BİR ÇOK İLDE KUTLANACAK

1 Eylül Dünya Barış Günü, Türkiye’nin birçok yerinde yapılacak miting ve etkinliklerle kutlanacak. İşte illerin 1 Eylül miting ve etkinlik programları:


1 Eylül Dünya Barış Günü, Türkiye’nin birçok yerinde yapılacak miting ve etkinliklerle kutlanacak. İşte illerin 1 Eylül miting ve etkinlik programları:

İSTANBUL
Kadıköy İskele Meydanı’nda “Zaman barış zamanı”, “Dem deme aşiti” sloganıyla Barış ve Demokratik Çözüm Platformu tarafından miting yapılacak. Saat 12.00’de yapılacak miting için dün bildiri dağıtımı ve basın açıklaması yapıldı. İstiklal Caddesi’nde yapılan bildiri dağıtımından sonra Taksim Meydanı’nda bulunan tramvay durağında platform adına açıklama yapan Hikmek Açıkgöz, Kürt sorunu adil, eşit, demokratik bir çözüme kavuşturulamadığı için kan aktığını söyledi. “Gençlerin ölmesine, kadınların savaşta ağır bedeller ödemesine, analarımızın gözyaşı dökmesine izin vermeyelim” diyen Açıkgöz, herkesi yapılacak olan barış mitingine çağırdı.

DİYARBAKIR
Diyarbakır’da İstasyon Meydanı’nda “Onurlu bir barışa evet” adlı miting yapılacak. Bölgesel bir miting olacak. Saat 16.00’da başlayacak olan mitinge, bölge illerinden de katılım olacak. Mitingde İlkay Akkaya ve Agire Jiyan konser verecek.

İZMİR
İzmir Barış Meclisi’nin çağrısı ile 1 Eylül günü Basmane Meydanı’ndan Konak Meydanı’na Barış Yürüyüşü gerçekleştirilecek. Saat 17.30’da başlayacak yürüyüşün ardından bir de basın açıklaması yapılacak. Barış Haftası etkinliklerinde ayrıca, 4 Eylül Cuma günü “Aynı Sudan İçtik”, “5 No’lu Cezaevi” ve “Dersim 38” adlı belgesel gösterimleri yapılacak. 5 Eylül Cumartesi günü Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde “Barış İçin Diyalog Konferansı” gerçekleştirilecek.
İzmir Büyükşehir Belediyesi de Gündoğdu Meydanı’nda konser düzenleyecek. “Barış dolu bir dünya için Kardeş Türküler” sloganıyla düzenlenecek olan konser, 1 Eylül’de saat 21.30’da başlayacak.

AYDIN
Aydın Emek ve Demokrasi Platformu, yaptığı basın toplantısıyla 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde yapacakları miting için katılım çağrısında bulundu. Emek Partisi Aydın il binasında bir araya gelen EMEP, ÖDP, DTP ve KESK temsilcileri, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü saat 13.00’te Atatürk Meydanı’nda kutlayacaklarını duyurdular.

DERSİM
Dersim’de EMEP, DTP, İHD ve sendikalar tarafından Kışla Meydanı’nda miting yapılacak. “Demokratik Türkiye İçin Yaşasın Barış Mücadelemiz” sloganıyla gerçekleşecek olan miting, saat 10.00’da başlayacak.

ADANA
Barış Meclisi, 5 Ocak Meydanı’ndan İnönü Parkı’na yürüyüş düzenleyecek. Ardından barış zinciri gerçekleştirilecek.

VAN
Van’da da 3 Eylül’de belediye garajında yapılacak olan mitinge, DTP Eş Başkanı Ahmet Türk ile DTP milletvekilleri ve belediye başkanları da katılacak. Mitingde; Xemgin Birhat, Heme Haci, Cevdet Bağca ve Seyda Perinçek tarafından bir konser verilecek.
www.evrensel.net