04 Mart 2015 19:03

Bilge Olgaç için film haftası başlıyor

Setem Akademi, 7 Mart’tan itibaren hafta boyunca sinemamızın en uzun soluklu kadın yönetmeni Bilge Olgaç filmlerini gösteriyor.

Paylaş

Setem Akademi, 7 Mart’tan itibaren hafta boyunca sinemamızın en uzun soluklu kadın yönetmeni Bilge Olgaç filmlerini gösteriyor.

Gösterime, “Kameranın Ardındaki Kadın:Bilge Olgaç” belgeseliyle açılış yapılacak, set fotoğraflarından oluşan sergisinin açılışı ile devam edecek. ‘Gülüşan’, Kadir İnanır ve Özlem Savaş’ın yer aldığı ‘Umut Hep Vardı’ Olgaç’a 2 . Adana Altın Koza Film Şenliği’nde En İyi Yönetmen ve En İyi 3. Film ödülü kazandıran, başrollerini Demir Karahan ve Ali Şen’in üstlendiği ‘Linç’ filmi ile devam edecek. Etkinlik ‘İpekçe’ filmiyle sona erecek.

KAMERANIN ARDINDAKİ KADIN : BİLGE OLGAÇ

Feza Sınar’ın hazırladığı “Kameranın Ardındaki Kadın: Bilge Olgaç”  belgeseliyle, Olgaç’ı tanıtıyor. Titiz bir arşiv çalışmasının sonucu çekilen belgeselde film kesitleri ve Bilge Olgaç’ın konuşmalarından oluşuyor.

Sınar, Olgaç’ın sinema kariyerine ‘erkek filmleriyle’ başladığını, 1980’in ikinci evresinde ‘kadın sorunlarına’ eğildiğini söylüyor. “İlginçtir; Olgaç’ın ilk filmi, başrolünü Yılmaz Güney’in oynadığı ‘Üçünüzü De Mıhlarım’ bir kan davasını konu alırken, en önemli eserlerinden biri olan ve Türk Sinemasının en iyi hapishane filmi olarak adlandırılan ‘Linç’, birkaç sahnesi dışında, tamamen erkeklerin rol aldığı bir filmdir” diyor. Sınar, “Olgaç’a Brezilya dizilerinin izlenme oranlarının neden yüksek olduğu sorulmuştu. Yanıtı ‘Bu diziler duyguları, zaafları yakalayarak, izleniyor. Duygularımız ortak olsa da, bizleri farklılaştıran düşüncelerimizdir. Bu tür yapımların seyirciyi körelttiğine inanıyorum’ demişti” dedi.

PASAPORT VERİLMEDİ ÖDÜLÜNÜ ALAMADI

Olgaç, 37 sinema filmine imza attı. Sinemadan uzak kaldığı 1970’li yılların seks furyası döneminde reklam filmleri çekti. Televizyon dizisi de çeken Olgaç, yaşamının hiçbir döneminde belli bir yaşam standardını yakalayamadı. Ödüllerini almak için festivale gidemedi, çünkü kendisine pasaport verilmedi

3 Mart 1994 akşamı haber bültenleri Bilge Olgaç’ın Beyoğlu’daki evinde çıkan yangında hayatını kaybettiğini duyurdu. Son filmi “Bir Yanımız Bahar Bahçe”yi neredeyse tamamlamış, kirasını ödeyebileceği yerleşik bir eve yeni kavuşmuştu. 

Yatağında Galatasaray-Monaco maçını izlerken uyuya kalması onun sonunu hazırladı. İçtiği sigara yatağa düştü ve çıkan yangın, Bilge Olgaç’ın yaşamına son verdi.  

“Kameranın Ardındaki Kadın:Bilge Olgaç” belgeselinde, Halil Ergün, Füsun Demirel, Berhan Şimşek, Perihan Savaş, Senarist Yazar Osman Şahin, Görüntü Yönetmeni Hüseyin Özşahin, ablası Mefharet Olgaç, yeğeni Çiğdem Tetiker’le yapılan röportajlar yer alıyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Dünyanın üçte biri gizli aç

SONRAKİ HABER

Fabrika kızları kendi şarkısını söylüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...