09 Eylül 2014 17:05

Çarşı'dan 'darbe' suçlamasına tepki

Çarşı grubu liderlerinin de aralarında bulunduğu 35 kişi hakkında hazırlanan iddianamede Gezi eylemlerinde “Hükümeti yıkmaya teşebbüs” ettikleri iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenmesi protesto edildi. İddianamede adı geçen Cem Yakışkan, “Dünyada herhalde bir ilktir. Darbe ile suçlanan taraftar grubu” dedi.

Paylaş

Çarşı grubu liderlerinin de aralarında bulunduğu 35 kişi hakkında hazırlanan iddianamede Gezi eylemlerinde “Hükümeti yıkmaya teşebbüs” ettikleri iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenmesi protesto edildi. İddianamede adı geçen Cem Yakışkan, “Dünyada herhalde bir ilktir. Darbe ile suçlanan taraftar grubu” dedi. Avukat Mehmet Derviş Yıldız da “Bizi bu sektörde hiçbir güç kontrol edememiş, bizi satın alamamışken, 25 bin TL gibi bir para ile kim satın alabilir” diye konuştu. CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran ise IŞİD 'Öfkeli gençler' mi Çarşı mı darbeci?" diye sordu.

Beşiktaş Çarşı’daki Kartal Heykeli önünde yapılan eylemde, Çarşı Grubu adına basın açıklamasını okuyan Avukat Yıldız, “38 sayfalık iddianamenin 21 sayfası ad, soyad ve ev adreslerinden oluşuyor. Kalan 14 sayfası iddialar. Word programında alelacele çıkarılmış, sayfalar arası 4-5 parmaklık boşluklar var. Bu şekilde bilgisayarda kaydedilmiş bir metin” dedi. İddianamede Başbakanlık Ofisine yönelik saldırı suçlaması hakkında konuşan Yıldız, “Başbakanlık önünde başlayan bu olaylarda Çarşı grubu üyelerini arayıp, ‘Oraya gelin. Sizin semtiniz. Sizin bölgeniz. Bu şiddeti engelleyelim” diyen kamu görevlileri. Bunun da kayıtları var. Daha sonra da bu insanlara, ‘Siz oraya geldiniz. Bu olaylara sebep oldunuz’ gibi bir iddia var. Bu da ortada. İncelenmemiş, eksik soruşturulmuş” dedi.

Gezi eylemlerinde orantısız polis şiddetine dikkat çektiklerini söyleyen Yıldız, “Bu şiddetin artmaması için çağrıda bulunduk. Ancak karşılığında ilk gözaltıların akabinde hakkında suç duyurusunda bulunduğumuz birkaç meczubun, telefonlarda kin ve kıskançlıkla tarafımıza atma cüreti gösterdiği kiralık protestocu yaftasını, emniyetin ve adli soruşturma evraklarının üstünde gördük” dedi.

‘GÜLELİM Mİ AĞLAYALIM MI?’

Çarşı grubunun kurucularından Yakışkan da, “Dünyada herhalde bir ilktir. Darbe ile suçlanan taraftar grubu. Gülelim mi, ağlayalım mı bilmiyorum. Şaşkın vaziyette bekliyoruz” diye tepki gösterdi.  Başbakanlık Çalışma Ofisine saldırı suçlamasına ilişkin konuşan Yakışkan “Ben orada engellemeye çalıştım. Orada kameralarda da gözüktü zaten. Gazeteci arkadaşlardan da şahitlerim var” dedi.  Yıldız’ın ardından konuşan Avukat İnan Kaya da, iddianamenin inceleme aşamasında olduğunu ve henüz kabul edilmediğini açıkladı. 


ORAN'DAN DAVUTOĞLU'NA SORULAR

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran ise, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na, "Başta Birleşmiş Milletler ve ABD'nin terör örgütü olarak gördüğü, vahşice insan katleden Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) hükümetinizce terör örgütü olarak görülmekte midir? IŞİD için 'Öfkeli gençler', 'Bu işin sosyolojisi var' yorumunu yapan hükümetiniz üyelerinin, Çarşı'ya karşı çok daha sert üslup geliştirip, çeşitli yaptırımlar uygulaması çelişki değil midir? IŞİD 'Öfkeli gençler' mi Çarşı mı darbeci?" diye sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Beşiktaş Çarşı Grubu liderlerinin de aralarında bulunduğu 35 kişi hakkında Gezi olaylarında hükümeti yıkmaya teşebbüs ettikleri iddiası ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle iddianame hazırlanmasını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı. CHP'li Oran, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması istemi ile TBMM'ye sunduğu soru önergesinde, "AKP üyeleri içerisinde 'darbeye teşebbüs eden' Çarşı Grubu üyeleri yok mudur, bunlar hakkında herhangi bir işlem yapılacak mı? Gezi olayları sırasında Dışişleri Bakanı iken yurtdışı temaslarında 'Türkiye'deki bu gösterilerin Avrupa'daki gösterilere benzer olmasından onur duyuyoruz' demenize karşın şimdi dava açılması çelişki değil midir? IŞİD "Öfkeli gençler" mi Çarşı mı darbeci" diye sordu.

'AKP ÜYELERİ İÇERİSİNDE ÇARŞI GRUBU ÜYELERİ YOK MUDUR'

CHP'li Umut Oran, Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle Meclis'e sunduğu soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

"Çarşı Grubu Gezi olaylarında 'darbeye teşebbüs' ettiyse, o tarihlerde Kazlıçeşme mitinginde partinizin düzenlediği mitingde Çarşı pankartları açılmasına neden izin verdiniz? AKP üyeleri içerisinde 'darbeye teşebbüs eden' Çarşı Grubu üyeleri yok mudur, bunlar hakkında herhangi bir işlem yapılacak mı?, Darbecilikle suçlanan Çarşı Grubu'nun, 'Çarşı darbeye karşı' sloganı atıp bu yönde pankartlar taşımasına ilişkin görüntüler İstanbul Emniyet Müdürlüğü arşivlerinde yok mu, bunlar da ilgili savcılığa ulaştırıldı mı?, Başta Birleşmiş Milletler ve ABD'nin terör örgütü olarak gördüğü, vahşice insan katleden Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) hükümetinizce terör örgütü olarak görülmekte midir? IŞİD için 'öfkeli gençler', 'Bu işin sosyolojisi var' yorumunu yapan hükümetiniz üyelerinin Çarşı'ya karşı çok daha sert üslup geliştirip, çeşitli yaptırımlar uygulaması çelişki değil midir?, AKP'li Bakanlar Kurulu üyeleri ile parti yöneticilerinin Gezi olayları için 'Birkaç çapulcunun işi, büyütülmemeli' yorumunu yapmasına karşın bugün darbeye teşebbüs noktasına gelmesi nasıl mümkün olmuştur? Gezi olayları sırasında dönemin Dışişleri Bakanı iken, yurtdışı temaslarında 'Türkiye'deki bu gösterilerin Avrupa'daki gösterilere benzer olmasından onur duyuyoruz' dediğiniz Gezi olayları protestoları için 'darbeye teşebbüs' iddiasıyla dava açılması nasıl mümkün olabilmiştir?" (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Bu kez ‘haksız tahrik’ kılıfı tutmadı

SONRAKİ HABER

YDS başvuruları için son gün

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa