17 Temmuz 2020 21:42
Son Güncellenme Tarihi: 18 Temmuz 2020 00:44

Huysuz Virjin karakteriyle tanınan Seyfi Dursunoğlu yaşamını yitirdi

Huysuz Virjin karakteriyle tanınan Seyfi Dursunoğlu, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Seyfi Dursunoğlu | Fotoğraf: Özcan Yaman/Evrensel

Paylaş

Huysuz Virjin karakteriyle tanınan Oyuncu, Şarkıcı ve Televizyon Programcısı Seyfi Dursunoğlu tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. KOAH hastası olan ve özel bir hastanede 15 gündür zatürre tedavisi gören duayen sanatçı 88 yaşındaydı. Mal varlığını Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfına bağışlayan Dursunoğlu, bedeninin tıp öğrencileri tarafından kadavra olarak kullanılmasını istemişti.

EKRAN AMBARGOSU UYGULANIYORDU

Seyfi Dursunoğlu’na uzun zamandır ekran ambargosu uygulanıyordu. Ekranlara Huysuz Virjin karakteriyle neden çıkamadığını 13 yıl önce verdiği bir röportajda dile getirmişti. Kendisine yapılan ambargo hakkında “Bunun nedeni yaptığım iş değil. Nedeni, bir fikir anlaşmazlığı diyebilirim. Aslında bunun içinde ideoloji var, ama ben fikir anlaşmazlığı diyorum. Başkalarının, bu yaştan sonra beni şekillendirme isteğine tahammülüm yok. Ben artık bir şekil aldım. Bu kadar sene, bu şekle hiç kimse itiraz etmedi. Ben şimdiye kadar yaşadığım şekilde yaşamak istiyorum. Ama maalesef bazı ideolojiler uğruna, sanatımda değişiklikler yapılması mecburiyeti geliyor.” ifadelerini kullanmıştı.

“GÜLMESİNİ BİLMEYEN HUYSUZLAR ONU TELEVİZYONDAN VE SAHNEDEN KOPARTTI”

Seyfi Dursunoğlu, yaşamını yitirmesinin ardından sosyal medyada gündem oldu. Kantolarından, televizyon programlarından ve röportajlarından alıntılar yapılan paylaşımlarda Dursunoğlu’nun ölümüne duyulan üzüntü dile getirildi. Paylaşımlarda uzun zamandır Huysuz Virjin karakterine uygulanan ekran ambargosuna tepki gösterildi.

Gani Müjde: Yeşil kabare günlerine gittim bir an. #seyfidursunoğlu mutlaka salondan bir kurban bulur salonu kırar geçirirdi. Ama gülmesini bilmeyen huysuzlar önce televizyondan sonra sahnelerden koparttılar Huysuz Virjin’i. Sevenlerine sabırlar.

Aylin Aslım: 38 yaşında devlet memurluğunu bırakıp #HuysuzVirjin gibi muazzam bir  karakteri yaratıp sahneye taşımış bir cesur insan #SeyfiDursunoğlu . Sahneyi her şeyden çok sevmiş ve yüceltmişti fakat yasaklarla sahneden mahrum bırakıldı. Ne şanslıyız ki onunla büyüdük. #castırıcastırıcas !

İzzet Çapa: Kültür Bakanı ve Kültür Bakanlığı neden Seyfi Dursunoğlu’nun ardından tek satırlık bir taziye yayınlama nezaketi göstermez. Anlayan bana da anlatsın sevabına lüften...

Metin Üstündağ: ‘Huysuz virjin’ dünya çapındaydı ama dünya onun çapında değildi!

Mahsun Kırmızıgül: Bu coğrafyada öteki olmanın bedelini en ağır ödeyen insanlardan biriydi. Cesur ve sözünü sakınmayan, zekasıyla ince esprileri ile hafızalarda kalan #huysuzvirjin #seyfidursunoğlu mekanın cennet olsun. Seni anarken hep gülümseyeceğim.

