‘Meraklı ve normal vatandaşlar dağılın!’

‘Meraklı ve normal vatandaşlar dağılın!’

Ankara’da meydanlara inen vatandaşlara polisin şiddetli saldırısı önceki gün de devam etti. Önceki akşam yine binler Kızılay Meydanı’na indi. Vatandaşların toplanmalarına fırsat vermeyen emniyet güçleri “dağılın” anonsu yaptı. Polisin anonsunda ise, “meraklı vatandaşlar”, “normal vatandaşlar” diye tan

Hasan Akbaş / Gökhan Uysal

Kızılay Meydanı’nda önceki akşam KESK, DİSK, TTB, TMMOB’nin çağrısıyla bir araya gelen topluluk “Hükümet istifa” sloganıyla tepkilerini dile getirdi. Başbakan Erdoğan ve AKP hükümeti sözcülerinin yaptığı açıklamaların protesto edildiği eylemde açıklamanın yapılmasının ardından polis uyarısı yapıldı. Polisin ses aracından yaptığı “dağılın” anonsu dikkat çekiciydi. Polis adeta anonslarla vatandaşları ayrıştırma ve birbirine düşürme gayreti içine girdi. “Lütfen, artık evinize dönün”, “İnsanlar evlerinden işlerine gitmeye çalışıyor”, “Diğer vatandaşlarımızın da sizlerin de zarar görmemeniz için bize yardımcı olun” gibi ifadeler vatandaşların tepkisine neden oldu. Ancak polis ısrarla ifadeleri değiştirmekten kaçındı, daha da ileriye giderek, “Meraklı vatandaşlar sizler de artık dağılın” ifadelerini kullandı.

K9 KÖPEKLERİYLE VATANDAŞIN ÜZERİNE YÜRÜDÜLER!

Polis vatandaşlara çevik kuvvet ekipleriyle sokak turu attırdı. Bu yöntemler de vatandaşların dağılmasını sağlayamadı. Polis, daha sonra K9 köpekleriyle vatandaşların üzerine yürüdü. Köpeklerin toplulukların üzerine doğru tutulması, kimi zaman pençe atıp vatandaşların yaralanmasına yol açması olaylarına rağmen vatandaşlar aldırış etmedi, polis tepkilerin yoğunlaşması üzerine bir anda Kızılay’dan çekildi. Polisin çekilmesinin ardından Kızılay Meydanı’nın hemen yanındaki Güvenpark’ta bir araya gelen kalabalık bir grup, uzun süre hükümeti ve Taksim’de yaşanan polis saldırısını protesto etti.


BENZİNLİĞİ HAVAYA UÇURACAKLARDI...

Gece saatlerinde Kızılay’ın yanı sıra Kennedy Caddesi’nde de eş zamanlı binlerce insan toplandı. Polis TOMA ve zırhlı araçlarla müdahale etti. Burada gösteriler, polisin saldırılarına rağmen saatlerce çevre sokaklara da yayılarak sürdü. Direnişin sertleşmesi üzerine polisler gaz bombalarının yanı sıra plastik mermi de kullanmaya başladı. Bu arada polisin attığı ve doğrudan orada bulunan benzinliğe isabet eden gaz fişekleri büyük endişe yarattı. Benzinlikte yer yer fişeklerin kıvılcımlarının pompalara denk gelmesi korkulu anlar yaşattı. Yer yer fişeklerin önüne geçen vatandaşların çabası sonucu “Faciadan kıl payı dönüldü.” Benzinlik çalışanları da “Her an havaya uçacağız korkusuyla, öldük öldük dirildik” diyerek durumun ciddiyetini özetlediler. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net