02 Haziran 2014 20:00

'Bir Mehmet kaybettim ama bin Mehmet'im var'

Gezi direnişi sırasında, 1 Mayıs mahallesinde bir aracın çarpması sonucu yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş, ölümünün birinci yıldönümünde mezarı başında anıldı. Baba Ali Ayvalıtaş, "Bir Mehmet kaybettim ama bin Mehmet'im var" diye seslendi.

Paylaş

Gezi direnişi sırasında, 1 Mayıs mahallesinde bir aracın çarpması sonucu yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş, ölümünün birinci yıldönümünde mezarı başında anıldı. Baba Ali Ayvalıtaş, "Bir Mehmet kaybettim ama bin Mehmet'im var" diye seslendi.

Gezi direnişi sırasında 1 Mayıs mahallesinde bir aracın çarpması sonucu yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş, ölümünün birinci yıldönümünde Çekmeköy Mezarlığı'ndaki mezarı başında anıldı. Anmaya Ayvalıtaş'ın babası Ali Ayvalıtaş, yakınları, HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, HDP İstanbul İl Eş başkanı Şamil Altan, ESP İstanbul İl Başkanı Çiçek Otlu, Taksim Dayanışması bileşenlerinden DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Mimar Mücella Yapıcı, Avukat Can Atalay'ın yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Anmada Ayvalıtaş'ın yakınları ağır yakarken, kardeşleri Ayvalıtaş'ın mezarına kapanarak, "Mehmet, kalk evimize gidelim" diye ağladı.

Gezi direnişinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan anmada ilk olarak SODAP adına Sezgin Kartal söz alarak, "İktidar kâr hırsı için kana doymadı Mehmet'i, Ali İsmail'i, Ethem'i, Berkin'i, Abdullah'ı, Medeni'yi ve daha nice gençlerimizi aramızdan aldı'' diye konuştu.

HDP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel ise Gezi direnişinde yaşamlarını yitiren gençlerin yaşamlarını yitirmelerinin ardından 1 yıl geçmesine rağmen hala sorumluların cezalandırılmamasına tepki gösterdi. Gençlerin ölümünde Başbakan Erdoğan'ın sorumlu olduğunu söyleyen Tuncel, "Başbakan, 'talimatı ben verdim' dedi. Dolayısıyla bu gençlerimizin ölümünden bizzat Başbakan Erdoğan sorumludur, önce o yargılanmalıdır. Bu devlet, Berkin'den, Mehmet'ten, Ali İsmail'den korkuyor. Bu korku onların sonunu getirecek. Şimdi Berkin, Mehmet aramızda değil, ama onların itirazını yükselten milyonlar sokakta" dedi.

'SENİN ÇOCUĞUNUN HESABINI SORACAĞIZ'

Tuncel sorumlular yargılanana kadar mücadelelerini sürdüreceklerini de söyledi. Mehmet Ayvalıtaş'ın yaşamını yitirmesinin ardından kısa bir süre sonra yaşamını yitiren Fadime Ayvalıtaş'ı da anan Tuncel, "Senin çocuğunun hesabını soracağız" dedi.

Anmada konuşan Mehmet Ayvalıtaş'ın babası Ali Ayvalıtaş ise "Bir Mehmet kaybettim ama bin Mehmet'im var. AKP'de kar hırsı olmasaydı, ayakkabı kutularındaki paralar olmasaydı Soma'da 301 madenci ölmeyecekti, Mehmetlerimiz ölmeyecekti" dedi. Ayvalıtaş, oğlunu kaybetmesinin ardından yaşadığı süreci anlattığı yazıyı okuyarak, "Bir yıl benim için nasıl geçti bir de bana sor ey diktatör Recep Tayyip Erdoğan" dedi.

Mehmet Ayvalıtaş'ın mezarı başındaki anmanın ardından annesi Fadime Ayvalıtaş'ın mezarına geçildi. "Fadime ana onurumuzdur" sloganlarını atan kitle, daha sonra Ataşehir Cemevi'nde Ayvalıtaş için verilecek yemeğe katılmak üzere mezarlıktan ayrıldı.

MEHMET AYVALITAŞ HAYATINI KAYBETTİĞİ YERDE ANILDI

Mehmet Ayvalıtaş, Ataşehir'de hayatını kaybettiği yerde de anıldı.

Çeşitli kitle örgütü, siyasi parti üyeleri Mehmet Ayvalıtaş'ı anmak için, Ataşehir'de bir araya geldi. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ataşehir Şubesi'nde toplanan kitle Mehmet Ayvalıtaş'ın babası Ali Ayvalıtaş'ı da yanlarına alarak saat 15.00'te yürüyüşe geçti. Katılımcılar yakalarına Mehmet Ayvalıtaş ve oğlunun ölümünden bir süre sonra hayatını kaybeden Fadime Ayvalıtaş'ın fotoğrafını astı.

Mustafa Kemal Mahallesi ara sokaklarında yürüyüşe geçen kitle "Mehmet Ayvalıtaş ölümsüzdür", "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" ve "Gezi şehitleri ölümsüzdür" sloganları attı.

HAYATINI KAYBETTİĞİ YERDE ANDILAR

Kalabalık bir saat süren yürüyüşün ardından Mehmet Ayvalıtaş'ın hayatını kaybettiği Mustafa Kemal Köprüsü'ne geldi. Burada Gezi direnişinde yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunuldu. Anmaya Hatay'da Gezi direnişi sırasında yaşamını yitiren Abdullah Cömert'in ailesi de destek verdi.

Baba Ali Ayvalıtaş yaptığı konuşmada "Biz dürüstlükten insanlıktan adaletten yanayız. Biz aleviyiz. Onur duyarız. Biz insan ayırmayız. Rengi dini dili ırkı ne olursa olsun oğlum neyse tanımadığım insan da kardeşimdir" dedi. Konuşmanın ardından anma sona erdi. (İSTANBUL)

ÖNCEKİ HABER

TKP\'den \'Güçlenerek yola devam\' açıklaması

SONRAKİ HABER

Melih Gökçek'ten zırhlı cip savunması: Valilik kararıyla araç tahsis edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa