Yasa var, devlet yok!

BEYLİKDÜZܒnde bulunan fabrikalarda çalışan işçiler kuralsız çalışmaya tepkili. Ağır çalışma koşullarının artık dayanılmaz hale geldiğini söyleyen işçiler, devletin denetim yapmamasından yakınıyor


BEYLİKDÜZܒnde bulunan fabrikalarda çalışan işçiler kuralsız çalışmaya tepkili. Ağır çalışma koşullarının artık dayanılmaz hale geldiğini söyleyen işçiler, devletin denetim yapmamasından yakınıyor. 1 Mayıs’a katılmak isteyen işçilerin çoğu patronların buna izin vermeyeceğini düşünüyor.
Tekstil İşçisi Nurullah Kapçu, 08.30-19.00 arası çalıştıklarını söyledi. 700 lira ücret aldığını dile getiren Kapçu, “En azından sigortalıyım. Arkadaşlarıma göre şanslı sayılırım” dedi. Fabrikada 15-17 yaş arası işçilerin sigortasız çalıştırıldığını dile getiren Kapçu, işyerinin tabelasının bile olmadığını anlattı. “Hangi şartlarda çalıştırılıyorsunuz diye soran bir devlet yetkilisi olmadı” diyen Kapçu, ne pahasına olursa olsun 1 Mayıs’a katılacağını söyledi.
Aynı işyerinde çalışan Mehmet Öner de 700 lira ücret alıyor. 15-16 yaşındaki işçilere 400 lira verildiğini söyleyen Öner, “12 saat çalışıyoruz. Ama patrona kalsa bizi hiç eve yollamayacak, sabah akşam çalıştıracak. Ne bayram olur ne seyran ama bir gün gelmesek patron üç gün yevmiye kesiyor” dedi. 1 Mayıs’ın resmi bayram olduğunu ama patronların buna uymadığını dile getiren Öner, şöyle devam etti: “Hak gasplarına karşı devletin işçi savunduğu yok müfettiş gelse bile çalışma alanına değil patronun bürosunda denetim yapıyor. Geçinmeye yetmeyen bir ücret alıyoruz.ama buna rağmen 1 Mayıs’a katılmayı düşünüyorum.”
GELMEM ÇOK ZOR
Ev gereçleri üreten fabrikada çalışan Sabahattin Demirci, 1 Mayıs’ın işçilerin birlik ve dayanışma günü olduğunu söyledi. 08.00-18.00 arası çalıştıklarını anlatan Demirci, “Çalışma koşulları ağır. Sabit bir işimiz yok, presten montaja kadar nerede işçi gerekiyorsa oraya koşuyoruz. Sigorta var maaş gününde yatar ama hiçbir zaman asgari ücretin üstüne çıkmaz” diye konuştu. 3 yıllık işçi olmasına rağmen 600 lira aldığını kaydeden Demirci, “Bir gün tok 29 gün açız. Minibüs parası bile bulamıyorum. 1 Mayıs’a bu yüzden gelmem çok zor. Mesai olarak çalışıp az da olsa evime bir ekmek götürmek için çalışmak zorundayım. Bizim bayramımızda işçiler değil sanırım patronlar izinli olur” dedi. Yasaların patronlardan yana olduğunu dile getiren Demirci, işçilere açlığın, patronlara ise bolluğun hak görüldüğünü söyledi.
ELLERİMİ GÖREN ANNEM AĞLIYOR
Ağır iş koşulları uzun çalışma saatleri ve iş güvenliği olmadığını dile getiren Endeks Kimya işçileri, “Biz deterjan ve temizlik üzerine çalışıyoruz. Cumartesi dahil 08.00-19.00 arası çalışıyoruz” dediler. Patronların işsizliği fırsata çevirdiğini anlatan Endeks Kimya işçileri, işten atılma tehlikesi nedeniyle isimlerinin yazılmaması istiyorlar. Bir işçi şunları anlattı:
“Babam işsiz, ben de bu zar zor buldum. Bütün aile buradan aldığım parayla geçinmeye çalışıyor. Bizim çalıştığımız iş tamamen kimyasal, dayanıklı eldiven vermedikleri için ellerimiz hep çatlayıp kanıyor. Akşam eve gidince ellerimin halini gören annem oturup ağlıyor.” 1 Mayıs’a katılmak istediklerini dile getiren işçiler, “Ama patron bize izin vermez, bu yüzden çok zor. Bir de 1 Mayıs’ta hep olaylar oluyor. Taksim’de geçen sene hep olayları izledik televizyondan. Bu yüzden ailemiz kesinlikle izin vermez gitmemize” dediler. (İstanbul/EVRENSEL)
Özgür Bulan
www.evrensel.net