İşe girerken istifa ediyorlar

MERSİN Toros Devlet Hastanesi ve Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde işten atılan taşeron ...


MERSİN Toros Devlet Hastanesi ve Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde işten atılan taşeron temizlik firması işçileri için yürüyüş yapıldı. Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, KESK Kadın Sekreteri Songül Morsümbül ve SES MYK Üyesi Sıddık Akın’ın da katıldığı eyleme Mersin’deki sivil toplum kuruluşları da destek verdi. Tıp Fakültesi Hastanesi’nden Toros Devlet Hastanesi’ne yapılan yürüyüşte, taşeron sistemin iflas ettiği dile getirilerek atılan işçilerin geri alınması talep edildi.
SÖZLEŞMEYLE İSTİFA
Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi önünde basına açıklama yapan SES Mersin Şube Başkanı Yılmaz Bozkurt, yetkililerle yaptıkları görüşmede ilginç bir uygulamayla karşılaştıklarını söyledi. Yılmaz Bozkurt, taşeron firmada işe girerken imzalanan sözleşmeyle işçilerin “kendi rızasıyla işten çıktığını” kabul etmiş gibi gösterildiğini söyledi.
Tüm taşeron firmaların aynı yöntemi kullanıldığını söyleyen Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise bu sözleşmenin işe başlamanın koşulu olarak dayatıldığını söyledi. “İşçi arkadaşlarımız işe başlamak için bu belgeleri imzalamak zorunda kalıyorlar” diyen Çerkezoğlu, taşeron sistemde insana verilen değerin de böylelikle anlaşılmış olduğunu söyledi. Tıp Fakültesi Hastanesi’nde çalışan Fatma Baytar’ın hamile olduğu için işten atıldığını söyleyen Çerkezoğlu Başbakan’a seslendi: “Kadınlar üç çocuk yapsınlar diyorsunuz, hem de en başta kadınları işten atıyorsunuz.”
KESK Kadın Sekreteri Songül Morsümbül ise, NOVAMED ve DESA’da çalışan kadınların mücadelesini örnek göstererek Fatma Baytar için de aynı mücadeleyi verecekleri söyledi. Morsümbül, “Taşerona kurban ettirilmek istenen güvencesiz çalışanların haklarını, birleşik emek cephesini örerek ve kazanacağız” dedi. SES MYK Üyesi Sıddık Akın, yaklaşan 1 Mayıs İşçi Bayramı ve 26 Mayıs’ta yapılacak 1 günlük genel grevin çağrısını yaptı. Akın, başta taşeron firmalarda güvencesiz çalıştırılan işçiler olmak üzere, ülkedeki tüm emekçilerin haklarına sahip çıkmak için alanlarda olmaları gerektiğini söyledi. Tıp Fakültesi Hastanesi’nden Toros Devlet Hastanesi’ne yapılan yürüyüşte “İşte adalet işte kalkınma, 40 yaşında işten atılma, yargı kararını hiçe sayma” pankartı açıldı. 40 yaşını doldurdukları için işten atılan 16 işçi ve 7 aylık hamileyken işten atılan Fatma Baytar, yürüyüşün önünde yer aldı. (Mersin/EVRENSEL)
www.evrensel.net