22 Nisan 2004 21:00

1 Mayıs grev provası olacak

SASA'da patronların esnek çalışma ve sıfır zam dayatmalarını kabul etmeyen Petrol-İş üyeleri greve hazırlanıyor. Grev kararını fabrikaya 1 Mayıs'ta asacak olan SASA işçileri, Adana'daki 1 Mayıs kutlamasına da güçlü bir şekilde katılacak.

Paylaş
Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamayan SASA-DUPONTSA'da grev sürecine girildi. Fabrikada örgütlü Petrol-İş Sendikası, grev kararını 1 Mayıs'ta asacak. Petrol-İş Adana Şube Başkanı Ahmet Kabaca, "Grev sürecine girdiğimiz bir dönemde sendika olarak 1 Mayıs'a bütün gücümüzle katılmaya çalışacağız. Uygun olan vardiyaların tamamını katmaya çalışacağız. 1 Mayıs'ın güçlü geçmesi, üyelerimizin de güç ve moral bulmasını sağlayacaktır" dedi.

Esnek çalışma Kabaca, 20 Nisan Salı günü sendikanın Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın'ın da katılımı ile yaptıkları görüşmede işverenin esnek çalışma dayattığını söyledi. İşverenlerin 4857 sayılı İş Yasası'na dayanarak "Geçici işçi çalıştırma, ödünç işçilik, kaydırılmış çalışma, gece çalışma dilimlerinin kaldırılması, mesai ücretlerinin yüzde 50'ye indirilmesi ve pazar çalışmasının kaldırılması" gibi isteklerde bulunduğunu belirten Kabaca, işverenlerin tatil günlerine de göz diktiğini, 6 gün çalıştıktan sonra 2 yerine 1 gün tatil yapılmasını istediklerini ifade etti.

Sıfır zam Patronların, son görüşmede, "3 yıldır zarar ettikleri" gerekçesiyle birinci yıl sıfır zam, ikinci yıl tahmini enflasyon oranında zam önerdiklerini aktaran Kabaca, "Zararın sorumlusunun işçiler olmadığını, işçilerin 3 yıldır zaten fedakârlık yaptıklarını, ücretsiz izne ayrıldıklarını ve işten atmalardan dolayı iki işçinin işinin bir işçiye yüklendiğini" söyledi.


KSB'de İzmit ağır bastı Kocaeli Sendikalar Birliği'nin (KSB) 1 Mayıs gündemiyle önceki gün gerçekleştirdiği toplantıda, "1 Mayıs İzmit'te mi yoksa İstanbul'da mı kutlansın" tartışması yaşandı. Harb-İş ve Petrol-İş dışındaki sendikalar İzmit'te miting yapma yönünde görüş bildirdi. 1 Mayıs günü saat 13.00'da Merkez Bankası önünden Cumhuriyet Parkı'na yürünmesi kararı alındı. Toplantıya Harb-İş, Petrol-İş Yarımca ve Kocaeli şubeleri, Birleşik Metal-İş, Lastik-İş, Genel-İş, Belediye-İş, Emekli-Sen ve KESK'e bağlı sendika şubeleri katıldı. Belediye-İş temsilcisi İstanbul'a işçi taşınamadığını belirterek, kutlamanın İzmit'te yapılması gerektiğini söyledi. Birleşik Metal-İş ve Lastik-İş temsilcileri ise henüz genel merkezlerinden kendilerine bilgi gelmediğini belirtti. Ancak grevlerinin yasaklandığını ve saldırların arttığını belirten Lastik-İş temsilcisi, kutlamanın emekçi kenti olan İzmit'te yapılması gerektiğini ifade etti. Emekli-Sen İzmit'ten yana tavır gösterirken, Genel-İş bir otobüsle İstanbul'a katılacaklarını, diğer işçilerin ise İzmit'teki kutlamalarda yer alacağını kaydetti.

KESK'ten ortak tavır KESK'e bağlı şubeler ise bu konuda ortak tavır gösterdi. ABD'nin Büyük Ortadoğu Projesi'nden grev yasaklamalarına ve Kamu Yönetimi Temel Kanunu'na kadar pek çok saldırı konusunda düşüncelerini aktaran KESK'liler, 2004 1 Mayısı'nın önemine dikkat çektiler. 1 Mayıs'ın her yerde kutlanması gerektiğini vurgulayan KESK'liler, özellikle İzmit'te kitlesel geçmesinin önemli olduğunu söylediler.

Kitleselliği kim sağlayacak? Harb-İş ile Petrol-İş şubelerinin başkanları ise 1 Mayıs'ta İstanbul'a gideceklerini açıkladı. Gerekçe olarak "1 Mayıs'ın İzmit'te kitlesel kutlanamadığı"nı ileri sürdüler. Harb-İş Şube Başkanı, konfederasyon kararı olduğu için İstanbul'a gideceklerini iddia ederken, 1 Mayıs'ta yaptıkları masraftan yakındı. "KSB olarak çok para harcadıklarını yine de katılımın az olduğunu" söyledi. Petrol-İş Yarımca Şube Başkanı Yaşar Erbaş, "Toplantıya gelirken İzmit'te olması gerektiğini düşündüğünü, ama toplantıda fikrinin değiştiğini" belirterek, bunu toplantıya katılımın az olmasına bağladı. Lastik ve TÜPRAŞ işçilerinin eylemlerine katılımın temsilci düzeyinde kaldığını ifade ederek, "durum böyleyken İzmit'te bir mitingin kitlesel olmasının salanamayacağını" öne sürdü. Petrol-İş Kocaeli Şube Başkanı Ali Ufuk Yaşar da kitlesel olarak kutlanması halinde İzmit'te yapılmasını istediklerini ama bunun olacağına inanmadıklarını dile getirdi.

ÖNCEKİ HABER

'KÜRTLER CEZALANDIRILDI'

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa