16 Nisan 2015 18:49

İnce, Pişkin ve öğrencilere Erdoğan'a hakaret cezası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a başbakan olduğu dönemde hakaret ettikleri iddiasıyla BirGün gazetesi Yazıişleri Müdürü Barış İnce’ye, LGBTİ aktivisti Levent Pişkin’e ve öğrencilerin yargılandığı davalarda sanıklara binlerce liralık para cezası verildi.

Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a başbakan olduğu dönemde hakaret ettikleri iddiasıyla BirGün gazetesi Yazıişleri Müdürü Barış İnce’ye, LGBTİ aktivisti Levent Pişkin’e ve öğrencilerin yargılandığı davalarda sanıklara binlerce liralık para cezası verildi.

YOLSUZLUK HABERİNE CEZA

Bianet’ten Ayça Söylemez’in haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan’a hakaret suçlamasıyla yargılanan BirGün Gazetesi Yazıişleri Müdürü Barış İnce’nin davası sonuçlandı. İnce, “Bir kişinin onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat etmekten” suçlu bulundu.

Bugün görülen 4. duruşmada İnce’nin avukatı Ali Deniz Ceylan savunmasında, “Habere kaynak olan fezleke ile gazete haberinin içeriğinin çeşitli bölümlerde ve sayfalarda birebir aynı şekilde yer aldığı hususu açıktır. Zaten haberin yayınlanmasından önce de başka kaynaklarda fezleke yayınlandı ve kamuya açıldı. Ayrıca internetten yayınlanan bilgilerle gazetecilerin haber yapmasının suç oluşturmadığı yönünde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları da mevcut” dedi. Avukat Ceylan asıl haberin değil, iddianamenin sorgulanması gerektiğini belirterek, “Zira temel değerlendirmelerde belki de basının 17 ve 25 Aralık soruşturmaları konusunda haber yapmasının engellenmeye çalışıldığı değerlendirmelidir” diye konuştu. İnce’yi haberlerden ötürü suçlu bulan mahkeme, toplam 10 bin 620 TL adli para cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

LGBTİ AKTİVİSTİ PİŞKİN’E DE CEZA

LGBTİ aktivisti ve avukat Levent Pişkin de Twitter’da yazdığı bir mesaj nedeniyle Erdoğan’a hakaret suçlamasıyla 10 bin lira para cezasına çarptırıldı. Pişkin, Başbakan olduğu dönemde Recep Tayyip Erdoğan’ın “Alevilik Hz. Ali’yi sevmekse ben dört dörtlük bir Alevi’yim” açıklaması üzerine Twitter’dan bir mesaj paylaşmıştı. Bunun üzerine Pişkin’e “kamu görevlisine kamu görevinden dolayı hakaret, iftira ve ağır tahrik” suçlamasıyla dava açılmış ve hakkında 2 ay 15 gün hapis cezası verilerek, bu ceza 1500 lira para cezasına çevrilmiş, hükmün açıklanması geri bırakılmıştı. Ceza davasını kazanmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Levent Pişkin’e tazminat davası da açarak 50 bin lira istemişti. Bugün görülen tazminat davasında, Erdoğan’ın avukatı Ferah Yıldız, daha önce verilen karardaki 1500 liralık cezanın az olduğunu söyleyerek, 50 bin lira tazminat istedi. “Ceza davasında hükmedilen para cezasının az olması nedeniyle müvekkilimin manevi şahsiyetine başka saldırılar da olmuştur ve müvekkilimin kişilik hakları zarar görmüştür” dedi. İstanbul 14. Asliye Hukuk Mahkemesi, Pişkin’in Erdoğan’a 10 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verdi.

ÖĞRENCİLER DE SUÇLU BULUNDU

İzmir’deki Berkin Elvan eylemine katılan iki kişiye de Erdoğan’a hakaret cezası verildi. DHA’nın haberine göre, İzmir’de bir yıl önce Berkin Elvan’ı anan 11’i lise öğrencisi 13 kişi hakkında, dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettikleri iddiasıyla 1 ile 3’er yıl arasında hapis cezası istemiyle açılan davada, yaşları büyük olan 2 sanıktan Sercan Ö. 354 gün karşılığı 7 bin 80 TL adli para cezasına çarptırılıp hükmün açıklanması geri bırakıldı. Yağmur G.’nin ise beraatine karar verildi. Yaşı küçük 11 sanık hakkında açılan dava ise sonuçlanmadı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Akdeniz'de yine göçmen teknesi battı: 41 kayıp

SONRAKİ HABER

ABD’den İran karşıtı koalisyon girişimi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa