01 Nisan 2015 04:55

Atılan işçiler geri alınmazsa iş bırakılacak

CHP’li İzmir Belediyelerinde taşeron işçi kıyımı devam ediyor. Bu sefer de Bayraklı Belediyesi’nde çalışan 3 taşeron temizlik işçisi sendikaya üye oldukları için işten çıkarıldı. İşçilerin örgütlendiği Belediye-İş İzmir 4 No’lu Şube Başkanı Şahin Kaya işçilerin işe geri alınmaması durumunda iş bırakacaklarını söyledi.

Paylaş

Metehan UD
İzmir

CHP’li İzmir Belediyelerinde taşeron işçi kıyımı devam ediyor. Bu sefer de Bayraklı Belediyesi’nde çalışan 3 taşeron temizlik işçisi sendikaya üye oldukları için işten çıkarıldı. İşçilerin örgütlendiği Belediye-İş İzmir 4 No’lu Şube Başkanı Şahin Kaya işçilerin işe geri alınmaması durumunda iş bırakacaklarını söyledi. 

Belediye-İş’in bir süredir örgütlenme çalışma yürüttüğü Bayraklı Belediyesi’nin temizlik işlerini yürüten POSTAŞ isimli taşeron firmada 254 işçinin yaklaşık 200’ü sendikaya üye oldu. 

Bunun üzerine yetki tespiti için Çalışma Bakanlığı’na başvuru yapıldı. Bakanlık uzmanlarının tespit yapmasına günler kala 3 işçi sendikal mücadele verdiği için işten atıldı. 

Gerekçe olarak düşük performans ileri sürülürken, işçiler işten atma kararını mahkemeye taşıdı. 

‘İŞ GÜVENLİĞİMİZ YOK’

İşten çıkarılan işçilerden Ersan Deniz, 6 yıldır Bayraklı Belediyesi’nde çalışıyor. Deniz çalışma şartlarını şöyle anlattı: “Bizim aldığımız asgari ücret. Yol, yemek, asgari ücret indirimi ve 22 saat mesai ücreti derken ayda 1500 TL ücret alıyoruz. Ayda bir gün izin yapıyoruz. Biz bundan dolayı sendikalı olmak istiyoruz. Ayrıca iş güvenliğimiz yok, iş gözlüğü verilmediği için göz problemi yaşayan arkadaşlarımız oldu çöp toplarken. Eldiven ve maske gibi ihtiyaçlarımızı kendimiz gideriyoruz.” 

Performans gerekçesiyle işten çıkarılmasına tepki gösteren Deniz, bakanlığa yapılan başvurunun hemen ardından performanslarının düştüğünün iddia edildiğini belirtti. 

‘İNSAN GİBİ YAŞAYACAK BİR ÜCRET İSTİYORUZ’

Daha öncesinde sendikalı olmalarının önünde yasal engel olduğunu ifade eden Deniz şunları söyledi: “İki sene önceki 1 Mayıs’ta Başkan Hasan Karabağ bize işçilerin sendikalı olmasını istediğini ancak yasaların engel olduğunu söylemişti. Gerekçe olarak hükümetin yasalarını gösteriyordu ancak yasa çıktıktan sonra sendikaya üye olduk ama işin renginin öyle olmadığını öğrendik. İşten atılmayı bir kenara koyduk, iftiralara maruz kalıyoruz. Bizim talebimiz açık ve net bizi sendikadan dolayı çıkardıklarını kabul etmelerini ve sendikanın önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz. İnsan gibi yaşayacak bir ücret istiyoruz.” 

‘GEREKİRSE İŞ BIRAKACAĞIZ’

Türk-İş Ege Bölge Temsilciliği bugün POSTAŞ işçilerinin çalışma merkezi olan Bayraklı Belediyesi Çamkıran Binası önünde eylem yaparak işçilerin işe geri alınmasını isteyecek. 

Gazetemize konuşan Belediye-İş İzmir 4 No’lu Şube Başkanı Şahin Kaya işçilerin işe geri alınmaması durumunda POSTAŞ’ta iş bırakacaklarını açıkladı. 

Bir aydır Belediye Başkanı Hasan Karabağ’a ulaşmaya çalıştıklarını ancak başkanın kendilerine dönmediğini anlatan Kaya “Belediye başkanı adım atmazsa, eylemlerimize halkı da katarak devam edeceğiz. Belediye başkanları ne kadar şirketler taşerondur dese de yetkili belediyedir, asıl işverenimiz belediye başkanıdır. Bunun sorumlusu belediye başkanıdır” dedi.

ÖNCEKİ HABER

İzmir-Manisa yağma düzeni planı!

SONRAKİ HABER

Yargı AOÇ arazisinin satışını durdurdu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa