Fotoğraf: AA

Gazi davasında ek süre istenecek

Gazi katliamı davasının 28. duruşması bugün Trabzon Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. Katliama karışan 1'i tutuklu 19'u tutuksuz 20 polis hakkında...

Gazi davasında ek süre istenecek
Ebru Ilgaz
Gazi katliamı davasının 28. duruşması bugün Trabzon Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. Katliama karışan 1'i tutuklu 19'u tutuksuz 20 polis hakkında dört yıla yakın bir süredir devam edilen davanın bugünkü duruşmasında karar verilmesi beklenirken, müdahil avukatlar duruşmada ek süre isteyecekleri söylediler. 13 Aralık'ta yapılan duruşmada mahkeme ,savunma ve müdahil avukatlardan esas hakkında son savunmalarını vermelerini istemişti. Ancak müdahil avukatlar, kendilerine teşhis ve tahkikat taleplerini ve esas hakkındaki görüşlerini bildirmek üzere verilen 15 günlük sürenin yeterli olmadığını ifade etti. Gazi katliamı davası müdahil avukatlarından Cemal Yüce, "Dosya çok kapsamlı olduğundan 15 günlük süre yetmedi. Duruşmada yeni bir süre verilmesini isteyeceğiz. Dava bitişe doğru gidiyor. Sanıyorum 2000 yılı içerisinde bitecek. Balistik raporlar henüz gelmedi. Onlar geldiğinde bir iki duruşma sonra dava bitecek."
Dava dar kalmıştır
Yücel, şimdiye kadar ki duruşmalarda talep ettikleri araştırmaların bir türlü yapılmadığını hatırlatarak, davanın bu şekliyle dar kaldığını ifade etti. Yücel şöyle konuştu; "Sanıkların kullanmış olduğu otomotik silahların mutlaka bulunması gerektiğini söylemiştik. Gelen cevaplarda, sanıklara böyle bir silah verilmediği söyleniyordu. Özellikle Adem Albayrak'ın elinde bulunan uzun namlulu tüfek, resmi polislerin elinde de beylik silahları haricinde uzun namlulu silahlar olduğunu biliyoruz. Bu uzun namlulu silahların, sanıklar tarafından nereden temin edildiğinin araştırılmasını istedik. Mahkeme bu yolda bir araştırma yapmadı. Özellikle beylik silahları üzerinde bir araştırma yaptılar ki bu yeterli değil. Biz daha sonra sunacağımız teşhis ve tahkikat taleplerimizle bunları tekrar belirteceğiz".
Araştırma yapılmadan bitecek
Davanın bu şekilde bitmesi halinde, gerekli araştırmalar yapılmadan bitmiş olacağını kaydeden Yücel, "Bu sanıklar zaten beylik silahlarını kullanmadılar. Onlar, bir şekilde temin ettikleri otomatik silahları kullandılar. Mahkeme bunlara ulaşırsa, bu silahların nerelerden bulunduğu bulunursa çözülür. Ancak bu yöndeki taleplerimiz sürekli olarak reddedildi. Biz bugünkü değil ama daha sonra gündeme getireceğimiz soruşturmanın genişletilmesi taleplerimizde, bunları tekrar dile getireceğiz" dedi.
Müdahil avukatlardan Gülizar Tuncer ise, Adli tıp Kurumu'nun balistik inceleme sonuçları beklenmeden mahkemenin müdahillerden esas hakkındaki iddalarını istemesini, hukuka aykırı bulduklarını anlattı. "Delillerin toplanmasındaki usulsüzlük ve yetersizlik, yargılama aşamasında da sürüyorsa bu, hukuka aykırılıktır. O nedenle biz diyoruz ki önce deliller toplansın, ondan sonra biz esas hakkındaki iddiamızı belirticeğiz" diyen Tuncer, mahkemenin bu durumda karar veremeyeceğini belirtti. Verilecek bir kararın, mahkemenin duruşmanın başından beri sürdürdüğü 'Araştıracak, incenecek bir husus yoktur. Polislerin suçsuzluğu zaten baştan hazırlanan iddianameyle ortaya konmuştur' şeklindeki tavrın devamına işaret edeceğinin altını çizdi. Tuncer, Susurluk dahil birçok olayla bağlantılı gördüklerini, bütünüyle değerlendirildiğinde davanın polisler lehine sonuçlandırılmasının hukuka aykırılıktan öte siyasi bir karar olacağını söyledi. Eyüp Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından TCK'nın 448, 456, 457 ve 463. maddelerince dava açılan 20 polisten, sadece Adem Albayrak tutuklu bulunuyor.
www.evrensel.net