Beyoğlu Belediyesi işçisi yalanları

   boşa çıkartıyor

Beyoğlu Belediyesi işçisi yalanları
   boşa çıkartıyor
Gökhan Biçici
İstanbul belediyelerinde çalışan onbinlerce işçinin alacak sorunu devam ediyor. Özellikle 18 Nisan seçimlerinin ardından gündeme gelen bu sorunun, en yoğun yaşandığı belediyelerden birisi Beyoğlu Belediyesi. Belediyenin bu tavrının para olup olmamasıyla ilgisi olmadığını söyleyen işçiler ve sendikacılar, asıl amacın, 2000 sözleşmelerinde sıfır zam teklifiyle masaya oturma konusunda anlaşan İstanbul belediyelerinin, toplusözleşme döneminde dillendirecekleri "Para yok" bahanesine zemin yaratmak olduğunu söylediler.
Genel-İş İstanbul 3 No'lu Şube Başkanı Mevsim Gürlevik, örgütlü oldukları Beyoğlu Belediyesi'nin alacak sorununun en fazla yaşandığı belediyelerden biri olduğunu belirterek, belediye yönetiminin bu tutumunun mart ayında başlayacak olan toplusözleşmelere yönelik hazırlıklardan bağımsız olmadığını ve kendilerinin de bu duruma göre tavır belirlemek zorunda olduklarını vurguladı. Yıllardan beri sürdürülen, "Çöpçüler milyar maaş alıyor" gibi yalana dayalı propagandaların halk arasında etkili olabildiğini söyleyen Gürlevik, başkanların alacakları vermeme tavrının da halk arasında yaygın olan bu yargıya dayanmaya çalıştığını anlattı.
'Halkı kazanmalıyız'
Bu durumu dikkate aldıklarını söyleyen Gürlevik, halkı kazanabilmek ve mart sürecinde tırmanması kaçınılmaz olduğu anlaşılan mücadele sürecine hazırlanmak amacıyla halka yönelik yoğun bir propaganda çalışması yapmayı kararlaştırdıklarını ifade etti. Gürlevik, bu çalışmanın öznesinin özellikle işyeri temsilcileri olacağını söyledi. Eylemlerin başarısının en önemli göstergesi ise, önceki yıllarda kadrolu işçilere karşı koz olarak kullanmak amacıyla işe alınan sözleşmeli işçilerin, sendikanın birimlerde düzenlediği toplantı ve etkinliklerde olduğu gibi eylemlerde yer almaya başlamaları.
'En ücra köşeye ulaştık'
Tüm etkinliklerinin en önemli amacının halkı aydınlatma ve işçileri desteklemelerini sağlamak olduğunu yineleyen Beyoğlu Belediyesi bünyesinde bulunan Fen İşleri Müdürlüğü Baştemsilci Cafer Karadağ da bu amaca ulaşmak için öncelikle halkla doğrudan muhatap olan en küçük yerel yönetim birimi olan muhtarlıklara yöneldiklerini belirtti.
Beyoğlu'nda bulunan 45 muhtarlığın büyük çoğunluğuna ulaştıklarını belirten Karadağ, şöyle devam etti: "Muhtarlara gitmeden önce yaptığımız toplantıda esnaflara ve tüm halka alacaklarımızla ilgili sorunu, bu süreçte belediyenin takındığı sorumsuz tavrı ve gündeme gelebilecek olan herhangi bir eylemin doğuracağı sorunlardan bizim sorumlu olmadığımızı anlattığımız bir bildiri çıkartma kararı aldık. Bu bildirilerin tüm Beyoğlu'na nasıl dağıtılabileceğini belirledik. Bu noktada temizlik, kamyoncular, süpürgeciler, moloz, asfalt ekibi, ızgara ekibi vb. tüm birimlerle birimlerdeki temsilcilerle birlikte görev bölüşümü yaptık. Beyoğlu'nun en işlek yeri olan İstiklal Caddesi'nde yaptığımız kitlesel bildiri dağıtımıyla başlayan bu dağıtımlarla birlikte, Beyoğlu'nun en ücra köşesine bile ulaştık."
5000'e yakın bildiri dağıtıldığını açıklayan Karadağ, belediye yönetiminin tavrında bir değişiklik görmemekle birlikte, bu çalışmanın asıl etkisini muhtarlara yönelik ziyaretlere başladıklarında gördüklerini söyledi.
Tüm muhtarlar gezildi
Dağıttıkları bildirinin, henüz ilk defa gittikleri birçok muhtarlığın camlarında asılı olduğunu gördüklerini ve biraz da şaşırdıklarını aktaran Karadağ, "Muhtarların neredeyse tümü bizi destekleyecekleri konusunda güvence verdiler" dedi. Yaptıkları görüşmelerde, muhtarların, kendi aralarında oluşturacakları bir komiteyle Fazilet Partili Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ı ziyaret etmeyi ve baskı yapmayı düşündüklerini aktaran Karadağ, bunun önümüzdeki günlerde gündeme geleceğini ifade etti.
Gazetemize açıklama yapan Şehit Mahallesi Muhtarı Mustafa Özçelik de, gündeme gelebilecek herhangi bir eylemin Beyoğlu halkını mağdur edebileceğini düşündüklerini söyleyerek, bu sorunun çözülebilmesi için işçilerin alacaklarının hemen ödenmesi gerektiğini dile getirdi.
www.evrensel.net