17 Temmuz 2020 19:55

Pervin Buldan: Savaşa karşı çıkmak ve barışı dile getirmek için buradayız

Demokrasi Buluşmaları etkinliğinde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan “Savaşa karşı çıkmak ve barışı dile getirmek için buradayız" dedi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) başlattığı “Demokratik Mücadele Programı” kapsamında yaptığı etkinlikler devam ediyor. Diyarbakır’da Ofis Küçük Park’ta gerçekleşen "Demokrasi Buluşması"na Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır, HDP Eş Genel Eş Başkanı, Kürt partileri temsilcileri ve partililer katıldı. Buluşmada konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Diyarbakır’da savaş politikalarına karşı çıkmak ve barış talebini hep birlikte dile getirmek için bir arada olduklarını dile getirdi.

“MÜCADELEMİZ GERÇEK DEMOKRASİYİ İNŞA ETMEK İÇİN”

Buldan, “Yürüttüğümüz demokratik mücadele programımız sadece iktidara karşı çıkmak için değil gerçek bir demokrasiyi inşa etmek içindir. Sadece topluma nefes aldırmayla sınırlı olmayan, taleplere  ses olan ve değişimin öncülüğünü başlatan bir yerden başlattık yürüyüşümüzü. Talepler daha yüksek bir sesle dile getirilmeye başlamıştır. Şimdi bu mücadeleyi daha da yükseltme zamanıdır. Demokrasi, barış, adalet ve özgürlükler mücadele edilerek kazanılır. Biz bu inançla yola çıktık ve yürüyoruz” dedi.

“ÇATIŞMA ORTAMIYLA DEMOKRASİ ZEHİRLENMEKTEDİR”

Kürt sorununun Türkiye'nin en önemli sorunu olarak karşılarında durduğunu vurgulayan Buldan, adalet, özgürlük ve Kürt sorunu gibi sorunların birbirleriyle bağlantılı olduğunu ifade ederek şunları söyledi: "Bunlardan biri çözülmezse diğerleri de çözülmez. Bu sorunların çözümü için yaşamın her alanında halkımızla birlikte büyük bir mücadele yürütmekteyiz. Barış içerisinde yaşayacağımız bir ülkeyi tesis etmeye çalışıyoruz tüm farklı kesimlerle birlikle. İktidar ise güvenlikçi politikalara sarılarak yarattığı çatışma ortamıyla demokrasi ortamını zehirlemektedir. Sınır ötesinde askeri operasyonlara yönelmek 1987'den beri tüm iktidarların başvurduğu ama sonuç alamadığı bir şekilde sonuçlanmıştır. Defalarca denenmiş ama sonuç alınmamış yollardan geri dönüş yapmıyorlar. Bunun faturasını da Türk'ü Kürt'ü 7'den 70'e herkes ödemektedir. Kendi varlığını ve bekasını Kürtler'e düşman olmaya bağlayan bu iktidar halklara zarar vermektedir.”

“SAVAŞ KRİZDİR, GELECEĞİ YOK ETMEKTİR”

Diyalog sürecinin bitirildiği 5 yıldan beri ülkenin en büyük ekonomik, siyasal krizini yaşadığını söyleyen Buldan, “Bu ülke kan ve gözyaşına mahkum değildir. Savaş krizdir, işsizliktir, sefalettir. Savaş geleceği ve umudu yok etmektir. Bu savaş politikalarına hep birlikte karşı çıkmalıyız. Toplumun en büyük talebi bu şiddet ortamının hemen son bulmasıdır. Geleceğe umutla bakmanın yolu barıştan, müzakereden geçmektedir. Toplumsal barış için sorumluluk almaya hazır olduğumu kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. Ancak bu sorunların çözümü AKP-MHP'ye bırakılmayacak kadar önem taşımaktadır” ifadelerini kullandı.

“MÜZAKEREDEN KAÇAN BİR YÖNETİM VAR”

İnsan ve Özgürlük Partisi adına konuşan Ahmet Kaya ise müzakereden kaçan bir yönetimle karşı karşıya olduklarını vurgulayarak, “Neden kaçıyorsunuz diye sorduğumuzda, kalibre sorununu ortaya koyuyorlar. Türkiye’nin hangi sorununu konuşursak konuşalım, karşımızda yıkım manzarası var. Peki, medya hiç konuşturmayan, kendin çal kendin oyna, tek sesli bir medya. Bu şartlar altında Kürtler nasıl siyaset yapsın? Biz huzurun, hakkın, hukukun ortaya çıkması için muhataplara sesleniyoruz. Barış mı savaş mı, gelin bunu tartışalım. Siz savaş deyin biz barış demeye devam edeceğiz. Biz ne yaparlarsa yapsınlar bu siyaset meydanını asla terk etmemeliyiz” dedi.

"CUMHUR İTTİFAKI BU KEZ SANDIKTAN ÇIKAMAYACAKTIR"

Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, Mızraklı’ya verilen cezanın onanmasına tepki göstererek, “Mızraklı Diyarbakır halkının iradesidir” dedi. Şırnak’ta ve Batman’da kadın ve çocuklara yönelik istismar ve tecavüz olaylarına değinerek, “Çocuklarımıza, kadınlara saldırılar gerçekleşiyor. Hükümete sesleniyoruz: Kürt halkının en büyük değerleri kadınlar ve çocuklardır. Bu kirli siyasetten vazgeçin. Kadınlara köpekli saldırılardan vazgeçin. AKP hükümeti İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmak istiyor. Bu sadece LGBT+ meselesi değil, tüm kadınlar ve Kürt kadınlara yönelik bir saldırıdır. AKP hükümeti mayınlı bir tarlada dolaşıyor. Barolar, kayyumlar, kıdem tazminatı, sosyal medya… Bunlar sandıkta kaybetme korkusudur. Cumhur İttifakı bu kez sandıktan çıkamayacaktır” dedi. (Diyarbakır/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Anayasa Mahkemesi, CHP'nin infaz yasası başvurusunu reddetti

SONRAKİ HABER

AB Liderler Zirvesi, protestolarla başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...