19 Temmuz 2014 10:59

İstanbul'u sel aldı

İstanbul'da saat 09.00 sıralarında sağanak yağmur başladı. İstanbul genelinde etkili olan sağanak yağmura hazırlıksız yakalanan vatandaşlar zor anlar yaşandı. Yollarda su birikintileri oluştu. Araçlar su birikintileri içinden güçlükle ilerleyebildi. Yazlık elbiseleriyle yağmura yakalanlar sırılsıklam oldu. Vatandaşlar duraklara sığınarak yağmurdan korunmaya çalıştı.

İstanbul\'u sel aldı

Paylaş

İstanbul'da saat 09.00 sıralarında sağanak yağmur başladı. İstanbul genelinde etkili olan sağanak yağmura hazırlıksız yakalanan vatandaşlar zor anlar yaşandı. Yollarda su birikintileri oluştu. Araçlar su birikintileri içinden güçlükle ilerleyebildi. Yazlık elbiseleriyle yağmura yakalanlar sırılsıklam oldu. Vatandaşlar duraklara sığınarak yağmurdan korunmaya çalıştı.

Yağmur suyunun rögarlardan akmaması nedeniyle sokaklarda sular yükseldi. Sel suları kent sokaklarını göle çevirdi. Vatandaşlar ve araçlar, su dolu sokaklarda ilerlemekte güçlük çekti.

Köprü altlarında ve çukur yerlerde su birikintileri oluştu. Araçlar su birikintilerinde mahsur kaldı. Su birikintilerinde mahsur kalan sürücüler kendilerine gelecek yardım için uzun süre bekledi. İtfaiye ekipleri gelen ihbarlara yetişmekte zorlandı. Yüzlerce ev ve iş yerini su bastı. Eşyaları su içerisinde kalan vatandaşlar, suları tahliye etmeye çalıştı.

Eşyaları su içerisinde kalan vatandaşlar, "Rezil durumdayız. Ada misali ortada kaldık.” ifadelerini kullandı.

BAĞCILAR'DA YOLLAR GÖLE DÖNDÜ

İstanbul'da saat 09.00 sıralarında başlayan ve etkisini artırarak devam eden sağanak yağmur nedeniyle Bağcılar'da yollar göle döndü. Matbaacılar Caddesi'nde araçlar su birikintileri arasında güçlükle ilerleyebildi. Bir otomobil su birikintisinde kaldı.

OKMEYDANI'NDA ARAÇLAR MAHSUR KALDI

Okmeydanı'nda yollar göle döndü. Araçlar Okmeydanı Köprü altında biriken sular nedeniyle mahsur kaldı.

METEOROLOJİ'DEN KISA SÜRELİ ACİL UYARI


Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından kısa süreli acil uyarı yayınlandı.
Uyarıda şöyle denildi: İstanbu Boğaz çevresi ve Avrupa Yakasında halan devam etmekte olan sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışların önümüzdeki birkaç saat daha devam etmesi ve Anadolu yakasına ilerlemesi beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklarada karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

YAĞMUR, BAŞAŞEHİR'DE HAYATI FELÇ ETTİ

Yağmur Başakşehir ve Arnavutköy taraflarını etkisi altına aldı. Şiddetli yağmur yolları göle çevirdi. Bir çok noktada caddeler ve alt geçitler suyla doldu. Araçlar güçlükle ilerlerken bazıları mahsur kaldı.

Başakşehir’de şelale görüntüleri oluşurken sel suları caddelere taş ve toprak yığdı. Toprak yığını nedeniyle yol trafiğe kapandı. İş makinelerinin müdahalesiyle yollar ulaşıma açıldı. Yollardaki su birikintilerinde bazı araçlar mahsur kaldı. İtfaiye ekipleri bir çok noktada araçlara müdahale etti. Bazı iş yerlerinin bahçesi de suyla doldu.