Barış Atay: Ne güzel söylemiş. “Sevilen insanların aleyhinde alınan kararlar, kararı alan insanları sevimsiz yapar.” Ve hiç şüphen olmasın #SeyfiDursunoğlu. Gerçekten aklımıza çok güzel nakşetti Huysuz Virjin.

Lambadaistanbul: 70’lerden beri ‘katina’ şarkısıyla, huysuzluğuyla ekranları ve sahneleri renklendiren, bazen de RTÜK tarafından sansürlenen drag queen sanatçı Seyfi Dursunoğlu’nu özleyeceğiz, hatırlayacağız ve drag performanslarımızda anacağız.

Haluk Kalafat: Gericiliğin, muhafazakarlığın, değerbilmezliğin, fesatlığın, ezcümle karanlığın ekseriyet olduğu bir ülke burası. Batmıyorsa yerin dibine; bazı insanlarımızın yüzü suyu hürmetinedir. Onlar bizim küçük devrimlerimiz. Seyfi Dursunoğlu #huysuzvirjin onlardan biriydi.

Orhan Aydın: Kendi iç sesiyle hayatı sevinçlere boğan, yüreği yurt sevgisi dolu, haksızlığa-hukuksuzluğa hayır diyen, güce tapınıp el etek öpmek yerine onuru ile ayakta duran, alın terini Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğine bağışlayan bir ışığı uğurlayacağız. Adı #seyfidursunoğlu

SEYFİ DURSUNOĞLU KİMDİR?

1 Ekim 1932'de Trabzon'da doğan Seyfi Dursunoğlu, Haydarpaşa Lisesi'ni bitirdikten sonra İngiliz Filolojisi bölümünde gördüğü eğitimi yarıda bırakarak Sosyal Sigortalar Kurumu'nda memur olarak çalışmaya başladı. 18 yıl SSK'de devlet memurluğu yaptıktan sonra işinden ayrıldı ve 1970'te Huysuz Virjin olarak sahne almaya başladı.

Drag queen, şarkıcı ve sunucu olarak anılan Seyfi Dursunoğlu, "Huysuz Virjin" karakteriyle en büyük sıçramayı TRT'de Öztürk Serengil'in yarışma programına katılarak yaptı. 

Dursunoğlu daha sonra Huysuz Virjin 1. adında bir kanto plağı yaptı. Huysuz Virjin tiplemesiyle "Katina" isimli seslendirdiği şarkısı vardır.

Huysuz Show adlı programını sunan Dursunoğlu, bir dönem Popstar Türkiye yarışmasının ikinci sezonunda jüri üyeliği de yaptı.

2007 yılında Radyo Televizyon Üst Kurumu (RTÜK) tarafından programının yayınlandığı televizyon kanallarına dolaylı olarak baskı yapıldığı ve sansür uygulandığını gerekçe göstererek Huysuz Virjin'i artık canlandırmayacağını açıkladı. 

2012'de Show TV'de yayınlanan Huysuz'la Dans Eder misin? programını sundu. Aynı yıl Star TV'de yayınlanmaya başlayan, Benzemez Kimse Sana adlı yarışmada jüri üyeliği yaptı. Programın final bölümüne son kez Huysuz Virjin olarak çıktı ve "Bu benim son kantom" diyerek yaşından dolayı bir daha kanto yapamayacağını dile getirdi.

Sunduğu programlar:

  • Huysuz ve Tatlı Kadın
  • Huysuz Şimdi Hostes
  • Popstar Türkiye - Kanal D
  • Huysuz'la Dans Eder Misin? - Show TV
  • Benzemez Kimse Sana - Star Tv
  • Benzemez Kimse Sana - Show TV
  • Benimle Dans Eder Misin? - Kanal d
  • Benimle Dans Eder Misin? - Fox Tv
  • Huysuz'la Dans Eder Misin - Show TV
  • Huysuz'la Görücü Usulü - Atv (KÜLTÜR SERVİSİ)

{{409649}}

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ekrem İmamoğlu: 4 yaş ve altında çocuğu olan annelere ulaşım ücretsiz

SONRAKİ HABER

Avrupa'nın Gündemi | Sömürgeciler yüzleşmekten korkuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...