10 Eylül 2014 08:28

'O dairelerin tapusu Albayraklar’a geçti' iddiası

Erdoğan'ların sıfırlayamadığı 14.5 milyon lirayla, Albayrak'ların avukatı üzerine alındığı öne sürülen Şehrizar Konakları'ndaki evlerin Berat-Serhat Albayrak ve anneleri Kısmet Hanım’ın üzerine geçirildiği iddia edildi.

Paylaş

Rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun yapıldığı 17 Aralık günü Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen konuşmaya göre, evdeki paraların "sıfırlanamayan" 14,5 milyon lirasıyla Şehrizar Konakları’ndan 6 daire alındığı iddia edilmişti. Dairelerin damat Berat Albayrak’ın avukatı Ömer Faruk Akbulut üzerine kaydedildiği belirlenmişti. Zaman'dan Suat Özçelik'in haberine göre 26 Aralık’ta alınan evlerin tapusu, 14 Ağustos 2014’te iki daire daha eklenerek, Berat-Serhat Albayrak ve anneleri Kısmet Hanım’ın üzerine geçirildi.

17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun yapıldığı gün o tarihte Başbakan olan Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasındaki geçtiği iddia edilen ses kaydına göre, sıfırlanmaya çalışılırken elde kalan parayla Şehrizar Konakları’ndan 6 daire alındığı gündeme gelmişti. Ancak bu dairelerin Erdoğan ailesinin değil, damatları Berat Albayrak’ın avukatının üzerine alındığı tespit edilmişti. Avukatın üzerine alınan bu dairelerin tapularının, yaklaşık 3 hafta önce Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak, Berat’ın kardeşi Serhat Albayrak ve anneleri Kısmet Albayrak’ın üzerine geçtiği ortaya çıktı. Daha önce Berat Albayrak’ın avukatı Ömer Faruk Akbulut’un 26 Aralık’ta aldığı 6 daireye, 2 daire daha eklendi ve tapuları 14 Ağustos 2014’te Albayrak ailesinin 3 üyesinin üstüne yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile oğlu Bilal arasında geçtiği belirtilen görüşmedeki sıfırlanamayan paranın 14,5 milyon TL’si ile 6 daire alındığı kaydedilmişti.

Parayı da 26 Aralık’ta Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın avukatı olan Ömer Faruk Akbulut’un ödediği iddia edilmişti. Zaman, Üsküdar Burhaniye’de bulunan o evlerden 8 tanesinin tapusunun 14 Ağustos 2014’te Berat Albayrak, Serhat Albayrak ve Kısmet Albayrak’ın üzerine geçtiğini iddia etti. 17 Aralık’ta ortaya çıkan ses kay­dın­da Bi­lal Er­do­ğan, 17 Ara­lık gece­si sa­at 23.15’te ba­ba­sıy­la yap­tı­ğı ko­nuş­ma­da, ev­de­ki parala­rın sı­fır­la­na­ma­yan 30 mil­yon avro’luk bir kıs­mıy­la Şehrizar Ko­nakları’ndan dai­re ala­cak­la­rı­nı be­lir­ti­yor­du.

O dönem elde edilen tutanaklara göre; Ak­bu­lu­t’­un 26 Ara­lık 2013 gü­nü Ça­lık Hol­ding bün­ye­sin­de fa­ali­yet gös­te­ren GAP Ya­pı İn­şa­at’­a ait Şeh­ri­zar Konakları’nın Ak­tif Ban­k’­ta­ki he­sa­bı­na 14 mil­yon 507 bin 391 TL 11 ku­ruş ak­tar­dı­ğı or­ta­ya çık­mıştı. Alınan o dairelerin tapularının Berat Albayrak, Serhat Albayrak ve Kısmet Albayrak’ın üzerine alındığı bilgisine ulaşıldı. Ve 6 daire değil, 8 daire alındığı öğrenildi. Söz konusu devir işlemi ise 14 Ağustos 2014’te gerçekleştirildi. Berat Albayrak’ın E2 bloktan 1, 2 ve 4 numaralı daireleri, Serhat Albayrak’ın C2 bloktan 1, 2 ve 4 numaralı daireleri, Kısmet Albayrak’ın ise yine C2 bloktan 3 numaralı daire, E2 bloktan da 3 numaralı dairelerin tapularını üzerine aldığı öğrenildi.

Şehrizar Konakları’nda alınabilecek en ucuz dairenin fiyatlarının 2 milyon 500 bin lira olduğu öğrenildi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

ABD Dışişleri Sözcüsü, Çarşı ve İnternet yasası sorularına yanıt verdi

SONRAKİ HABER

5 kişinin öldüğü zırhlı araç kazasında polise takipsizlik verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa