04 Temmuz 2014 10:28

IŞİD'in Musul işgali Amman'da planlandı iddiası

Özgür Gündem gazetesi, IŞİD'in Musul'u almasına ilişkin önemli bir habere imza attı. Habere göre, IŞİD'in Musul'u işgalinin ABD, İsrail, Suudi Arabistan ve Türkiye'nin de içinde olduğu bazı devletler tarafından Amman'da planlandığı ve KDP yönetiminin de bundan haberdar olduğu iddia edildi.

IŞİD\'in Musul işgali Amman\'da planlandı iddiası
Paylaş

IŞİD'in Musul'u işgalinin ABD, İsrail, Suudi Arabistan ve Türkiye'nin de içinde olduğu bazı devletler tarafından Amman'da planlandığı ve KDP yönetiminin de bundan haberdar olduğu iddia edildi.

Özgür Gündem gazetesi, IŞİD'in Musul'u almasına ilişkin önemli bir habere imza attı. Habere göre; Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Musul'u ele geçirme ve Bağdat'a doğru ilerleme planının Ürdün'ün başkenti Amman'da yapıldığı ortaya çıktı. ABD, İsrail, Suudi Arabistan ve Türkiye'nin de içinde bulunduğu bazı devletlerin bilgisi dahilinde yapılan toplantıya Ortadoğu siyasetinde etkin olan çok sayıda örgüt ve kişi katıldı. Saddam sonrası Irak'taki gelişmeler hegamon güçlerin istediği gibi gitmeyince ve istenilen düzeyde yürütülemez hale gelince IŞİD eliyle yeni bir müdahale kararı alındığı belirtilirken, planın içeriği ve orijinali, toplantıya katılan biri tarafından para karşılığında Iraklı yetkililere satıldı. Toplantı 1 Haziran 2014 tarihinde gerçekleştirilirken belgeleri ise 4 milyon dolara satıldı.

Haberde, toplantıya katılanların isimleri ise şöyle sıralandı:

1.Ürdün istihbarat sorumlusu ve Kral Abdullah'ın temsilcisi Salih Kelob (daha önce Ürdün Basın Başkanlığı'nı yapmış)
2. KDP adına Azad Berwari (IŞİD'in Kobanê kuşatması sırasında Şam'a giderek Beşar Esad ile görüştüğü ortaya çıkmıştı) ve İstihbarat sorumlusu Mesrur Barzani'nin yardımcısı Cuma adında bir kişi
3. Baas partisinin birçok seksiyon örgütleri,
4. Nakşibendi Hareketi adına İzzetin El Duri, (Saddam'ın ikinci adamı olarak biliniyor)
5. Cayş El Mücahiddin adına Amid Rukun ve Ebu Mahir
6. Mele Kerakar'ın başında bulunduğu Ensar El İslam örgütü adına Seyfeddin adında bir şahıs
7. Ceyş Ensar El Sune
8. Cayş El Tayfa El Mansura (Bu örgüt ağırlıklı olarak Cezayirli ve Mağribîlerden oluşuyor)
9. Kefayıp Sewra El İşrin (Şu anda Hewler'de büroları var),
10. Ceyş El İslami
11. Şoraya Ensar El Tewhit
12. İsmi bilinmeyen Libyalı bir şahıs, şu anda Musul'da olduğu söyleniyor.

Haberde, Mesut Barzani'nin toplantıdan 4 gün önce Amman'da olduğu ve toplantının yapılması için ön ayak olduğunu belirtilirken, Plandan haberdar olan İranlılar, Ahmet Çelebi'yi, (ABD'nin Irak işgali sırasında ABD'ye Irak'ta kimyasal silahların olduğu istihbaratını veren kişi) Mesut Barzani'nin yanına göndererek kendisine IŞİD ve yanlılarından desteğini çekmelerini istediği belirtiliyor. Barzani'nin desteğini çekmemesi halinde ise, pişman olacakları tehdidinde bulunmuş. IŞİD'in Musul saldırısından sonra KDP, Irak'ın 12. Kolordusu'nun bulunduğu Kerkük'e bir baskın düzenlemiş ve kolordunun bütün silah ve teçhizatlarına el konulmuş. Bu duruma YNK Peşmerge Sorumlusu Şex Caferi'nin de göz yumduğu söyleniyor. YNK'nin son zamanlarda KDP'ye karşı olan rahatsızlığının da, KDP'nin bu baskınla Kerkük'ü YNK'den almak amacından kaynaklı olduğu belirtiliyor.

TÜRKİYE PLANIN NERESİNDE?
Tüm bu planın içinde Türkiye'nin konumuna da dikkat çeken görevli diplomat, "Türkiye ve Suudi Arabistan'ın ise hem mezhepsel bakış açılarıyla hem de politik bakış açılarıyla Ortadoğu'da var olan bütün ilişkileri sürecin içerisine çekerek, kendi Ortadoğu mücadelelerini Suriye sınırı dışına çıkarıp, Ortadoğu geneline mal etme gibi bir yaklaşımı var" sözleriyle değerlendirdi. (DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

TEM\'de TIR devrildi, trafik felç oldu

SONRAKİ HABER

Macron’un tiyatroya gittiğini söyleyen gazeteciye soruşturma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...