23 Aralık 2004 03:00

Toplu mezar ve infaz
   Meclis komisyonunda

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde bulunan toplu mezarlar ve Mardin'in Kızıltepe ilçesinde baba-oğulun öldürülmesine ilişkin hazırlanan alt komisyon raporlarını görüşmek üzere dün toplandı.

Paylaş
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde bulunan toplu mezarlar ve Mardin'in Kızıltepe ilçesinde baba-oğulun öldürülmesine ilişkin hazırlanan alt komisyon raporlarını görüşmek üzere dün toplandı. Komisyon, iki raporla ilgili bazı bilgilerin istenmesine ve bunlara göre yeniden değerlendirme yapılmasına karar verdi. Toplantıdan görüntü alınmasının ardından gazetecilere açıklama yapan Komisyon Başkanı Mehmet Elkatmış, Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde 1993 yılında meydana gelen olayda 11 köylünün gözaltına alındıktan sonra kaybolduğunu belirterek, bu kişilerin yakınlarının iç hukuk yollarını tüketmeden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde dava açtıklarını ve mahkemenin 1 trilyon lira tazminat ödenmesine karar verdiğini kaydetti. "Olay nasıl oldu, kim yaptı, niye yaptı belli değil" diyen Elkatmış, açılan toplu mezarlarda çeşitli eşyaların bulunduğunu hatırlattı. Savcılığın yeni bir soruşturma açtığını ifade eden Elkatmış, olayın sorumlularının belli olmadığını, komisyon olarak kendilerinin "sorumlu şudur" deme noktasında bulunmadıklarını belirtti. Elkatmış, olayla ilgili yeni bulguların ortaya çıktığını belirterek, bunların neler olduğunun sorulması üzerine, "Tütün tabakası, köylülere ait bazı giyim eşyaları..." yanıtını verdi. Elkatmış, Mardin Kızıltepe'de Ahmet Kaymaz ile 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz'ın öldürülmesi konusunda, "yöneticilerin ve güvenlik güçlerinin ağır ihmali" olduğunu söyledi.

Bilgi istenecek Komisyonun basına kapalı bölümünde, AKP Diyarbakır Milletvekili Cavit Torun ile Manisa Milletvekili Hakan Taşçı ve CHP Diyarbakır Milletvekili Mesut Değer'den oluşan alt komisyonun, Kulp'un Alaca köyü Kepir bölgesinde bulunan toplu mezarların 1993 yılında kaybolan 11 köylüye ait olup olmadığına ilişkin raporunu görüştü. Rapordaki bazı tespitlerin araştırılmasına, "olayı bildiğini ancak konuşamayacağını" söyleyen kişiye güvence verilerek konuşmasına, Genelkurmay Başkanlığı'ndan olayla ilgili ne yapıldığının sorulmasına ve davanın AİHM'e götürülmesi nedeniyle Dışişleri Bakanlığı'ndan dosyanın istenmesine karar verildi. Komisyon ayrıca, olayı duyduktan sonra olay mahalline gitmeyen savcının Adalet Bakanlığı'na bildirilmesini de kararlaştırıldı.

Mardin'deki infaz Komisyonun diğer bir gündeme ise Mardin'in Kızıltepe ilçesinde Ahmet Kaymaz ile 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz'ın öldürülmesiyle ilgili olarak CHP Mersin Milletvekili Hüseyin Güler ile AKP Batman Milletvekili Nezir Nasıroğlu tarafından hazırlanan rapordu. Olayla ilgili olarak CHP ve AKP'nin hazırladığı raporlar ile Adli Tıp Kurulu'ndan olayda kullanılan silahların balistik inceleme sonuçlarının istenmesine karar verildi. Komisyon, İçişleri Bakanlığı'na, Mardin Valisi Temel Koçaklar hakkında bir tasarrufta bulunulup bulunulmayacağının sorulmasını da kararlaştırdı.

ÖNCEKİ HABER

Dünya ekonomisi yavaşlayacak

SONRAKİ HABER

Rabia Naz'ın babasının sesi olan Metin Cihan ifadeye çağrıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa