21 Ekim 2009 04:00

Pişman değiller serbestler

34 kişiden oluşan barış gruplarının Türkiye’ye dönmesi dün Ankara’nın gündemini oluşturdu.

Paylaş

34 kişiden oluşan barış gruplarının Türkiye’ye dönmesi dün Ankara’nın gündemini oluşturdu. Partilerin grup toplantılarının birinci gündemini de barış grupları oluşturdu.
Başbakan Erdoğan’ın da en önemli gündemlerinden birisi bu konuydu. Erdoğan yaptığı açıklamada olumlu gelişmeleri ‘hükümetin marifeti’ olarak lanse ederken ‘barış elinin havada kalmaması’ çağrısı yapan DTP ve Silopi’de buluşan on binlerce kişiyi ise ‘şov yapmakla’ suçladı. Benzer bir açıklama da İçişleri Bakını ve ‘açılım’ sürecinin koordinasyoncusu olan Beşir Atalay’dan geldi.
BİLGİ VERDİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grubunda partililere seslendi. İç ve dış politikada önemli bir haftayı geride bıraktıklarını belirten Erdoğan, son dönemde attıkları adımları, Türkiye’nin değişim çizgisinde olduğunu, reformlar ve açılımları sürdürdüğünü ortaya koyduğunu savundu. Başbakan uzun uzun yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi.
ERDOĞAN: UMUT VERİCİ
Başbakan ardından Abdullah Öcalan’ın çağrısı üzerine Türkiye’ye gelen barış gruplarına ilişkin merakla beklenen açıklamasının yaptı. Erdoğan “Dün (önceki gün) Habur Sınır Kapısı’nda yaşanan manzara karşısında umutlanmamak mümkün mü? Bu bir umuttur, Türkiye’de iyi, güzel şeyler oluyor. Umut verici gelişmeler yaşanıyor” açıklamasında bulundu.
BARIŞ İSTEYEN DTP’Yİ SUÇLADI
Barış gruplarını karşılayan DTP’yi de isim vermeden eleştiren Erdoğan, DTP Eş Başkanları Ahmet Türk ve Emine Ayna’nın Silopi’de düzenlediği basın toplantısında sürecin heba edilmemesine ve atılan adıma karşı olumlu yanıt verilmesi talebini içeren açıklamasına da bir anlamda olumsuz yanıt verdi. DTP’yi ‘şov yapmakla’ suçlayan ve ‘sorumlu davranmaya’ çağıran Erdoğan, “Legal bir örgütün temsilcisi, başkanı illegal bir örgüt adına konuşmamalıdır, konuşamaz. Bizim legal olan bir örgütle, siyasi parti, vakıf olabilir onlarla görüşmeye kapımız her zaman açık. Ama illegal bir örgütle konuşmaya asla. Bundan sonra da yine aynı şekilde söylemeye devam edeceğiz. Bu yaklaşımımızın karşılık bulmasını temenni ediyorum” dedi.
BAYKAL’A: İŞİ YOKUŞA SÜRME
Konuya ilişkin adını vermeden CHP Lideri Baykal’ı eleştiren Erdoğan, “89’da, 91’de raporlar hazırladınız. Çözüm önerileri getirdiniz. Doğu Güneydoğu sorunlarına yer verdiniz. Bugün sizi sürecin dışında kalmaya sevk eden, geçmişinizle tam tersi yöne sevk eden nedir? Umuyorum ki CHP genel başkanı kapıları kapalı tutmaktan, işi yokuşa sürmekten vazgeçer. Başkaları için de geçerli” dedi.
YİNE TEKLEDİ
Habur’da 34 kişinin sınırı geçtiğini, sabah saatlerinde de 29’unun ilgili yasalar çerçevesinde bırakıldığını ifade eden Erdoğan, “Bu Milli birlik ve demokratik sürecin atılımı gereği atılmış bir adım. Kardeşlik projesi gereği atılmış bir adımdır. Bu ülkede Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle biz beraberiz. Ayrılık asla kabul etmiyoruz. 72 milyonla tek millet olduğumuzu söyledik. Tek vatan, tek bayrak olduğumuzu söylemedik mi? Bu konuda problemi olmayanlarla beraber yürüyoruz” görüşlerini savundu.
(Ankara/EVRENSEL)

BU DEFA ERDOĞAN’LA AYNI DİLLE KONUŞTU

Barış gruplarının gelişini grup toplantısında değerlendiren CH Genel Başkanı Deniz Baykal kamera konusunda anlaşamadığı Başbakan’la bu defa aynı noktada buluştu. Baykal da DTP’yi suçlayarak “Niçin DTP’nin İmralı’yı muhatap alın dediğini şimdi anlıyoruz. Yol haritasının niçin açıklanmadığını şimdi anlıyoruz. Senaryonun uygulanmaya başlamasıdır” dedi.
Gelen barış grubunu ‘Türkiye’yi parçalamak istemekle’ suçlayan Baykal “Dünkü gelenler yapılan pazarlığın avans ödemesidir. Teslim olmaya değil müzakereye geliyor. Dünkü gelenler teslim olmaya değil teslim almaya geldiler.”

SAVAŞ iSTiYOR

MHP Başkanı Bahçeli “PKK’yle anladığı dilden mücadele edilmeli” dedi. MHP Lideri Devlet Bahçeli, Öcalan’ın önerisi üzerine Türkiye’ye dönen Kürtlerin “hain teröristler” olduğunu ileri sürdü. ve hükümetin PKK’yle “pazarlık”yaptığını belirterek bunu eleştirdi. Partisinin Meclis grubunda dün konuşan Bahçeli, PKK’yle “anlayacakları yöntemle mücadeleyi savunduklarını” vurguladı.

MEKTUPLAR BAKANIN GÖZÜNDEN KAÇMIŞ!
İçişleri Bakanı Beşir Atalay barış gruplarının Türkiye’ye dönüşüyle ilgili Başbakanını destekler açıklamalar yaptı. Eve dönüşün 34 kişiyle sınırlı kalmayacağını belirten Atalay, ilk gelen grubun özellikle Mahmur ve Avrupa’dan gelecek olanlarla 100-150’ye tamamlanmasını beklediklerini açıkladı. Sınırda DTP’lilerin ‘şov’ yaptığını öne süren Atalay Ahmet Türk’e ‘biraz sağduyu’ çağrısı yaptığını söyledi. Atalay, basın yayın kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle yaptığı kahvaltıda, gelinen noktayı “Hepimizin ortak başarısıdır” diye yorumlayarak hükümete mal etmeye çalıştı. İçişleri Bakanı Atalay, barış gruplarının gelişinin sürecin bir parçası olduğunu öne sürdü. Serbest bırakılanların ‘pişman değiliz, barış için Öcalan’ın çağrısıyla geldik ‘ demelerine rağmen Atalay işlemlerin ‘pişmanlık yasası’ olarak bilinen TCK’nın 221. maddesine göre gerçekleştirildiğini kaydetti. Atalay, PKK’lilerin yaptıkları açıklamalarında sıraladıkları 9 maddelik talepleri nasıl değerlendirdiğine yönelik bir soruya ise, “Okumadım, gözümden kaçmış, bir değerlendirmemiz yok” karşılığını verdi.
ÖNCEKİ HABER

Barış girişimleri karşılıksız kalmasın

SONRAKİ HABER

Alakır'da taş ocağı şirketine karşı girilen arazi ihalesi kazanıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa