MÜCADELE ORTAKLAŞTIKÇA ANLAMLI

ESNEK çalışma, kuralsız çalıştırma, güvencesizlik, düşük ücret...


ESNEK çalışma, kuralsız çalıştırma, güvencesizlik, düşük ücret... Bugün bu tip çalışma koşulları yalnızca özel sektör ve taşeron firmalarda değil, devletin en yerleşik ve sürekli olması gereken kamu kuruluşlarından biri olan Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda da yaşanıyor.
Okulumuzda Türkçe derslerini kadrolu öğretmenlerimiz dolduramadığı için ücretli bir öğretmen atandı. Ücretli öğretmen KPSS yaklaşınca görevinden ayrılarak dershanelerin yolunu tutarken, bizim emekçi çocukları ücretli öğretmenlerinden de mahrum kaldılar. Birkaç gün sonra yerine yeni bir ücretli öğretmen atandı. Tanışıp, konuşurken ücretli öğretmenimizin iktisat fakültesi mezunu olduğunu anladık. Yani ücretlinin de vekili olmuş oldu. Bundan kendisinin de rahatsız olduğunu, ama işsiz olduğunu için kabul etmek zorunda kaldığını söyledi.
Emekçi çocuklarına reva görülen eğitim sistemi bu! Bunlara karşı 2010 1 Mayıs’ı fırsat. Biz de Keçiören’deki işçi-emekçilere 2010 yılı 1 Mayıs’ı hakkındaki görüşlerini sorduk.
‘UYANIK OLMALIYIZ’
Çankaya Belediyesi’nde memur olarak çalışan Haydar Ünver, 1 Mayıs’ın ilk defa konfederasyonların ortak kutladığını belirterek “Bu birleşme daha iyi ses getirecektir” dedi. Ünver, 1 Mayıs’ta 26 Mayıs’ın da provasının yapılacağını, bu nedenle emekçilere büyük görevler düştüğünü vurguladı. Devletin ve çeşitli kesimlerin kışkırtıcı ve provokatif tutumlarına karşı uyanık olunması gerektiğini belirten Ünver, ilk defa bir araya gelinmesinden yaşanan sorunların zamanla aşılabileceğini, daha birleştirici davranılması gerektiğini ifade etti. Ünver, işyerleri ve semtlerde yapılacak kutlamaların da hem katılım, hem de halkı bilinçlendirme açısından önemli olduğunu söyledi.
‘BİRLİK İŞYERLERİNE YANSIYOR’
İşçi Melih Mankaloğlu da, bu yıl 1 Mayıs’ın TEKEL işçilerinin birleştirici rolü nedeniyle daha coşkulu geçeceği görüşünde. TEKEL işçilerinin Ankara direnişinin ardından mücadelenin farklı bir alana yöneldiğini belirten Mankaloğlu, “Bu 1 Mayıs coşkulu geçip amacına hizmet ederse mücadeleye daha da büyük katkılar yapacaktır. Altı konfederasyonun bir araya gelip kutlaması önemlidir” dedi.
Emekli Veli Yücel de, TEKEL işçilerinin mücadelesi ve diğer emekçilerin onlara verdiği desteğin bu yıl 1 Mayıs’ı daha da anlamlı kıldığını söyledi. Konfederasyonların 1 Mayıs’ ı ortak kutlama kararı almasının yapılacak eylem ve kutlamaların daha etkili olmasını sağlayacağını belirten Yücel, “Zaten mücadele ortaklaştığında anlam kazanır diye düşünüyorum. Sendika başkanlarının birlikte görünmesi, işyerlerinde de emekçilerin bir araya gelmesini sağlıyor. Birleşik mücadelenin öneminin arttığı bu süreçte, bu sene ki 1 Mayıs çok daha anlamlı oluyor. Dileğim tüm emekçilerin o gün alanları doldurarak bu birlikteliği en güzel şekilde göstermesidir” dedi.
“Sağlık Reformu” , 4-b, 4-c gibi emekçileri derinden etkiyen sorunların çözümünün ancak birlikte mücadeleyle çözülebileceğini, bu nedenle 1 Mayıs’a katılmanın bu yıl çok daha önem olduğunu ifade eden Yücel, “1 Mayıs’ta oluşacak emekçi birlikteliği önümüzdeki süreci de olumlu yönde etkileyecektir. 26 Mayıs’ta alınan eylem kararı bu birlikte mücadele kararıyla daha etkili bir eylem sürecine dönüşebilir” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)
Uğur Murat Kartal - Gani Yıldırım
www.evrensel.net