15 Ağustos 2014 06:00

Fotoğrafın devleri geliyor

Kadın fotoğraf sanatçısı Diane Arbus’un işleri Robert Miller Gallery ile birlikte ArtInternational’a geliyor. ‘Fotoğraf sanatının Kafka’sı’ olarak anılan 20. yüzyılın en çok tanınan sanatçısının objektifine yansıyan pek çok kare, galerinin fuarında sergilenecek.

Fotoğrafın devleri geliyor
Paylaş

Kadın fotoğraf sanatçısı Diane Arbus’un işleri Robert Miller Gallery ile birlikte ArtInternational’a geliyor. ‘Fotoğraf sanatının Kafka’sı’ olarak anılan 20. yüzyılın en çok tanınan sanatçısının objektifine yansıyan pek çok kare, galerinin fuarında sergilenecek.

ArtInternational’da işlerini görebileceğimiz diğer sanatçılar arasında iki büyük isim daha bulunuyor: Herbert List ve Patti Smith.

Bu yıl 26-28 Eylül’de gerçekleşecek uluslararası sanat fuarı ArtInternational, New York’un en ünlü galerilerinden Robert Miller’ı İstanbul ‘da ağırlıyor. Galerinin İstanbul’a getireceği koleksiyonunda modern fotoğraf sanatının usta isimleri Diane Arbus, Herbert List ve Patti Smith’in de işleri bulunuyor.

‘FOTOĞRAFIN KAFKA’SI’

20. yüzyılın en çok tanınan kadın fotoğrafçısı Diane Arbus, ‘Fotoğraf sanatının Kafka’sı’ olarak biliniyor. Kariyerine eşi Allan ile birlikte Vogue, Harper’s Bazaar gibi dergilere çektiği fotoğraflarla başlayan Arbus, ayrılmalarının ardından onu meşhur eden portre fotoğraflarına yöneldi ve iki kere Guggenheim Ödülü’nü kazandı. Sirkler, çıplaklar kampı, parklar, akıl hastaneleri, üçüncü sınıf otel odalarını mesken tutan Arbus’un modelleri de engelliler, transeksüeller, cüceler, devler, kısacası toplumun ‘ucube’ saydığı insanlar oldu.
Sanatçının 1971’deki intiharından sonra New York MoMA’da açılan retrospektif sergisi, müzenin o güne dek en çok ziyaret edilen sergisi oldu ve uzun yıllar pek çok ülkeyi dolaştı. Arbus’un hayatı, 2006’da ‘Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus’ adlı filmle beyazperdeye de aktarılmış, Arbus’u da Nicole Kidman canlandırmıştı.

HERBERT LIST VE PATTI SMITH İSTANBUL’DA

ArtInternational kapsamında Robert Miller Gallery standında işleriyle yer alacak diğer iki isim ise; siyah-beyaz ve erkek nü fotoğraflarıyla tanınan, özellikle modern Yunan ve İtalyan fotoğraf sanatını derinden etkilemiş, Paul Bowles’dan Marlene Dietrich’e pek çok ünlü ismin fotoğrafını çekmiş Magnum fotoğrafçısı Herbert List ile ‘Punk rock’ın vaftiz annesi’ olarak bilinen, fotoğraf sanatçısı arkadaşı Robert Mapplethorpe’la olan birlikteliklerinde başladığı fotoğraf tutkusunu sanata dönüştüren, ‘Çoluk Çocuk’ adlı kitabıyla National Book Ödülü’nü kazanan Patti Smith.

ArtInternational sanat fuarı, 26-28 Eylül tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bağımlı hastaya ayakta tedavi!

SONRAKİ HABER

Ezidi ailelerle Silopi\'de konuştuk: Artık yurtsuzuz!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...