EMEP vali ile görüştü

ORDU’da engelli vatandaşların ailelerinin “evde bakım ücreti” olarak aldıkları maddi yardımın...


ORDU’da engelli vatandaşların ailelerinin “evde bakım ücreti” olarak aldıkları maddi yardımın, Ziraat Bankası’ndan Fortis Bankası’na taşınmasının yarattığı mağduriyet sürüyor.
Ordu Sosyal Hizmetler müdürü, promosyon olarak aldığı iki araba karşılığında ödemelerin Fortis aracılığıyla yapılmasını başlatmıştı. Fortis’in tek şubesinin bulunması ve 4 bin 856 kişinin tüm ilçe ve köylerden il merkezine gelmek zorunda kalmasına neden olan bu değişiklik, banka önünde yığılmalara neden olmuştu. Konuyla ilgili Ordu valisi ile görüşen Emek Partisi (EMEP) heyeti, validen sorunlara çözüm bulunmasını istedi.
Daha önce de Emek Partisi Engelli Komisyonu’nun girişimleri sonucu valilik, hesap açma ve para ödeme işlemlerinin Sosyal Hizmetler binasında yapılmasını sağlamıştı.
Öte yandan, sorunla ilgili bir basın açıklaması yapan Emek Partisi Engelli Komisyonu Başkanı Metin Aksoy, “Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün Fortis Bankası ile yaptığı promosyon anlaşması nedeniyle sıkıntı yaşanacağına dair iddiamız doğru çıktı. Engelli ailelerinin banka önünde yaşadıkları mağduriyet bizleri çok üzdü. O zaman da belirttiğimiz gibi, bu insanlar hem maaşlarını geç almak durumunda kalmışlar, hem de ilçelerden, köylerden, merkeze uzak yerlerden gelerek, maddi manevi kayıplar vermişlerdir” dedi.
DÜNYA
ENGELLİLER YILI
Daha da ne kadar süreceği belli olmayan banka önündeki işkencenin tüm müracaatlara rağmen yetkililerce dikkate alınmadığını belirten Aksoy, “2010 ‘Dünya Engelliler Yılı’ olarak tüm dünyada önemli etkinliklere ve yapılanmalara neden olmasına rağmen, ülkemizde ve ilimizde engelliler hâlâ hak ettikleri saygıyı, sevgiyi ve ilgiyi görememektedirler. Bizler, üzerimize düşen görevleri yapmak istememize rağmen, birileri tarafından var olan engellere engeller eklenmesini şiddetle kınıyoruz. Her gün banka önünde yaşanan çirkin manzara ve perişanlık, Sosyal Hizmetler müdürünü üzmüyorsa diyeceğimiz yok. Bu konuyu, değerli halkımız, basın mensupları ve idarecilerimiz değerlendirecektir. Bu işin tek çözümü vardır, o da maaşların yeniden Ziraat Bankası’ndan ödenmesidir” diye konuştu.
VALİ İLE GÖRÜŞME
Öte yandan, Emek Partisi Ordu İl Örgütü, konuyla ilgili olarak Ordu Valisi Orhan Düzgün ile bir görüşme yaptı. Valiliğe engellilerin “rapor” sorununu da ileten heyet, engellilerin haftada bir gün heyet raporu alabilirlerken her doktorun odasına ayrı ayrı gitmeleri gerektiğini, Heyet Odası oluşturularak bu sıkıntının giderilebileceğini ifade ettiler.
EMEP İl Başkanı Coşkun Özbucak validen destek isterken, Vali Orhan Düzgün ise sağlık müdürünü telefonla arayarak çözüm için plan yapılmasını istedi.
Bedensel engelli basketbol takımının sahipsiz olduğunu belirten Engelli Hakları Komisyonu Başkanı Metin Aksoy da, validen manevi destek istedi. Vali Düzgün, banka değişimi nedeniyle yaşanan görüntüyü ortadan kaldırdığını, heyet raporu sorunuyla ilgileneceğini, basketbol takımına destek olduğunu ve desteğinin süreceğini belirtti. EMEP Kadın Komisyonu Başkanı ve Ordu Kadın Meclisi Yürütme Kurulu Üyesi Remziye Türkatalay ise sığınmaevi için girişimde bulunduklarını, yaza kadar binanın bitebileceğini belirtti. (Ordu/EVRENSEL)
www.evrensel.net