Baz ve benzin istasyonları halkı tedirgin ediyor

Kartal Soğanlık’ta binaların tepelerindeki baz istasyonlarının varlığı halk arasında korku ve endişeye yol açıyor.


Kartal Soğanlık’ta binaların tepelerindeki baz istasyonlarının varlığı halk arasında korku ve endişeye yol açıyor. Soğanlık’ta bulunan üç büyük mahalle Orta, Yeni ve Gümüşpınar mahalle muhtarları baz istasyonlarının kendilerine müracaat edilmeden kurulduğunu belirtiyor.
Bu baz istasyonlarını kim, nasıl kuruyor? Yapılan anlaşmaların yada sözleşmelerin yasal süresi ne kadardır belli değil. Bu belirsizlikler mahalle halkını tedirgin ederken, üç büyük mahalle muhtarı da bu durumdan endişe duyuyor. Orta Mahalle Muhtarı Salim Coşar, Yeni Mahalle Muhtarı Haydar Uzun, Gümüşpınar Mahalle Muhtarı Miktat Gürsel’e göre Soğanlık’ın en büyük sorunlarından biri baz istasyonlarının çokluğudur. Halk arasında sadece bir söylenti değil yaşanarak ortaya çıkan bir gerçek var ki oda baz istasyonlarının kurulup çoğalmasıyla kansere yakalananların sayısında önemli artışın olmasıdır.
DERSHANE TEPESİNDE BAZ İSTAYONU
Soğanlık İSKİ istikametinden yukarıya ana caddeden içeriye doğru ilerleyince ilk göze çarpan Soğanlık BİL Dershanesi binasının tepesindeki baz istasyonudur. Bu da yetmezmiş gibi dershaneye 10 metre uzaklıkta bir benzin istasyonu da bulunmakta. Yüzlerce öğrencinin eğitim aldığı bu dershanede kime sorsanız endişesini dile getiriyor. Dershaneye çocuklarını gönderen aileler hem benzin istasyonunun varlığından, hem de baz istasyonundan derin kaygı duyuyorlar.
BAZ İSTASYONU İSTEMİYORUZ
Dershane öğrencilerinden Hilal Yıldız, iki tane cep telefonu kullandığını, bir yıl sonra da kulak bölgesinde uyuşmaların başladığını ve vücudunun bazı bölgelerinde bezelerin oluştuğunu belirterek “Orta Mahalle’de oturuyorum. Evimizin hemen karşısına baz istasyonu kurulduktan sonra en az 4-5 kişi kansere yakalandı. İnanın baz istasyonlarının kansere yol açtığı söylendiğinde inanmıyordum. Bir gün fen bilgisi hocama sorduk. O da yok öyle bir şey teknoloji kansere yol açsa icat etmezler dedi. Sonra biraz okuyup araştırdım gerçekten zararlıymış. Karşı binanın yönetimine 5 milyar ödenmiş” dedi. Benzin istasyonunu gösteren Yıldız, benzin istasyonunun patlaması halinde birçok insanın ölebileceğini belirterek, “Bunun sorumluluğu kime ait. Belediyeye mi yoksa kaymakamlığa mı, yada ilgili bakanlığa mı? Bu bile belli değil. Ben de arkadaşlarım da ne benzin istasyonu ne de baz istasyonu istemiyoruz.” diyerek tepkisini dile getirdi.
Aynı dershanedeki Cihat Güngör ise Soğanlık’ta son iki yılda en az 10 kişinin kanserden yaşamını yitirdiğini söyleyerek “ Ben telefon kullanmaktan korkar oldum. Bunun bilimsel bir açıklaması yok mu? Her şeye bir ruhsat isteyen belediye, emniyet, ilçe kaymakamlıkları ve il valilikleri neden baz istasyonları için ruhsat istemiyor? Çünkü GSM operatörleri onlara yüklü paralar veriyorlar. Olan bize oluyor. Mahalle ortasında en işlek caddede benzin istasyonu olur mu? Kim buna nasıl müsaade ediyor? Eski Belediye Başkanı AKP’li Arif Dağlar vasıtası ile buranın benzin istasyonu yapıldığı söyleniyor. Benzin istasyonu derhal şehir dışına çıkarılsın” dedi.
‘PROMOSYONLARINI İSTEMİYORUZ’
Yeni mahallede esnaflık yapan Tahir Şakir Daylık da GSM operatörlerinin insan hayatını hiçe saydıklarını, her şeyi kâr için yaptıklarını vurgulayarak, “promosyonlarla, ucuz hediyelerle halkı ve özellikle gençleri kandırıyorlar. Baz istasyonlarının çoğalması ile kanser vakaları çoğaldı. İki yıl önce sapa sağlam olan arkadaşımız Semih Ayrılmaz’ı kanserde kaybettik” diye konuştu. Arkadaşının kendi sağlığına çok dikkat ettiğini belirten Daylık “Ne zaman evlerinin tepesine baz istasyonu kuruldu. Ondan 1 yıl sonra hastalık teşhisi kondu. Kemoterapi de fayda etmedi. Mahallede hiç kimse baz istasyonu istemiyor. Baz istasyonları gerilim hatları gibi şehir dışında inşa edilsin. Şehir içinde yasaklansın. Ulaştırma bakanlığı ne işe yarıyor. Hele benzin istasyonunun varlığı daha korkunç. Bir yansa mahalle kül olur.” dedi.
Gümüşpınar Mahallesi’nde oturan Hasan Ülkü de mahalle muhtarlarının onca girişimine rağmen baz istasyonlarının rastgele konutların tepelerine kondurulduğunu söyleyerek “Baz istasyonlarının varlığı bile psikolojik olarak insanı olumsuz etkiliyor. Gerçekten de baz istasyonları ile kanser tedavisi görenlerin sayısındaki artışı bizzat yaşayarak gördüm.” Şeklinde konuştu.
HALKI HİÇE SAYIYORLAR
Hasan Ülkün’ün kapı komşusu Akife Bulut ise baz istasyonlarını kuran şirketlerin para ile insanları bir anlamda satın aldıklarını anlatarak cazip paraları gören konut sahipleri ve bina yöneticilerinin insan hayatını hiçe saydıklarının altını çizdi.
Yeni Mahalle’de ana cadde üzerinde mağaza işleten Mustafa Arısoy da ellerinde tek tek raporlar olmasa bile kanser vakalarındaki artışın baz istasyonlarının çoğalması ile olduğu gerçeğinin herkes tarafından bilindiğini dile getirerek, baz istasyonlarının çoğalması ile erken doğumların, hatta bebek ölümlerinin ve kanser hastalarının çoğaldığını belirtti. Arısoy ayrıca koca bir mahallenin benzin istasyonunun tehdidi altında yaşamasını kabul etmediklerinin altını çizerek “Benzin istasyonu ve tüm baz istasyonlarının kapatılması gerekir” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)
Haşim Demir
www.evrensel.net