ÜSKÜDAR MEYDANI YİNE SULAR ALTINDA

İstanbul'da etkili olan sağanak yağış Üsküdar'da sahil yolunu taşırınca deniz ile karanın adeta birleşmesine neden oldu. Yağışın en etkili olduğu yerlerden biri de Üsküdar sahiliydi. Yağmur nedeniyle sahil yolu nehire dönüştü. Dize kadar çıkan su döküldüğü yerde karayla denizin birleştiği görüntüsü verdi. Sahil yolunda hem yaya hem araç trafiği felç oldu. Araçlar suyun yüksekliğinden dolayı olduğu yerde kaldı. Hareket edemeyen araçların sürücüleri de arabalarının içinde beklemek zorunda kaldı.

Acelesi olan yayalar ise nehire dönen yolda karşıdan karşıya geçmek için zorlu mücadele verdi. Kimi arkadaşının elinde tutarak birbirine destek olurken kimi de akıntıya karşı güç bela direnerek karşıya geçti. Yaklaşık bir saat süren sağanak yağışın durmasının ardından hayat normale döndü.

MAHSUR KALAN YOLCULARI İTFAİYE KURTARDI

Şişli Piyalepaşa Bulvarı’ında rögarların taşması sonucu su basan yolda şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan bir şirkete ait servis minibüsü arıza yaptı. 12 yolcusu ile araçta mahsur kalan şoför Mustafa Başdağ aracın biranda stop ettiğini, itfaiye, AKOM ve polisi aramasına rağmen 2 saat kimsenin gelmediğini söyledi.

Minibüsün suda kaldığını gören bazı sürücüler kontak kapatarak su tahliyesini beklerken bazı sürücüler ise sudan geçmeyi denedi. Yoğunluk nedeniyle 2 saat sonra olay yerine ulaşan itfaiye ekibi, minibüsün yanına yanaşarak yolcuları tahliye etti.

FERİKÖY’DE GECEKONDULARI SU BASTI

Şişli Feriköy’de yol kenarında bulunan bazı gecekonduları su bastı. İşten dönen Gülistan Sağlam evine su bastığı için içeri giremedi. Yetkilileri aramasına rağmen kimsenin gelip suyu tahliye etmediğini söyleyen Gülistan Sağlam, her yağış sonrası bu manzarayla karşı karşıya kaldıklarını dile getirdi. Bazı gecekondu sahipleri de evlerinin önünü su basması sonucu dışarıya çıkamadı. Bazı telefon direkleri de şiddetli yağışta yıkıldı.

Bağcılar, Kemalpaşa Mahallesi, Azim Sokak üzerinde bulunan 6 apartmanın da bodrum katları, sağanak yağmur nedeniyle sular altına kaldı. Savaştan kaçarak gelen 7 çocuklu Suriyeli bir ailenin eşyaları kullanılamaz hale geldi. Vatandaşlar, Tavukçu Deresi'nin taşması yüzünden evlerinin sular altında kaldığını söyledi. Bir kişi de “Belediye yetkilileri neden önlem almıyorlar. Bu zararımızı kimler karşılayacak” diye dert yandı. Belediye işçileri sokak ve caddelerde temizlik çalışması yaptı.

 

SEL SULARI ASFALT SÖKTÜ

Sel suları, Dolapdere'de asfaltı kaldırdı. Asfaltın kalkması ve oluşan çukurlar nedeniyle araç sürücüleri zor anlar yaşadı. Dükkanı sular altında kalan bir esnaf, daha önce hiç bu kadar şiddetli bir yağmur görmediğini belirterek, "Yüksek yerlerden gelen sel suları asfaltı söktü. Yağmur sularını götürecek bir tane rögar yok" dedi. Öte Piyalepaşa Bulvarı'na dökülen yağmur suları adeta bir şelale görüntüsüne neden oldu.

