25 Mayıs 2014 08:54

Paralel evrenler

SMS’le Soma’da ölen işçiler için Fatiha toplandığını görür görmez kuantum mekaniği işleme başlıyor işte. Telefonu alıp Fatiha göndermek ya da okkalı bir küfür savurmak sizden, evrenlerin sonsuz paralelleri kuantumdan. İnandırıcı mı bulmadınız? Caiz mi değil?

Paralel evrenler
Paylaş

Özge KURU

Kuantum mekaniğine özel ilgi duymanıza gerek yok, bilim kurgu izleyicisi ya da okuyucusuysanız  bile paralel evrenleri bilirsiniz. Farklı olasılıkların farklı gerçekliklere neden olduğu sonsuz sayıda evren diyelim kısaca. Belki başka bir evrende yazıya kuantum fiziği üzerine atıp tutarak devam etmişimdir ama burada son bir haftada aynı dünya içinde yaşanan paralel evren gözlemleri var elinizde.
Soma’da bir işçi ailesi. Ocaklarını söndüren yine ocakları tütsün diye girdikleri başka bir ocak. Kuantumun temeli gibi falan küçük müçük değil acı. Olasılıkların en fenası, hüznün en gerçeği.  Dudaklar öğretilmiş çaresizliklere duaya kıvrılan ellere eşlik ediyor. Aynı ülkede yaşanan paralel bir evrende televizyon kanallarından birinde, hiç Arapça bilmeyenlerin dahi Arapçasını Türkçesi’nden daha iyi anlayacağı yeşil sarıklı bir adam konuşuyor. Sabır, iman, hatim gibi kelimeleri güç bela seçerken kulaklarınız ekrandaki yazıyı okuyorsunuz. Bedir yazın boşluk bırakın Soma için okuduğunuz Fatihaları 3929’a gönderin. SMS’le Soma’da ölen işçiler için Fatiha toplandığını görür görmez kuantum mekaniği işleme başlıyor işte. Telefonu alıp Fatiha göndermek ya da okkalı bir küfür savurmak sizden, evrenlerin sonsuz paralelleri kuantumdan. İnandırıcı mı bulmadınız? Caiz mi değil ? Telekineziyle Başbakan öldürmeye niyetlenen kötülerin yaşadığı evrende kısa mesajla Fatiha gider mi gider.

OYNAMAK İSTEYENLER SAHNEYE
“Herkesin kendi evreninde yaşadığı, birliğin, beraberlerin, haşa örgütlenmenin lafından bile korkulan bizim evrenimizde bireyselliklerinin vicdanını kara deliklerden paralel evrenlere sızmış muzaffer fatih edasıyla rahatlatanlar sahneye lütfen” anonsu duyuluyor gayipten “Meydan sizin.”  Gelsin tweetler, canım malım feda olsunlar, ağlamaklı program sunuşlarının ardından gelen ünlüler arası mahalle kavgaları…
Esra Erol Soma’ya gidince Berna Laçin’den yemiş paparayı. Sonra ötekinin kocası girmiş araya hakaretler filan gırla. Magazin habercilerine bir haftalık  ekmek çıktı, hadi iyisiniz. Sonra programında faciayı protesto eden sloganlar atılınca aklı çıktı Soma’da gözü yaşlı pozlar veren Esra Erol’un. Soma’da  ambulanslar soğuk hava deposuna ceset yatışamaya devam ediyor  ve çıkarılmayan yüzlerce işçiden bahsediliyor.
Justin Bieber da ilk gün tweet atmış Türkiye’deki Belieberlara (Şarkıcının kendi  hayranlarına verdiği isim.) Ama kendi hesabını değil de maymunu Mally Bieber adına açtığı hesabı kullanmış. Fransa’da bir kukla- haber spikeri “Ben ne anlatıyorum. Türk madenciler kimin umurunda? Bugün bayram, Cannes’dayız” demiş. Soma’da işçiler felaketin yaşandığı madene çalışmak üzere tekrar indi.  Çocukların travmayı atlatmaları için somut bir adım atılmış değil.
Bu arada pek duyarlı first lady Emine Erdoğan nerelerde?

ÖTEKİNİN ACISI BERİKİN'İN DİRENİŞİ
Buradan niyet okuyacak değiliz. Kimsenin samimiyetini sorgulamanın da bir anlamı yok zaten. Elbette biz “derdi karnında, sızısı burnunda” ana babaların evlatlarıyız, acıyı paylaşmayı iyi biliriz. Ekmeği de derdi de bölüşmekte,  empati yapmakta, farkındalık yaratmakta filan hiiiiç sorun yok. İyi, güzel şeyler bunlar. Bizim zamanımızda olsaydı da gitseydik anaokullarında öğretmenlerimiz yıldız tablomuza bir çentik daha atardı kesin. De… “Ona küçük taziyeler verip” mutlu etmek, maden işçisini ve ailesini ötekileştirmek değil mi? “Senin acına ortak oluyorum ama acı senin. Ben yerimde az çok iyiyim hamdolsun.” Dillere gelmese de amelden okunan bu. Oysa zincir en zayıf halkası kadar sağlam, memleket en fakiri kadar zengindir, en mutsuzu kadar bahtiyar. Madenin kömürün karası işçinin cesedinden temizlemeden düğün yapanlarla gibi paralel evrenlerde paralel hayatlar yaşamıyoruz yani.  Ülkedeki her iş yerinin damlaya damlaya en az bir Soma olduğunu görmezden gelmek vicdanlarınızı rahatsız etmeyecek mi, senin, benim, bizim keşisen evrenimizin huzurunu ertelemeyecek mi?
Not: Sayfada Soma’ya destek veren ünlülerin fotoğraflarının yanı sıra çekilen selfieleri de göreceksiniz, sakın şaşırmayın. Ya da şaşırın siz bilirsiniz. “Memleket meselesine tepki verme trendinin” bir ucu da onlar. Buyurun buradan da yakalım. Selfie diyorsunuz öyle mi? Onu Tayyip de çektiriyor.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Dayanmak, dayanabilmek

SONRAKİ HABER

Dîyarbekir mala mina

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...