27 Haziran 2014 06:00

Geri dönmediğim için pişmanım

Ankara’da oturan 14 yaşındaki Taylan Özgür Y. 45 gün önce evden kaçan ve Suriye’de el Kaide bağlantılı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) saflarına katıldı. Suriye’de yaşanan patlamada yaralanan ve Türkiye sınırına bırakılan Taylan Ö.Y. Urfa’da tedavi altına alındı. Taylan Özgür Y. İnternet’te cihat ve IŞİD’e ilişkin yapılan propagandaların etkisiyle ailesini terk ettiğini söyleyerek, pişman olduğunu söyledi.

Geri dönmediğim için pişmanım

Paylaş

Ankara’da oturan 14 yaşındaki Taylan Ö. Y. 45 gün önce evden kaçan ve Suriye’de el Kaide bağlantılı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) saflarına katıldı. Suriye’de yaşanan patlamada yaralanan ve Türkiye sınırına bırakılan Taylan Ö.Y. Urfa’da tedavi altına alındı. Taylan Özgür Y. İnternet’te cihat ve IŞİD’e ilişkin yapılan propagandaların etkisiyle ailesini terk ettiğini söyleyerek, pişman olduğunu söyledi.

Ankara’nın Altındağ ilçesinde oturan ve  ilköğretim 7’nci sınıfta okulu terk ederek günlük işlerde çalışan Taylan Özgür Y, geçen mayıs ayında, işe gideceğini söyleyerek evden ayrıldı. İddiaya göre, Taylan Özgür Y. sosyal medya hesaplarından bağlantı kurduğu biri Azeri 4 kişiyle birlikte önce Gaziantep, ardından Kilis’e geçti. İddiaya göre Taylan Özgür Y. ve yanındakiler Kilis’in Elbeyli ilçesinden, kaçakçıların yardımıyla sınırı geçti ve Suriye’nin Rakka kentine giderek IŞİD saflarına katıldı.

Bu sırada oğlu Taylan Özgür Y.’ye ulaşamayan Emekli Yaşar Y. polise kayıp başvurusunda bulundu. Polis ve ailesinin aradığı Taylan Özgür Y, üç gün sonra telefonla babasını arayarak, “Suriye’deyim ve geri dönmeyeceğim. Beni merak etmeyin” dedi.

SINIRA BIRAKILDI, ARAP OLDUĞU SÖYLENDİ

Geçen 23 Haziranda Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesi’nde devriye görevi yapan askerler, sınır hattına getirilen yaralı bir çocuğu fark etti. Onu getiren grup, Rakka’da meydana gelen patlamada çocuğun yaralandığını söyleyerek askerlerden yardım istedi.

Askerlerin aldığı ve adının Mehmet el Ahmed olduğu söylenen baygın durumdaki çocuk, önce Akçakale Devlet Hastanesine, ardından Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürüldü.

HASTANEDEN BABASINI ARADI

Patlamada şarapnel parçalarının sağ bacağını yaraladığı çocuğa Şanlıurfa’da doktorlar müdahale etti. Yapılan müdahale sonrası servise alınan yaralı, burada bir kişinin telefonunu aldı ve babasını arayarak Şanlıurfa’da olduğunu söyleyerek yardım istedi. Oğlunun telefonunun ardından Şanlıurfa’ya gelen baba, yaralı çocuğunu hastanede buldu.

PROPAGANDADAN ETKİLENDİ

Hayati tehlikesi bulunmayan ve tedavisi süren Taylan Özgür Y, İnternet’te dolaşırken sosyal medya hesaplarından tanıştığı kişilerle konuştuklarını ve 5 kişiyle birlikte Suriye’ye geçtiğini anlattı. İnternet’te cihat ve IŞİD’e ilişkin yapılan propagandaların etkisiyle ailesini terk ettiğini söyleyen Taylan Özgür Y. şunları söyledi: “IŞİD militanları bizi Rakka’ya götürdü. Burada 1.5 ay boyunca İslami dersler aldık. Bir gün yine benim bahçede bulunduğum sırada bir anda çatışma çıktı ve patlama olunca ben de bacağımdan yaralandım. Bayılmıştım ve bir arabayla beni sınırda bıraktılar. Sonra askerler hastaneye getirdi, tedavi ettirdi. Suriye’ye birlikte gittiğimiz kişiler birkaç gün kaldıktan sonra pişman olup döndüler. Ben dönmemiştim ama şimdi geri dönmediğim için çok pişmanım.”

Oğluna kavuşmanın sevincini yaşayan 5 erkek çocuk babası Yaşar Y, oğlunun taburcu olduktan sonra Ankara’ya döneceklerini belirtti. Oğlunun başına gelenlerin tüm ailelere örnek olmasını isteyen baba Yaşar Y. “Biz laik ve inançlı insanlarız, asla IŞİD kurallarını savunmadık ve o düşünceyle uzaktan yakından alakamız yok” dedi. (UrfaDHA)

ÖNCEKİ HABER

30 yıllık baskı Meclis gündeminde

SONRAKİ HABER

Granito Girarto işçileri maaş ve tazminatlarını istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa