01 Mart 2015 05:00

Ölümüne takım tutmak: Taraftar mezarlıkları

Beşiktaş’ın Liverpool’u Avrupa ligleri sahnesinden sildiği şu günlerde taraftarın dilinde her zaman ki o efsane tezahürat var; Beşiktaş Seninle Ölmeye Geldik Beşiktaş.

Paylaş

Çağrı Sefa ŞEN*

Beşiktaş’ın Liverpool’u Avrupa ligleri sahnesinden sildiği şu günlerde taraftarın dilinde her zaman ki o efsane tezahürat var; Beşiktaş Seninle Ölmeye Geldik Beşiktaş.
Bu bestenin bir gün gerçek olacağı Beşiktaş aşkıyla yanıp tutuşanların öldükten sonra bile Beşiktaş’a bağlı kalacağına kim inanırdı? Kimse inanmazdı elbette.
Daha önce sadece dedikodu gibi fısıltılarını duyduğunuz ama aslında birçok kulübün girişimlerini başlattığı hatta içerisinde efsane futbolcularla büyük amigoların yer aldığı taraftar mezarlıkları günümüzde kullanılmakta. Hemen hemen hiç tahmin edemeyeceğiniz kulüplerin yer aldığı bu listede henüz fiiliyata geçirilmemiş olsa bile Beşiktaş’ın bir projesi olduğunu söylemeliyiz.
Gelelim dünyada hangi öncü kulüplerin taraftar mezarlıklarına sahip olduklarına ve sunduğu inanılmaz hizmetlere;
1) Schalke 04
Schalke 04 gibi Almanya’nın köklü futbol kulübü , kuzeyin Gelsenkirchen takımının 2 yıldır sunduğu taraftar mezarlığı; Schalke taraftarıysanız ve bu araziye gömülmek istiyorsanız siz veya murislerinizin en az 5 bin avroyu gözden çıkarması gerekecek. Bu fiyata 25 yıllık mezar bakımı dahil. Tabi ki fotoğrafta da göründüğü gibi kale arkası, maraton gibi seçenekler mevcutken, maraton tarafı fiyatlarının farklı olması muhtemel.
Bu taraftar mezarlığının mimarı ise şaşırtıcı şekilde uzun yıllardır Schalke taraftarı olduğunu söyleyen Emlakçı Ender Ulupınar. Ender Ulupınar kendisine bu mezarlık hakkında sorulan sorulara öncelikle “Sakın bana Schalke bir din mi sorusu ile gelmeyin” diyor. Bunun sadece bir şirket politikası olduğunu söyleyen Ulupınar aynı zamanda Kraliyet Takımı olan Schalke taraftarının zaten buna benzer şekilde Ruh Mezarlıklarında mezar taşlarında mavi-beyaz renkler, toplar, maç bileti gibi sembolleri kullandığına dikkat çekerek bunun çok da garip bir proje olmadığını söylüyor. Ayrıca yardıma muhtaç aileler için vakıf onayı ile “Schalke Hilft” sloganı ile bu ücretin bir kısmını kulüp üstleniyor.
2) Boca Juniors
Avrupa’dan sonra sıra geldi bu çılgınlığı başlatan Arjantin’in tangocuları Boca Juniors’a. Bu mezarlık tam anlamıyla huzurlu bir mekan çünkü  Buenos Aires’ın yaklaşık 18 kilometre güneyinde, Boca hayranları için özel dizayn edilmiş. Tüm dünyada bu fikrin yaratıcısı ve ilk taraftar mezarlığının sahibi olan Boca kulübü aslında bu kararı almakta geç bile kalmış denilebilir. Boca Juniors basın sözcüsünü dinledikten sonra  siz de buna hak vereceksiniz.
Laura Acosta diyor ki; “Aslında bu fikrin yaratıcısı yine Boca taraftarı. Çünkü Boca taraftarı takımına ölümüne bağlı ve binlerce Boca taraftarı vasiyet olarak yakıldıktan sonra küllerinin La Bombonerada (Boca Stadyumu) bir şeker kutusunda sahaya bırakılmasını istiyor. Öyle ki bazen sahanın içinde küllerden küçük tepecikler oluşabiliyordu.”
Bir Boca taraftarı iseniz bu mezarlıkta olabilmek içinse 500 ile 2000 pound arasında bir ödeme yapmanız gerekiyor. Boca’nın efsane kalecilerinden Juan Estrada ve  Julio Elias Musimessi gibi oyuncular da bu mezarda bulunmaktalar. 3 bin metrekare bir arazi sahip bu mezarlıkta isminiz Bocanın efsane renkleri olan mavi ve sarı bir çiçeklerle kaplı duvara küçük anıt yıldızlar eşliğinde futbolcularla birlikte yazılıyor.
Boca Juniors pazarlama müdürü bu mezarlık için “Bu sonsuz bir aşk, yarın hep birlikte gökten bizim  kulübümüzü sevindirecek olan” dedi ve ertesi hafta La Bombonera da bu sözden ilham alan on binler yeni tezahüratı haykırdı hep birlikte; “Hatta ölüm seni tezahürat edecek gökten: bizi ayıramaz!”   
3) Corinthians Paulista
Avrupa, Arjantin derken Brezilya hiç geride kalır mı? Bir mezarlık yapımı da köklü kulüp Corintians’dan geliyor. Tamamı ile futbol sahası modelinde ve VIP tribünler mantığında bir mezarlık olacağını söyleyen yetkililer her türlü çalışmayı yapmış ve mezarlık yapımı tüm hızıyla devam etmekte. Bu yıl açılması beklenen “Corinthians Forever” isimli mezarlıkta ise tam 70 bin mezarlık var. Yani her şeyi ile tam bir futbol sahası örneği olacak, tek fark girmek için nefes almıyor olmanız gerekecek.
Yer fiyatları ise orta saha defans ve forvette ki alanlara göre ve yanında yattığınız futbolcuya göre değişmekte. Fiyatlar 350 ile 2 bin pound civarında. Tabi ki bu fiyatlara siyah beyaz çiçeklerden oluşan bir çelenk ile tören sırasında özel eğitimli bir koronun Corinthians marşı ile desteği dahil.
4) Beşiktaş
Gelelim Beşiktaş’ın bu konuda yaptığı girişime ve sonucuna. Beşiktaş kongre üyelerinden bir kaçının dünyada ki örneklerden de etkilenerek Başkan Fikret Orman’a sunduğu bu projede Schalke 04 mezarlığından ilham alınmış bir versiyonu ile kendine özgü bir versiyonu taslak üzerinde mevcut.

*FutbolAkademi.net yazarı

ÖNCEKİ HABER

Artık e-bilet’e gerek yok, stadyum herkese açık!

SONRAKİ HABER

Tel Abyad'da ve Hakkari'de 2 asker hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa