilk üç ayında Afganistan’a gönderilecek. Bu araçlar, bazuka ve makineli tüfeklerle donatılacak. Sifo adlı kamuoyu yoklama kuruluşu tarafından yapılan araştırmanın sonuçları ise İsveç halkının Afganistan’a daha fazla silah ve asker gönderilmesine karşı olduğunu gösteriyor. Halkın sadece yüzde 17’si Afganistan’daki birliklerin güçlendirilmesini isterken, yüzde 37’si tüm İsveç askerlerinin Afganistan’dan çekilmesini talep ediyor.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Yürek sızısından aydınlığa doğru

SONRAKİ HABER

İran'da içerisinde 100 yolcu bulunan uçak alev aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa