Utku Kalı\

Utku Kalı'nın tutukluluğuna devam kararı

Reyhanlı saldırısına ilişkin belgeleri Redhack'e sızdırdığı iddiasıyla 24 Mayıs’ta tutuklanan Er Utku Kalı, bugün hakim karşısına çıktı. Kalı'nın tutukluluğuna devam kararı verildi.

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 11 Mayıs'ta 52 kişinin ölümü ile sonuçlanan bombalı saldırı ile ilgili 4 gizli belgeyi RedHack'e sızdırmakla suçlanan 26 yaşındaki er Utku Kalı, Samsun'da hakkında açılan davanın ilk duruşmasına getirilmedi. Kalı'nın Gülhane Askeri Hastanesi'nde tedavi gördüğü belirtilirken, duruşmayı CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, CHP milletvekilleri İlhan Cihaner ve Hüseyin Aygün de izledi. Utku Kalı'yı ablası Ceren Kalı, amcası İbrahim Kalı ve 2 avukat savundu. Duruşma öncesinde ve sonrasında Adliye binası önünde geniş güvenlik önlemi alındı.

AVUKATLAR: ÖLÜMLERE SEBEP OLANLAR BURADA YARGILANMALI

Duruşma, mahkeme başkanı hakim Yusuf Görür'ün, CHP'li heyete "Hoşgeldiniz" demesiyle başladı. Ardından da sanık avukatlarının talepleri dinlendi. Avukatlardan Şerif Özgür Urfa, gizli olduğu ileri sürülen belgelerin üzerinde sadece "Gizlidir" damgasının bulunduğunu söyleyerek bilirkişi raporuna itiraz etti. Urfa, raporun iddianamenin hazırlanmasından 10 gün sonra dosyaya girdiğini belirterek, şunları söyledi:

"Görevli olmayan savcı bilirkişi raporu olmadan iddianameyi hazırlamıştır. Sadece bilirkişi tarafından bu belgelerin gizli olduğu ileri sürülmüştür. Hatta bilirkişi raporun sonunda Fransa'daki şoförlerin hikayelerini anlatarak ne kadar ciddiyetsiz bir rapor hazırladığını göstermiştir. Bunun yanı sıra bir milletvekilinin İçişleri Bakanlığına verdiği dilekçeyle raporları sormuştur. Bakan Muammer Güler'in imzasıyla verilen ve dosyada yer alan cevapta belgelerin doğruluğu teyit edilememiş istihbari bilgiler olduğu söylenmiştir. Bizde bunların gizli belgeler olmadığını bilgi notları olduğunu düşünüyoruz. Bu belgeler gerçekse, saldırı önceden biliniyorsa o zaman sanık sandalyesinde Utku değil, bu saldırı önceden bilenlerin oturması gerekir."

Avukat Urfa, müvekkilinin tahliyesini istedi.

AVUKAT ABLA: KARDEŞİM İŞKENCE GÖRÜYOR

Tutuklu yargılanan kardeşini savunan İstanbul Barosu Avukatlarından Ceren Kalı ise, kardeşinin 24 Mayıs günü askeri mahkeme tarafından delilleri karartma, kaçma şüphesi bulunması ve askeri disiplinsizlik nedeniyle tutuklandığını söyledi. Sanığın askeri cezaevinde iyi davranışlar sergilemesi üzerine görüşmelerinin bir saat uzatıldığını söyleyen avukat Kalı, "Daha sonra kötü davranış ve işkenceye tabi kalmıştır. Bunun üzerine de Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nden 'Kötü muameleye maruz kaldığı için stres bozukluğu ve intihar eğilimi' tespit edilmiştir. Önce Erzurum'a oradan Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ne sevk edilerek tedavi altına alınmıştır. 148 gündür tutukludur. Kaçma şüphesi yoktur. Aynı olayda sanık olarak yargılanan bir kişi tutuklanmamış ve halen daha ifadesi alınamamıştır" diyerek tahliyesini istedi.

Duruşmaya Utku Kalı gelmeyince, avukatlar sanığın savunmasını yapmasının ardından hazır olduğu bir duruşmada tanıkların dinlenmesini istedi. Cumhuriyet savcısı sanığın getirilmemesine rağmen tanıkların dinlenmesini isterken mahkeme başkanı tanıkları dinlemekten vazgeçti. Ayrıca GATA'dan istenilen belgelerin beklenmesine, sanığın savunmasının alınmamış olması, tanıkların dinlenmemiş olması, belgelerin toplanmamış ve sanığın bir dönem askerlik yaptığı tanıkları etkileme olasılığı olduğu gerekçesiyle tutukluluk halinin devamına karar verilirken duruşma 11 Kasım'a erteledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, bunun teknik bir dava olduğunu ileri sürerek şöyle dedi:

"Bu patlamayı üstlenenler var. Bunu dünya kamuoyuna kendi belgeleri ile açıkladılar. Bütün bunlar yaşanmışken Türkiye uzantıları, Türkiye’nin Suriye politikası, bütün bunlar sorgulanması gerekirken maalesef burada Utku Kalı sorumlu tutuluyor. Çok farklı bir durum yaşanıyor. Yargılama aşamasındayız. Mahkeme devam ediyor. Baktığınız zaman Reyhanlı ile ilgili esas yargılanması gerekenler, Türkiye’yi bu bataklığa sürükleyenler ve burada siyaseten sorumluluğu olanlardır. Bunu açıklıkla ifade ediyoruz. Çünkü orada patlamaya neden olan araçların Türkiye’ye girmesi, Türkiye içerisinde Ankara ve Konya’da dolaşması, ondan sonra da patlamanın olacağı saate kadar takip edilmesi ve patlamanın önlenmemesi bir takım soru işaretleri yaratıyor. Esas yargılanması gereken budur. Buradaki bir istihbarı bilgi doğru olsa ya da olmasa bu konu değil, bu patlama oluncaya kadar takip edilmesi ve önlem alınmamasıdır. Esas sorumlular buradadır."

CHP milletvekili İlhan Cihaner ise, Kalı'nın sağlık riski taşıdığı söyleyerek, "Bu davanın özü devletin güvenliği için gizli olduğu iddia edilen bir takım belgelerin sızdırıldığı ve bu suç Utku’ya yükleniyor. Ama biliyoruz ki 10 yıl içerisinde bu devletin gizli saklı hiçbir şeyi kalmadı. Ordudan binlerce evrak sızdırıldı, tek bir soruşturma yapılmadı" diye konuştu.

Kalı'nın ablası olan Ceren Kalı ise sağlık nedenlerinden dolayı kardeşinin tahliyesini talep ettiklerini ancak mahkemenin bunun kabul etmediğini söyledi. Duruşmaya dinleyenler arasında yer alan millitvekili Hüseyin Aygün ise, "Er Utku Kalı belki 5- 10 yıl sonra Türkiye’de kahramanlık madalyası alacak. Ama El Nusra’yı Türkiye’de bu hale getirenler, Türkiye'yi El Nusra’nın çiftliği yapanlar ileride vatana ihanetten tutuklanacak. Bugün tahliye edilmemesine eminim ki TBMM’deki El Kaideciler çok sevinmiştir" dedi.

Duruşma sırasında ve sonrasında Twitter'dan Hüseyin Aygün, "TBMM'deki El Nusracıların gözü aydın olsun" diye yazarken, İlhan Cihaner, "Tutukluluğun devamına karar verildi.Gerekçe standart" dedi. (Samsun/DHA)

www.evrensel.net