DÖNÜŞÜM

 • AFP Afganistan muhabirinin ajanslara düşen haberini okuyanların tüylerinin diken diken olmaması mümkün değil. “Cuma sabahı Kunduz Nehri’nin kıyısı yanmış kömürleşmiş et kokusuna bürünmüştü.


  AFP Afganistan muhabirinin ajanslara düşen haberini okuyanların tüylerinin diken diken olmaması mümkün değil. “Cuma sabahı Kunduz Nehri’nin kıyısı yanmış kömürleşmiş et kokusuna bürünmüştü. Etrafa saçılmış insan parçalarına basmamak, ne olduğunu anlamaya çalışmak çok zor...”
  Yine AFP’nin haberinde çalınan tankerlerin kuma saplandığı ve yakınlardaki köyden 200 – 250 arası insanın tankerlerden benzin almak için araçların etrafındayken hava saldırısının yapıldığı bildirildi.
  NATO tarafından yapılan en son açıklamada Alman işgalcilerinin talebi üzerine havaya uçurulan iki petrol tankeriyle birlikte 135 insanın katledildiği bildirildi. Hastanelerde yaşam mücadelesi veren insanların sayısı hakkında ise henüz kesin bilgi yok.
  Olay apaçık ortada olmasına karşın işgalciler saldırının nasıl gerçekleştiğini tartışıyorlar! Afganistan’ın NATO Komutanı ABD’li General McChrystal, iki tankeri bombalatma talebinin Alman komutandan geldiğini açıklayarak, neredeyse “Bizim bir alakamız yok” demeye getirdi.
  Almanya’nın “Yeniden İnşa Birlikleri” (“Yeniden imha birlikleri” demek daha uygun olur) Komutanı ise Taliban güçlerinin çaldıkları tankerle Alman birliklerine karşı intihar saldırısı düzenlemesi ihtimalinin çok yüksek olduğu için uçaklarla müdahale edilmesi için NATO’ya başvurduklarını söyledi. Komutan ayrıca bombalamada sivillerin öldüğüne ilişkin bilgilerin kendilerinde mevcut olmadığını da ileri sürdü.
  Komutanlarının açıklamasını birebir üstlenen Alman hükümeti de “Olayın araştırıldığını ve en kısa sürede bütün ayrıntılarıyla aydınlatılacağını” açıkladı. Tabi olayda “Siviller zarar görmüşse” bundan büyük üzüntü duyulacağını da!
  Alman hükümeti bir adım ileri giderek, “En kısa zamanda, mutlaka bu yıl içinde Uluslararası Afganistan Konferansı düzenlenmeli” açıklamasını yaptı. İngiliz Başbakan Gordon Brown ile bir araya gelen Alman Başbakan Angela Merkel, konferans önerisinin İngiltere ve Fransa tarafından da desteklendiğini söylerken, “Afganistan’da hedefimiz tam nedir, bu hedeflere ne zaman ulaşmak istiyoruz, ulaşamazsak ne yapacağız” gibi sorulara yanıt verilmesi gerektiğini söyledi!
  Eğer bu dünyada başka bir Afganistan daha yoksa, ki bizim bildiğimize göre ikinci bir Afganistan yok, bu ülke Ekim 2001 yılından bu yana işgal altında! “Afganistan’a özgürlük, barış ve istikrar götüreceklerini” söyleyerek yola çıkan emperyalist işgalciler bugüne kadar on binlerce Afganlıyı katlettiler. Bu yılın ilk sekiz ayında işgalciler tarafından katledilen sivillerin sayısı 800’ü aştı. Ve bu gizlenemeyen katliamlardaki öldürülenlerin sayısıdır!
  Şimdi Almanya’da saldırının nasıl olduğu, önceden elde edilen bilgilerin güvenilirliği vb. teknik ayrıntılar tartışılıyor. Diğer yandan Almanya’daki gerçek büyük koalisyon CDU/CSU/SPD/FDP ve Yeşiller partileri (Sözde farklı yaklaşımları bir yana) her fırsatta yaptıkları gibi şimdi de arsızca, “Neden ve sonuç karıştırılmamalı” diyerek üste çıkmaya çalışıyorlar. Saldırganın Taliban güçleri olduğunu ve Almanların kendilerini savundukları söyleniyor! Peki size sormazlar mı, “Neden kendinizi Afganistan’da savunmak zorunda kalıyorsunuz” diye! Ne işiniz var orada!
  Afganistan bugün batılı emperyalist devletlerin egemenliklerini artırmaları için en önemli stratejik bölgelerden biri olduğunu, Çin ve Rusya’ya karşı çok önemli bir mevzi olduğunu söylemeye gerek var mı? 1979 Aralık ayında Rusya’nın Afganistan’ı işgal etmesinin nedeni neydi? Soruları çoğaltabiliriz ama cevapları 30 yıldır biliniyor!
  Aralarında çok sayıda 10-16 yaşları arasında çocuğun da bulunduğu 135 kişinin katili kim diye sormaya gerek var mı? Varsa yanıtı hemen verelim. Katil Almanya, katil ABD ve NATO’dur. Yani katil bütün (Bunların arasında Türkiye’nin de olduğu unutulmamalı) işgalcilerdir!
  Bugün Afganistan ile ilgili ileri sürülecek tek talep, “Bütün işgalci güçler Afganistan’dan çekilmeli ve ülkeye verdikleri bütün zarar hemen karşılanmalı” olmalı!
  SERDAR DERVENTLİ
  www.evrensel.net