NERESiNDEN TUTSAN ELDE KALIYOR

CHP ve lideri Deniz Baykal zor günler yaşıyor. Ortaya çıkan kasetten sonra açıklanan suikast iddiası bile suların durulmasını sağlayamadı. “İstifa et” çağrıları sürerken Baykal ise sessizliğini koruyor.


CHP ve lideri Deniz Baykal zor günler yaşıyor. Ortaya çıkan kasetten sonra açıklanan suikast iddiası bile suların durulmasını sağlayamadı. “İstifa et” çağrıları sürerken Baykal ise sessizliğini koruyor.
CHP lideri Deniz Baykal’la Ankara milletvekili Nesrin Baytok’un görüntüleri olduğu ileri sürülen kasetin ortaya çıkmasının ardından “istifa” polemiği başladı. Parti yönetimi olayın ardından verdiği birlik görüntüyle Baykal’ın yola devam edeceği mesajı verirken etkili köşe yazarları Baykal’ın istifa edip etmemesi gerektiğini tartıştı. Başbakan “Konuyu imayla bile gündem yapmayın” dese de AKP’ye yakınlığıyla bilenen yazarlar ve kimi gazeteler gerek CHP içine gerekse Baykal’a seslenmeyi ihmal etmiyor.
İSTİFA ÇAĞRILARI
Köşe yazarlarının ortak fikri kim ve hangi amaçla yapılırsa yapılsın Baykal’ın ortaya çıkan kasetten ciddi yara aldığı ve istifa etmesi gerektiği yönünde. Baykal’ın yaşadığı olayı Ali Kalkancı olayıyla benzeten de var. Baykal’ın o koltukta oturmaya devam etmesini ‘Akla ziyan’ bulan yazarların yanı sıra bundan sonrası için de ilginç iddialar var.
LİVANELİ: KASET CHP İÇİNDEN
CHP’ye geri dönen Zülfü Livaneli, Vatan’daki yazısında Baykal’a ait olduğu iddia edilen görüntülerin 8 yıllık olduğunu ve AKP’nin değil CHP içinden birilerinin kaseti servise koyduğunu yazdı. Zülfü Livaneli köşesinde özetle şunları yazdı: “Sekiz yıl önce gizli eller, bir odaya kamera yerleştiriyor, insanların en mahrem anlarını videoya çekiyor. Sonra bu kaseti sekiz yıl boyunca saklıyor; belki şantaj için kullanıyor ve zamanının geldiğine karar vererek piyasaya sürüyor.”
MAL BULMUŞ MAĞRİBİ GİBİ
Zaman Gazetesi Yazarı Mümtazer Türköne Baykal ile ilgili tartışmaları dün köşesine taşıdı. Türköne hızını alamadı ve işin içine Deniz Gezmiş’i bile kattı. Yaşanan skandalla birlikte ‘solu’ yeniden kendince tartışmaya açan Türköne önce gazetesini ve AKP’ye yakın gazeteleri aklayarak “Olaya yer vermedik” dedi. Bu uzun anlatımlarından sonra sözü Deniz Gezmiş’e getiren Türköne ‘Deniz yaşasaydı Baykal’ın rakibi olurdu’ iddiasını ileri sürdü. Bununla yetinmeyen Türköne Deniz’i darbeye zemin hazırlamak için kullanıldığını ileri sürerek “Türkiye’nin çoğu zaman çocuksu, sıklıkla haksızlığa uğramış sol damarı, hep darbelerin ve darbecilerin gölgesinde kaldı. Sol, bu burjuva devrimi tezi ile evden kaçıp kötü yollara düşmüş oldu. Kendisini bataklıktan hâlâ kurtaramadı” diyerek sapla samanı birbirine karıştırdı.
Kendilerinin konuya hassasiyetle yaklaştıklarını öne süren Türköne yazısını “Hep birlikte Baykal sonrasını düşünmeye başlamalıyız” diye bitirmeyi ihmal etmedi.
SARIGÜL NEREDEN BİLİYORDU?
Türkiye Değişim Hareketi lideri ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın olduğu iddia edilen görüntüler için konuştu: “CHP’lilere görüntüler 15-20 gün önce gitti, bir şey yapmadılar. Ellerine geçtiği gün neden polise gitmediler.” Sarıgül bu bilgiyi nereden edindiğini açıklamadı. “CHP’liler kaseti sizin ortaya çıkardığınızı iddia ediyor” şeklindeki bir başka soruya ise Sarıgül, siyasi rakiplerine çamur atarak siyaset yapmadığını, hatta dün görüntüleri izlediğinde çok üzüldüğünü kaydetti.
(POLİTİKA SERVİSİ)


Gazeteler olay karşısında genellikle ‘temkinli’ dursalar da dün AKP’ye yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesi ‘bel altı’ sürmanşetiyle çıktı. CHP içine seslenen gazete gizli görüntülerin CHP içinden yapıldığını iddia etti. Bunu yaklaşan CHP kurultayına bağlayan gazete “CHP içindeki acımasız mücadele su yüzüne çıktı” değerlendirmesinde bulundu. Gazetenin haberinde dikkat çeken başka bir nokta ise Baykal’la fotoğrafı basılan Nesrin Sertok için seçilen başlık oldu: “Önlenemez yükseliş: 20 yılda zirveye çıktı!”www.evrensel.net