FULYA SAVAŞ ALANI GİBİ

Etkili olan sağanak yağmurda sel sularının taşıdığı kaldırım taşları caddelerdeki ulaşımı aksattı. Beşiktaş Fulya'da sel sularının çekilmesiyle caddelerde ortaya çıkan görüntüler görenleri hayrete düşürdü. Yüksek yerlerden gelen sel suları kaldırım taşları ve çakıl taşlarını Fulya'nın en işlek caddelerinden Hakkı Yeten Caddesi'ne kadar getirdi. Sel sularının geldiği sırada bazı sürücülerin yolun ortasında kaldığı görüldü. Yol üzerindeki taşlar sürücülerin zor anlar yaşamasına neden oldu.

Cadde üzerinde bulunun bir işyerinde çalışan Ali Ay adlı vatandaş sel sularıyla birlikte caddedeki su seviyesinin 70 santimetreye kadar yükseldiğini söyledi. Yağmurun şiddetinin artırmasıyla sel sularının caddeyi doldurduğunu ifade eden Ay, "Yüksek noktalardan gelen sel suları buraya kaldırım taşlarını getirdi. Trafikteki araçlar cadde üzerinde mahsur kaldı" diye konuştu.

Okmeydanı'nda da yollar göle döndü. Araçlar Okmeydanı Köprü altında biriken sular nedeniyle mahsur kaldı.

İBB'DEN YAĞIŞ AÇIKLAMASI: BİR SAATTE 420 SU TAHLİYE MÜRACAATI GELDİ

İstanbul'da sabah saatlerinde etkili olan sağanak yağmurla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada şöyle denildi:

"08.30 sıralarında Terkos Gölü üzerinde yerel ve ani olarak gelişen şiddetli yağış Küçükçekmece, İkitelli bölgesinde başlayarak Bağcılar, Güngören ve Haliç çevresinde çok etkili oldu. Hızlı hareket eden bulutlar kısa sürede Anadolu Bölgesi'ne geçerek yağış Üsküdar, Ümraniye ilçeleri üzerinde etkili oldu.

Yağış yerleşim alanlarında etkili olduğu gibi özellikle Terkos, Sazlıdere, Alibey, Elmalı ve Ömerli su toplama havzalarına ciddi yağış bıraktı.

Bölgesel olarak başlayan yağış 60 dakikada metrekareye 60-70 kg. yağış bıraktı.

Sazlıdere 70 Kg.

Küçükçekmece 60 Kg.

İkitelli 57 Kg.

Beşiktaş 46 Kg.

Bağcılar 43 Kg.

Kadıköy 42 Kg.

Eminönü 37 Kg.

Fatih 29 Kg.

Eyüp 22 Kg.

Şile 20 Kg.

Yağışlar bazı yol ve geçit altlarında su birikintilerine neden oldu. Trafikte aksamalar meydana geldi, bazı ev ve iş yerlerini su bastı. AKOM, İtfaiye, Yol Bakım Onarım Müdürlüğü ve İSKİ, alarma geçerek gelen ihbarlar doğrultusunda su baskınlarına müdahale etti. Birimlere bir saatte 420 su tahliyesi müracaatı geldi. 55 motopomp, 28 vidanjör, 15 Kuka (kanal açma aracı) ile 200 personel tahliye çalışmalarına katıldı."

SÜRÜCÜYÜ BÖYLE KURTARDILAR

Sağanak yağış nedeniyle aracında mahsur kalan kadın sürücüyü çevredeki vatandaşlar kurtardı. İstanbul'da etkili olan sağanak yağmur etkisini artırmaya devam ediyor. Başakşehir'de yolları kaplayan su nedeniyle mahsur kalan bir araçtaki sürücüyü çevredeki vatandaşlar kurtardı. Bir vatandaş tarafından kurtarılan kadın kucaklanarak yol kenarına götürüldü. (HABER MERKEZİ)

 

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan ve ünlülerin iftar pozu

SONRAKİ HABER

Endonezya'da 6,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa