Erzinliler termik santralcileri kovdu

Hatay’ın Erzin ilçesinde halk kitle örgütleri ve siyasi partilerle birlikte termik santral karşıtı mücadeleyi sürdürüyor.


Hatay’ın Erzin ilçesinde halk kitle örgütleri ve siyasi partilerle birlikte termik santral karşıtı mücadeleyi sürdürüyor.
Önceki gün, bilgilendirme toplantısı yapmak isteyen AK Enerji yetkilileri Erzinliler tarafından ilçeden kovuldu. Cumartesi günü ise, sahilde araştırma yapan yabancı bilim insanlarıyla görüşen Erzinliler, topraklarında termik santral istemediklerini belirterek ilçeden ayrılmalarını istemişti.
Hatay’ın Erzin İlçesi’nde kurulmak istenen termik santrallere karşı yürütülen halk mücadelesi büyüyerek devam ediyor. İlçede tüm kesimlerden vatandaşların ana gündemini oluşturan konu, topraklarında yapılmak istenen termik santraller oluşturuyor. Türkiye’nin önemli narenciye üreticilerinden olan Erzin’de ilk etapta 4 adet termik santral yapılmak isteniyor.
‘ARTIK KANDIRAMAYACAKSINIZ’
AK Enerji grubundan yetkililerin yapmak istediği bilgilendirme toplantısına, ilçe merkezinden hiçbir lokanta izin vermedi. Bunun üzerine ilçe dışında bir lokantayı yüksek bir fiyatla kiralayan şirket, çevre köylülere bilgilendirme toplantısı yapacağını duyurdu. Sabah erken saatlerde toplantının yapılacağı lokantanın önünde bir araya gelen Erzinliler, şirket yetkililerinden, yapılacak toplantı hakkında bilgi istedi. Uzun süren bekleyişe rağmen cevap alamayan Erzinliler, bu kez toplantının izinli olup olmadığını ve çevre bakanlığından bir yetkilinin bulunup bulunmadığını sordu. Ancak tüm soruları cevap alamayan Erzinliler, “Artık bizi kandıramayacaksınız” diyerek tepkilerini alkış ve yuhalamalarla dile getirmeye başladı. Şirket yetkililerine portakal ve yumurta fırlatan
vatandaşlar, “Ak Enerji defol, bu memleket bizim” sloganını attı. Hiçbir Erzinlinin katılmadığı toplantı böylelikle başlamadan bitmiş oldu. Şirket yetkilileri ise, ilçeden polis konvoyu eşliğinde ayrılabildi.
‘TERMİK SANTRAL KURDURMAYACAĞIZ’
Eğitim-Sen Erzin Temsilcisi Necdet Sökmen, halkı aydınlatacaklarını söyledikleri toplantının halkı kandırmaktan başka bir anlama gelmediğini söyledi. Erzin’e zehir makinelerini kurdurmayacaklarını kaydeden Sökmen, “O yüzsüzleri, sülükleri dün denizden kovduk bugün Erzin’den kovduk” dedi.
Anana Çevre Koruma Derneği Başkanı Sadun Bölükbaşı, şirket tarafından yapılamak istenen toplantının hiçbir yasal dayanağının bulunmadığını belirtti. Şirket yetkililerin anlattığını doğrulayacak devlet yetkililerini toplantıda bulunmadığını vurgulayan Bölükbaşı, “Bizim istemediğimiz bir şeye dikte etmeye çalışıyorlar. Buna müsaade etmeyeceğiz” dedi.
Aşağı Burnaz Köyü Muhtarı Hasan Armut, tüm Erzinlilerin termik santrallere karşı bir araya geldiğini söyledi. Erzinlilerin narenciye üreterek geçimlerini sağladığını hatırlayan Hasan Armut, termik santrallerin yapılması halinde artık topraklarında meyve yetişmeyeceğini söyledi.
Erzin Yeşilkent Sulama Kooperatifi Başkanı Mustafa Vural, termik santrallere karşı yürütülen mücadelenin başarılı bir şekilde devam ettiğini ifade etti. Vural, “Biz Erzinliyiz. Dedelerimiz, babalarımız ve biz burada yaşadık, çocuklarımız da burada yaşayacak. Ama bunun için termik santralin kurulmaması gerekiyor. Bunun için mücadele ediyoruz” dedi.
(Erzin/EVRENSEL)
www.evrensel.net