Yıkımı halktan gizliyorlar

Sabiha Gökçen Hava Limanı’nın uzatılması ve lojistik alan açılması için Mescit Mahallesi’nde alan ölçüm çalışmaları başlatıldı.


Sabiha Gökçen Hava Limanı’nın uzatılması ve lojistik alan açılması için Mescit Mahallesi’nde alan ölçüm çalışmaları başlatıldı. Jandarma eşliğinde yapılan ölçüm çalışmasına mahalleli tepki gösteriyor.
BELEDİYEDEN AÇIKLAMA YOK
Tuzla Belediyesi yaklaşık 6 bin kişinin oturduğu mahallede yıkım yapılacağına dair halkı bilgilendirmezken Belediye Başkanı Şadi Yazıcı’nın Mescit Mahallesi’nde yıkım olacağını Konaşlı’da açıklamasının direnişi bölmek amaçlı olduğu kuşkularını yaratıyor.
Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı’nın Mescit Mahallesi’nde yıkım olacağını söylemesine rağmen mahalleliler kendilerine ne yazılı ne de sözlü hiçbir açıklama yapılmadığını belirtti. Yazıcı’nın Konaşlı Mahallesi’nde yaptığı açıklamanın muhatapları kendileri olduğunu vurgulayan mahalle halkı gereken açıklamayı belediyeden beklediklerini söylediler.
MAHALEDE ÖLÇÜM BAŞLADI
Mescit Mahalle Muhtarı Hüseyin Toktaş Tuzla Belediyesi’nin daha önce mahalledeki istimlak çalışmasından haberleri olmadığını iddia ettiğini ama duyarlı bir vatandaşın tapu dairesinden aldığı yazı sayesinde mahalle halkının bilgilendiğini söyledi. Toktaş Tuzla Belediyesi’nden mahalleyle ilgili yazılı ya da sözlü bir açıklama gelmediğini ama yıkımların olduğunun doğrulandığını söyledi. İlk etapta 65 evin yıkılacağını belirten Toktaş, jandarma eşliğinde mahallede ölçüm yapıldığını söyledi.
Muhtarlığa ulaşan bir bilginin olmaması nedeniyle mahalle halkını bilgilendiremediğini vurgulayan Toktaş ayrıca TOKİ’nin mahalleye konut yapacağı söylentilerinin olduğunu bu doğru çıkarsa mahalle halkının bu durumu kabul etmeyeceğini de dile getirdi.
DAYANIŞMAYLA ÜSTESİNDEN GELİRİZ
Belediyenin üzerine düşen görevi yapmaması halinde mahalle halkı olarak haklarını korumak için gereken mücadeleyi vereceklerini söyleyen Celal Bayka “Mahallede büyük bir dayanışma var, bu zorluğun üstesinden de mahalle halkının birliği ve mücadelesiyle geleceğiz”dedi.
Belediye Başkanı’nın gelip Mescit Mahallesi’nde açıklama yapmasını isteyen Emine Selvi “Başka yerlerde konuşacağına mahallemiz de konuşması daha doğru. Yılardır İstanbul’da polis zoruyla, copla, gazla emekçilerin evlerinin yıkılmaya çalışıldığını biliyoruz. Mescit Mahallesi halkının kaybedecek bir şeyi yok. Evlerimiz için, mahallemiz için kendi taleplerimizle 1 Mayıs’a da katılacağız, gerekirse mahallemiz için her türlü mücadeleyi göze alacağız” diye konuştu.
BELEDİYE DİRENİŞİ BÖLMEK İSTİYOR
Seçim sürecinde mahallerine gelip vaatler veren Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı’nın mahallenin yıkılmasıyla ilgili hiçbir açıklama yapmamasını kınadığını söyleyen İlhami Uzunyayla “Mahallede yıkılmak istenen sadece 45 ev değil. Yıkım Orhanlıyı da kapsayacak. Belediye mahallelerin direnişini kırıp bölmek için bilerek böyle davranıyor” dedi. Borç harç yaptıkları evlerinin yıkılmasına müsaade etmeyeceklerini söyleyen Kezban Yıldırım, “7 çocuğum var. Hepsi küçük. Parasızlıktan okutamıyorum, hastanelere götüremiyorum. Belediye öncelikle eşime iş versin” şeklinde konuştu.
16 Yıldır Mescit Mahallesi’nde oturduğunu söyleyen Hamiyet Bayka ise 3 ay içinde evlerinin yıkılacağı söylentilerinin kendilerini çok rahatsız ettiğini ve derhal yetkililerin gereken açıklamayı yapmalarını beklediğini söyleyerek. “Devletin görevi vatandaşına sahip çıkmak ona barınma ve iş imkanı sağlamaktır. Aksini yapması halinde seçimlerde gereken cezayı veririz. Halkı ezen, işçileri ezen bir hükümetin şimdi de gözünü yoksul ailelerin evlerine dikmesini kınıyorum” dedi.
(İstanbul/EVRENSEL)

‘İSTANBUL’UN PARLAYAN YILDIZI TUZLA’
Mescit Mahallesi halkı yetkililerden bir açıklama beklerken Tuzla Belediye Başkanı Şadi yazıcı Konaşlı ve Aydınlı Mahallelerinin 30 yıllık imar sorunuyla ilgili yapılan halk toplantısına katıldı. Yazıcı mahalle ve Tuzla ile ilgili ilginç açıklamalarda bulundu.
Tuzla’yı İstanbul’un parlayan yıldızı yapacaklarını iddia eden Yazıcı Tuzla planını ve çalışmalarını anlatı. Yazıcı Türkiye’nin ve uluslararası şirketlerin önemli bir kısmının Aydınlı, Konaşlı ve Orhanlı’da yatırım yapmak istediğini belirterek şirketlerin buralarda konut inşa etmek istediklerini de söyledi. Konaşlı ve Aydınlı’nın bugüne kadar planının olmamasından kaynaklı imarın çıkmadığını söyleyen Yazıcı yeni bir plan yaptıklarını anlattı. Yazıcı’nın yapılacak yeni planın ne olduğunu anlatmaması ve içeriğine dair bir bilgi vermemesi soru işaretlerine neden oldu.
Konaşlı ve Aydınlı mahallelerine dair herhangi bir yıkım ya da istimlak çalışmasının olmadığını söyleyen Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı Orhanlı’da Sabiha Gökçen Hava Limanı ile bağlantılı olarak Mescit Mahallesi’nde 45 Evin yıkılacağını anlattı.
Erdem Geyik
www.evrensel.net